Náš článek o bolesti zad začneme otázkou. Věděli jste, že bolest zad je jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti? Tento druh bolesti je také nejčastějším druhem bolestivých obtíží, které vás mohou potkat.
Bolest zad znepříjemňuje život nejedné generaci. Mladým často brání ve vykonávání sportovních aktivit, starším lidem pak mohou bránit v aktivní hře s vnoučaty či vlastními dětmi.
Bolesti v oblasti zad často vycházejí z nesprávného životního stylu. Nejedná se o vážné zdravotní postižení, ale v některých případech se může dostavit chronická bolest, kterou byste neměli ignorovat.
Bolesti zad pocházejí z řady příčin. Nesmíme opomenout fyzickou aktivitu, pokud necvičíte nebo nemáte žádný pohyb, může se bolest v zádech objevit velmi rychle. V případě, že nemáte fyzický pohyb a k tomu ještě pracujete v kanceláři, měli byste zapřemýšlet o nějakých aktivitách.
V kanceláři můžeme ještě chvíli zůstat. Sedíte na vaší kancelářské židli správně? Pokud se, jakkoliv hrbíte nebo se koukáte do počítače pod špatným úhlem, koledujete si o pořádnou bolest zad, ale i krční páteře.
Nezapomínejte, že bolest může snadno vzniknout také z prochladnutí. A to ani nemluvíme o nadváze a obezitě, které záda namáhají a vytváří na ně permanentní tlak vedoucí k bolestem.
V některých případech je bolest zad způsobena stresem. Vedle bolestí zad si můžete stresem způsobit i další zdravotní komplikace.
Říkáte si – dělám sport, bolest se mi určitě vyhne! Dávejte pozor na některé namáhavé druhy sportovních aktivit nebo pracovních činností, které mohou bolest zad způsobit. Pokud už takový sport nebo činnost děláte, procvičujte a protahujte se. Nejen kvalitní strečink je zde na místě.
V neposlední řadě můžeme jako příčinu bolesti zad uvést ploché nohy, následek úrazu a jiná onemocnění.
Bolí mě záda. Tato věta bývá velmi častá, ale nepřesná. Záda nás mohou bolet v několika oblastech a každá má svá specifika. Bolesti rozdělujeme na bolest v krční, hrudní, bederní nebo křížové oblasti.
Bolesti v dolní oblasti mohou být způsobeny křečemi nebo natažením svalů a vazů. Bolest se objevuje při prudkém ohýbání, zvedání či nošení těžkých předmětů.
V horní části zad se obvykle jedná o bolesti způsobené podrážděním ochablých svalů, přetěžováním při pohybu a z důvodu zranění.
Bolesti zad se dají dále dělit na akutní a chronické. Jak je můžete rozlišit? Akutní bolest se obvykle týká pouze jednoho místa, je způsobena přetížením svalů a může vzniknout také při výřezu ploténky. Bolest obvykle do tří měsíců zmizí.
Chronická bolest nás trápí déle. Při chronických obtížích trpíte obvykle více než 6 měsíců. Způsobuje ochabnutí svalů vedoucí k brnění končetin a k omezení hybnosti těla.
Tím ale výčet nekončí. Bolest se dá dále dělit podle příčiny, ze které vznikla.
Bolest zad nemusí být specifikována. Jedná se o bolest způsobenou častým přetěžováním či špatným držením těla. Podílí se na ni natažení, natržení svalových vláken a úponů.
Z poškození nervů vás může trápit neuropatická bolest zad. Tato bolest je způsobena postižením nervových kořenů (výhřezy plotének) a často vystřeluje až do dolních končetin. Neuropatická bolest se nedá vyléčit, ale můžete si od bolesti ulevit. Sáhnout ale musíte po lécích uvolňujících svalové křeče nebo použít lokální anestetikum.
Záda nás v krajním případě mohou bolet i z důvodu závažného onemocnění. Jedná se o zánět, infekci či nádor.
