4 časté chyby v posilovně způsobující bolest kloubů a kolen

4 časté chyby v posilovně způsobující bolest kloubů a kolen

4 časté chyby v posilovně způsobující bolest kloubů a kolen

Dali jste si předsevzetí, že budete chodit do posilovny, nebo jste naopak častný návštěvník fitness centra, nebo crossfitových gymů? Tento článek je určený pro Vás.

Téměř každý aktivní jedinec se dříve, nebo později setká s bolestí kloubů, vazů či šlach

V dnešním článku jsme vybrali 4 nejčastější chyby, které lidé dělají při cvičení a způsobují bolesti kloubů a kolen. 

1. Špatné dýchání a posilování špatných partií těla

Bude to znít možná velmi triviálně, ale při cvičení je nejdůležitější dýchání. Říkáte si, dýchat snad umím, ale není to úplně jednoduchá věc.

Lidé, kteří se naučí při cvičení správně dýchat, se mohou velmi rychle zbavit nejen bolesti zad, ale i některých kloubů.

Bránice musí fungovat jako píst. Brániční dýchání pomáhá stabilizovat páteř. Stabilita páteře je pak propojena i s druhým aspektem, a to je posilování špatných partií těla.

Pro začátek je vhodné začít cviky posilující svaly kolem páteře. Důležitá je i oblast pánve, lopatek a hrudníku. Až následně postupujte k dalším cvikům. Posilování vyžaduje trpělivost, vytrvalost a čas.

Pro začátečníky je vhodné se nejprve poradit s fitness trenéry. Pokud provádíte cviky špatnou technikou, přetěžujete své klouby a kolena.

Klouby se dají velmi lehce přirovnat k ložiskům, nevhodnými tlaky a pohyby se rychleji opotřebují a časem se mohou zadřít a vypovědět službu. V našem případě začnou bolet.

Myslete na rovnováhu posilování. Některé svaly a klouby jsou náchylné na nerovnovážné posilování. Příkladem může být koleno.

Koleno je náchylné k poranění vzniklému z důvodu nerovnoměrné zátěže.

Nerovnoměrná zátěž vede velmi často k namáhání a později i bolesti předního křížového vazu.

2. Špatná prevence formou doplňků stravy

Pro zdraví kloubů je důležitá nejen přirozená strava, ale i speciální doplňky stravy určené na pohybové ústrojí.

Kloubní výživy patří mezi nejdůležitější suplementy každého sportovce. Kloubní aparáty dostávají zabrat a bez účinné ochrany jim hrozí riziko zranění.

Stejně jako ionťák, zkušený trenér nebo správná motivace, i kloubní výživa patří k základní výbavě každého sportovce. Muže i ženy.

Na trhu najdete stovky nejrůznějších kloubních výživ a vyznat se v nich není vůbec lehké. Některé stojí tisíce korun, ale přitom obsahují minimum účinných látek. Jiné obsahují látek dostatek, ale pro změnu ve špatné vazbě, kterou tělo nezužitkuje.

K tomu, aby byl přírodní doplněk stravy účinný a nejen placebo, musí obsahovat dostatek účinných látek ve správném množství.

A které jsou ty nejdůležitější?
Patří mezi ně především tyto látky:

  • Chondroitin sulfát, tělu vlastní látka nejvíce zastoupená ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. Chondroitin snižuje opotřebení chrupavky a zvyšuje její pružnost.
  • Kolagen, nejlépe ve formě kolagenních peptidů (nejlépe vstřebatelná forma kolagenu) regenerujícího chrupavky kloubů a chránícího pohybový aparát.
  • MSM - celým názvem methylsulfonylmethan. Má silné protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus a funkčnost kloubní chrupavky a je velmi vhodný při léčbě artrózy.

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující všechny uvedené látky ve správném množství a poměru, vyzkoušejte 100 % český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. Český produkt KLOUBUS si můžete zakoupit kliknutím na tlačítko níže.

Vyzkouším KLOUBUS 

3. Absence protahování, zahřívání před posilováním

Strečink je často opomíjenou součástí posilování. Vhodný strečink před cvičením a tím i absence zahřátí svalů, je obvykle stejně důležitá část cvičení jako samotné posilování.

Vhodné protažení není důležité jen před cvičením, ale nezapomínejte na něj ani před tím, než opustíte posilovnu.

Absence strečinku může způsobit bolest kolenní šlachy, kyčlí, lýtek nebo svalů v oblasti kolene. Může nastat i kombinace bolesti více těchto částí těla dohromady.

Největší chybou je, pokud do posilovny přijdete a rovnou se chopíte činky...

V první řadě se vždy protáhněte a svaly zahřejte do provozní teploty.

Není náhoda, že atleti na sobě mají před výkonem dlouhé oblečení. Udržují svaly v provozní teplotě. U zahřátých svalů nehrozí tak velké riziko zranění jako u ztuhnutých a promrzlých.

Nehrozí pouze křeče, ale i vážná poranění. Může se jednat o přetrhané či natažené svaly a vazy.

Stejně tak se vždy protáhněte, než z posilovny odejdete.

4. Posilování s příliš velkou zátěží a s neuváženým časem

Na začátku jste plní energie a nadšení. Rozhodnete se, že začnete posilovat a ze 30minutového posilování je najednou 2hodinové. Říkáte si, že jste udělali kus pořádné práce, nicméně rychle se mohou dostavit problémy.

Nejčastěji se dostaví problémy s bolestmi kolen. Bolesti kolen, ale i ostatních kloubů, jsou typické, pokud nedovolíte tělu postupně se přizpůsobovat a zvykat si na zátěž.

Svaly, oběhový systém, chrupavka, vazy, kosti, ale i klouby si potřebují na novou zátěž zvyknout.

Začněte s lehčí aktivitou po kratší čas a postupně přidávejte zátěž a časový interval navyšujte. V průběhu celého procesu posilování sledujte své tělo, neignorujte jeho signály a cvičení vždy vhodně přizpůsobujte.

S nevhodným časovým plánem posilování se pojí také jeden nebezpečný problém. Říkáte si, tato činka je pro mě lehká, vezmu si těžší. To ale není vhodný začátek.

Stejně jako s vhodným časovým intervalem cvičení, musíte volit i správnou zátěž. Určitě v začátcích nechtějte překonat všechny rekordy a netrumfujte se s lidmi okolo. Vaše svaly nejsou na velkou zátěž připraveny a nemusí ji vydržet, mohou se rychle objevit nepříjemné problémy.

Všeho s mírou a s rozumem. A u posilování to platí dvojnásob. 

Závěr:

Posilování je do jisté míry věda. Není na tom ale zase tolik složitého.

Využijte zdravý úsudek a posilování si vhodně rozvrhněte, zvolte správný typ a dobu cvičení.

Pokud se budete řídit jednoduchými radami a vyhnete se nejčastějším chybám, které jsme si uvedli, můžete být jen silnější.

Určitě i vy se postupem času dostanete k delším časovým intervalům a těžším činkám. Buďte trpěliví a úspěch se dostaví.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat