Vyzkoušeli jste již hodně sportů a stále hledáte sportovní aktivitu při které se budete moci hýbat a bude vás bavit?
Našli jsme pro vás řešení – plavání.
Plavání je vhodné v mnoha ohledech a jedním z nich je hubnutí a celkové zlepšení kondice. Při plavání je zátěž rozložena rovnoměrně a tento sport je tak vhodný pro naše tělo.
Při plavání se nemusíte ohlížet na roční období, plavat můžete v létě venku na koupalištích, přehradách, při dovolené u moře či v zimě zajít na krytý plavecký bazén.
Plavání se tak může stát dalším fenoménem, stejně jako běh. Oba tyto sporty mají stejný charakter. Jedná se o aerobní aktivitu s opakovacím charakterem.
Voda sebou nese i další výhodu.
Nemůžete některé sporty dělat kvůli nadváze? U plavání to není žádný problém.
Ve vodě mizí zátěž spojená s vlastní hmotností a nezatěžují se tak klouby, kosti. Při plavání na rozdíl od běhání nedochází k otřesům a nárazům – při běhání dopadáte na tvrdou zem.
Než se zaměříme na jednotlivé přínosy plavání, podívejme se na pár informací, podle kterých můžete zjistit, jak dobrými plavci jste.
Měli byste uplavat bez problémů 200 metrů jakýmkoliv stylem, potopit hlavu pod vodu či otevřít oči pod vodou. Umíte vydechnout do vody, provést ve vodě kotoul a vylovit dva předměty z hloubky 2 metrů? Pokud vše zvládáte, jste výbornými plavci a ve vodě jste jako doma.
Jaké důvody existují ve prospěch plavání? Našli jsme pro vás celkem 10 důvodů.
Na první pohled vypadá plavání snadno. Voda vás sice nadlehčuje, ale pohyb v ní je fyzicky náročnější. Voda má vyšší hustotu než vzduch a musíte vyvinout více energie na každý pohyb.
Uvádí se, že ve vodě potřebujete až pětkrát více energie než při pohybu vzduchem.
U plavání můžete spálit až 2000 kJ. Pro porovnání je to více než kdybyste jeli na kole rychlostí 16 km/h.
Při plavání není hlavní styl, ale dodržování správné techniky. Je jedno, jestli plavete kraul, prsa nebo jiným stylem.
Důležité je zahřát tělo na frekvenci, při které tělo začne spalovat tuky. Je výhodnější plavat v celku bez přestávek s konstantní rychlostí. Doporučuje se plavat minimálně 30 minut v celku. Důležité je soustředit se na každý pohyb.
Najděte si svůj rytmus, pravidelně hluboce a správně dýchejte. Plavání by se mělo stát nejen vašim koníčkem, ale i pravidelným rituálem. Vhodné je plavat v co nejteplejší vodě, ideální teplota vody je 28 stupňů.
Jak nejefektivněji spálit tuk?
Zhruba 10 minut se rozplavejte, postupně zvyšte tep a frekvenci. Důležité je v této fázi rozpohybovat ramena. Okolo 45 minut se držte při této frekvenci, nakonec zpomalte, snižte tepovou frekvenci a tempo. Trénink opakujte minimálně třikrát za týden.
Pokud dodržíte tyto rady, automaticky se budete cítit po fyzické stránce lépe a budete hubnout.
Každý člověk, který někdy plaval ví, že klíčové je správné dýchání. Správným dýcháním ovlivňujete aerobní kapacitu. Tato kapacita souvisí s efektivním využitím kyslíku. Při pravidelném plavání se vám tato kapacita zvýší a výrazně posílíte dýchání.
Velmi výrazně posílíte maximální objem vzduchu, který budete schopni nadechnout, vydechnout a efektivně zpracovat.
Důležité je dostat tělo na vhodnou tepovou frekvenci. Jak se dá poznat tento stav? Pokud při výkonu, při běhání či plavání, dokážete mluvit se svým parťákem bez toho abyste lapali po dechu, budete tomuto stavu velmi blízko.
Určitě si neberte do vody mobilní telefon, komunikujte s kamarádem, partnerkou či trenérem napřímo ve vodě.
Sportovci mají větší srdce, je to pravda? Ano je, je to výhoda, ale záleží, jakým stylem došlo k růstu tohoto svalu.
Srdeční růst se dělí na excentrický a koncentrický.
Při excentrickém růstu rostou stěny komor, ale také objem jejich dutin. V praxi to znamená, že při jednom stahu se do oběhu dostane více krve.
Po probuzení má většina běžných lidí ráno po probuzení 60 tepů za minutu, sportovci i pod 40 tepů za minutu.