Za bolesti zad často mohou zánětlivá onemocnění. Známou nemocí je Bechtěrevova choroba. Jedná se o autoimunitní nemoc, kdy vlastní buňky napadají vlastní tkáně. Postihuje především páteř, klouby mezi obratli a všechny vazivové struktury páteře.
Další projevy bolesti zad mohou být svalové napětí či ztuhlost. Bolest může být tupá či ostře bodavá, může být lokalizovaná či rozšířená do více míst. Mnoha lidem může znepříjemnit život bolest zad vystřelující do nohy.
Máme pro vás zajímavé tipy pomáhající předcházet bolestem zad:
Nosíte celý den jen jeden druh obuvi? Například nošení sportovní obuvi po celý den namáhá nožní klenbu, nerovnoměrně se namáhají klouby a svaly. Nejvhodnějším řešení je střídání boty dle účelu. Připravte si boty na sport, do práce nebo na procházku.
Neaktivita přispívá ochabování svalů a mohou se velmi rychle dostavit také bolesti zad. Cvičením své problémy ihned nevyřešíte, jedná se o dlouhodobý proces a budete potřebovat vytrvalost a pečlivost.
Chcete si k pohybu vybrat některý sport? Volte sporty fyzicky méně náročné, dobře zvažte, jak jste na tom po fyzické stránce a aktivitu tomu přizpůsobte.
Břišní svaly mají sklon k ochabování a pravidelně je tak musíte udržovat v kondici. Zádové svalstvo je náchylné ke zkracování, především v oblasti bederní páteře. Svaly tedy vhodně protahujte.
V případě ochabnutí břišních svalů mají zádové svaly tendenci přebírat jejich funkci a dochází k výrazným svalových nerovnoměrnostem.
Věděli jste, že alkohol, kofein a nikotin urychlují vznik osteoporózy a zpomalují tvorbu kostní hmoty? Nikotin zhoršuje prokrvení tkání a stupňuje tak bolesti páteře.
Vždy se držte jednouchého pravidla – vše s mírou.
V jídelníčku nesmí chybět vápník. Vápník podporuje tvorbu kostní hmoty. Velmi bohatým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, špenát či tofu.
Nikdo vás nenutí k tomu, abyste se omezovali. Myslete vždy na vaše zdraví. Nadbytečná kila zatěžují klouby, páteř a celý organismus.
Neměli byste mít ale ani nízkou hmotnost. Nízká tělesná hmotnost je původcem nedostatečné tvorby některých hormonů.
Myslete na to vždy, když si sednete. Dodržujte pár jednoduchých rad. Kolenní klouby ohněte do pravého úhlu, chodidla položte na zem. O opěradlo židle se opírejte celou plochou zad.
V žádném případě se nestresujte. Stres je původcem mnoha onemocnění. Pozitivní myšlení a dobrá psychika pomáhá více, než si můžete myslet. Posílíte také velmi účinně imunitní systém.
Nosíte denně z obchodu těžké tašky? Měli byste si dát velký pozor. Nošením těchto tašek dochází k jednostranné zátěži přispívající k bolestem zad. Zkuste využít například batoh, kde se váha nákupu skvěle rozloží.
Využít můžete akupunkturu. Pomocí této terapie se zbavíte především chronických bolestí zad. U akutních bolestí zad je hodný klidový režim a fixace dané části těla, například bederním pásem.
S bolestí zad se potýkal v životě minimálně jednou snad každý z nás. Důležité je vědět, proč bolesti přišly. Můžeme tak velmi snadno promyslet, co s nimi udělat. Bolest zad není vážným onemocněním, ale především nepříjemným a omezujícím vykonávat naše oblíbené aktivity s rodinou nebo s přáteli.
Bolest velmi často rychle zmizí, pokud se jedná o chronickou formu. Zkuste zvážit některý z našich tipů a pokuste se bolestem předejít. Nikdy nezapomínejte v případě nutnosti navštívit lékaře a vše s ním probrat.