Koncentrický růst sice posílí stěny komor, ale už nemá vliv na objem jejich dutin. Dochází k němu především u silových sportů jako je například vzpírání. Tento růst nemá na život významný vliv.
Pokud by běhal plavec a vzpěrač, plavec zvládne běh mnohem lépe než vzpěrač, jenž bude brzo v koncích. Jeho srdce bude muset bít rychleji, aby okysličilo tělo.
Plavání je přínosné i z hlediska zapojení i jiných svalů než těch, které využíváme běžně během dne.
Díky nadlehčování vodou nedochází k zátěži na klouby a pohybový aparát si může na chvíli odpočinout.
Svaly zapojené do plavání jsou důležité pro udržení správného tělesného postavení. Plaváním můžete velmi dobře bojovat proti bolavým a shrbeným zádům.
Plavání rozvíjí a udržuje flexibilitu kloubů a páteře. Při plavání dostáváte paže cyklicky do maximálního rozsahu.
Rozsah pohybu v tomto kloubu se tak zvětšuje.
Podobně se zlepšuje flexibilita i v kyčlích. Plavání je na zvětšení rozsahu pohybu mnohem lepší než jakýkoliv sport na suchu.
Plavání je velmi šetrný sport a je častou volbou fyzioterapeutů, pokud máte problémy s páteří či jste čerstvě po rehabilitaci.
Každý plavecký styl je vhodný pro jinou nemoc páteře. Pokud trpíte skoliózou hodí se motýlek. Trpíte bolestí krční páteře? Určitě plavejte kraulem či znakem, hlava je při těchto plaveckých stylech v ideální neutrální pozici.
Plavání můžete zvolit jako regenerační trénink. Důležité je soustředit se a každý pohyb a správné dýchání. U regenerace nejde o výkony, ale o dokonalé provedení pohybů.
Díky regeneračnímu stylu plavání prokrvíte svaly v celém těle, protáhnete zkrácené svaly a posílíte ochablé svalstvo.
Důležitý je i psychický odpočinek. Dostanete se do fáze, kdy se budete soustředit na své tělo, to je velmi výhodné pro uvolnění a relaxaci.
Vlhké prostředí plaveckých bazénů je pro lidi s astmatem velmi přínosné.
Ve spojení s dechovými cvičeními, které při plavání využíváte, se vám zvyšuje kapacita plic a získáte větší kontrolu nad dýcháním.
Menší problém může být chlór, jež se v bazénech vyskytuje. Chlór může zvýšit aktivitu astmatu v reakci na tuto chemikálii. Je dobré konzultovat s lékařem možná rizika.
Řešením může být, pokud se poohlédnete po bazénech využívajících slanou vodu.
Plavání ve slané vodě navíc působí blahodárně na kůži. Kůže se při pobytu ve slané vodě detoxikuje a dochází k podpoře tvorby nových buněk.
Plavání je vhodným způsobem, jak posílit kvalitu vašeho spánku.
Téměř 50 % starších lidí trpí problémy s nespavostí. Proti nespavosti můžete bojovat aerobními typy cvičení jako je běhání či cyklistika. Jenže tyto sporty mohou být pro starší lidi nevhodné, ale plavání? Plavání je velmi dobrou volbou.
Máte v plánu zlepšit kvalitu spánku a bojovat proti nespavosti? Zkuste začít pravidelně plavat.
Plavání sebou nese i další výhodu. Tento druh pohybu je cenově mnohem dostupnější než cyklistika či jiné sporty.
Řada bazénů přináší výhodné ceny, často výhodnější, pokud si předplatíte více vstupů dopředu.
Nezapomínejte ani na pojišťovnu, některé pojišťovny nabízejí příspěvky na různé aktivity, mezi kterými je i plavání.
Plavání má mezi všemi výhodami i výhodu v podobě podpory lidské mysli.
U dětí se může díky plavání zlepšit vývoj jazyka, jemných motorických dovedností a fyzického vývoje dříve než u dětí, které plavat nechodí.
Plavání pomáhá také s matematickými dovednostmi. Plavci si počítají uplavané metry v jednotlivých sadách a tréninkových intervalech.
U plavání by se jistě daly najít i další benefity. Mezi ně můžete zařadit například schopnost pomoci lidem před utonutím. Vaše plavecké dovednosti se v krizové situaci mohou velmi dobře hodit.
Plavání je ale především velmi vhodné na posílení kondice šetrným způsobem, kdy neopotřebujete klouby.
Navíc když přidáte k plavání krásné slunečné léto, velmi dobře se můžete osvěžit a schladit. Není to příjemné?