4 zaručené přírodní tipy, pro snížení bolesti kloubů

4 zaručené přírodní tipy, pro snížení bolesti kloubů

4 zaručené přírodní tipy, pro snížení bolesti kloubů

Každý z nás určitě chce využít svého života naplno a užívat si mnoho radostí. K tomu, abychom mohli dělat, co chceme, potřebujeme mít zdravé tělo.

Fyzická omezení totiž mohou výrazně ovlivnit naši schopnost užívat si radosti. Mnozí z vás podnikají kroky k tomu, aby měli zdravé srdce, plíce, kůži a mnoho dalšího.

Ale co vaše klouby?

Na klouby se často zapomíná. Berou se jako samozřejmost. V této souvislosti je důležité poukázat i na naše šlachy a vazy. Například bolavé koleno už zastavilo mnoho lidí.

Poškození šlach nebo vazů může mít vážné a bolestivé následky. Bolesti a záněty mohou výrazně ovlivnit náš pohyb.

Trpěli jste tím někdy? Možná máte zkušenost s řadou procedur, které vám byly doporučeny. Často si ale neuvědomujeme, jak klíčovou roli hrají doplňky a výživa.

Co jsou vlastně vazy a šlachy?

Šlachy a vazy jsou ultrasilné skupiny vláknitých tkání. Lidé si často myslí, že vazy i šlachy dělají v našem těle stejnou práci.

Není tomu tak!

Šlachy připevňují naše svaly ke kostem a umožňují pohyb. Na rozdíl od šlach, vazy spojují kosti a pracují na stabilizaci kloubů, které obklopují.

Jedna věc je ale spojuje, jaká?

Vazy i šlachy potřebujeme mít zdravé, abychom mohli vést aktivní životní styl.

Význam výživy a doplňků

Když se zamyslíme nad výživou, mnoho lidí si myslí, že je důležitá proto, aby udržovala naše orgány zdravé. Zároveň si hlídáme váhu a snažíme se konzumovat zdravé potraviny.

Jídlo dodává našemu tělu energii a pomáhá mu hojit se.

Ve skutečnosti ale hraje výživa výraznou roli v celém našem těle od hlavy až k patě, včetně našich vazů a šlach.

Jaké kroky můžete provést, abyste si zajistili, že získáte správnou výživu pro zdraví šlach a vazů?

TIP 1: Vyvarujte se balených a zpracovaných potravin

Pravděpodobně nebudete vůbec překvapeni, že ve většině zabalených a zpracovaných potravin nebude žádná nutriční hodnota. Tyto potraviny našemu tělu nedají nic. Dokáží jen zasytit naše tělo.

Navíc jsou tyto potraviny plné cukrů (sacharidů), solí a konzervačních látek. To jsou klíčové faktory přispívající k obezitě. Tento fakt následně zatěžuje naše klouby a navíc nám může způsobit i cukrovku.

TIP 2: Hlídejte si hladinu cukru v krvi

Bylo zjištěno, že existuje silná vazba mezi lidmi, kteří jedí velké množství potravin s vysokým obsahem uhlovodíků a lidmi, kterým se vyvíjí diabetes typu 2.

Tento fakt vede k tomu, že pacienti, kteří tímto trpí, nemohou regulovat vlastní hladinu cukru v krvi.

V případě, že máme vysoký obsah cukru v krvi, ovlivňuje to funkci červených krvinek. Tyto krvinky přenášejí živiny do celého těla na poškozené tkáně, což ovlivňuje schopnost těla léčit se.

Podobně také zvýšený obsah cukru v těle snižuje počet bílých krvinek, což pro změnu nechává rány náchylnější na infekci.

Studie navíc ukázaly, že lidé s diabetem typu 2, mohou mít třikrát vyšší pravděpodobnost bolesti šlach a také chronického zánětu.

TIP 3: Vitamíny a minerály

Abyste byli ve špičkové kondici, především vaše klouby, musíte se spoléhat na rovnováhu vitamínů a minerálů.

Nejdůležitější vitamíny a minerály, které potřebujete pro zdraví šlach a vazů, jsou obsaženy v jediném doplňku - kolagen complete.

Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v našem těle. S přibývajícím věkem produkce kolagenu klesá. Klouby jsou tím pádem méně pružné. Existuje celá řada vitamínů a minerálů, které tělu pomáhají.

Vitamín C - Nejvíce vitamínu C je zahrnuto v brokolici, bobulovinách, citrusových plodech, paprice, papáji, kiwi, ale i rajčatech.

Aminokyseliny

Aminokyseliny fungují jako stavební bloky bílkovin a jsou životně důležitým nutričním krokem k zachování zdraví šlach a vazů.

Glycin, prolin a hydroxiprolyn jsou tři nejdůležitější aminokyseliny – tvoří více než 50 % kolagenu.

Stopové minerály

Existuje jich více než 70, patří mezi ně mangan a zinek. Mangan je jedna z nejdůležitějších stopových živin, pomocí ní tělo regeneruje poškozené tkáně.

Zinek podporuje hojení a potřebujeme ho kvůli tvorbě proteinu.

Glukosamin a chondroitin

Bylo prokázáno, že zpomaluje bolest způsobenou osteoartrózou. Nejúčinnější je, ale při použití s chondroitinem. Chondroitin je totiž důležitá část chrupavky, která dodává pružnost a působí protizánětlivým účinkem.

Glukosamin i chondroitin se ale nacházejí jen ve velmi malém množství potravin, musíme je tedy užívat formou doplňků stravy.

Kyselina hyaluronová

Nedávný výzkum ukázal, že pokud je naše pokožka, která pokrývá šlachy a vazy poškozená, dochází k jejímu svrbění okolních tkání, což vede k nejrůznějším zánětům. Výživa naší pokožky je důležitá pro naše klouby. Tato kyselina má skvěle mazací schopnosti.

Nejčastěji ji můžeme najít v listové zelenině, kořenové zelenině, sýru a sójových výrobcích.

TIP 4: Fyzická terapie, cvičení

Existuje celá řada cvičení – fyzických terapií, které se doporučují při poranění šlach a vazů.

Posilovací cvičení

Jakákoliv posilovací cvičení musí být pod dohledem fyzioterapeuta nebo doktora. Tyto cvičení nám pomáhají urychlit proces hojení. I tak musíme počítat, že se budeme hojit nejméně jeden měsíc.

Šle, podpěry a ortézy

Nejčastěji je používáme na kotníku, lokti, kolenou a zápěstí. Tyto pomůcky nám pomáhají držet stabilitu kloubů při pohybových aktivitách.

Korekce techniky a ergonomie

Mnoho sportovních úrazů je způsobeno špatnou technikou nebo špatným vybavením. Je dobré si nechat poradit kvalifikovaným trenérem.

Na pracovišti to pak může být způsobeno špatným sezením. Můžete si tedy upravit monitor do požadované výšky. Je dobré také používat podpěru pod zápěstí při držení myši u počítače.

Závěr

Postupně jsme si nastínili řadu možností, které nám pomáhají udržovat šlachy a vazy ve skvělé kondici.

Je vždy zapotřebí mít na paměti, že vyvážená strava, která obsahuje popsané látky, je tělu prospěšná vždy. Podpoříte tím nejen své klouby, ale obecně budete zdravější.

Zdá se vám obtížné dostat do těla tolik živin? Stačí se ohlédnout po některých doplňcích stravy, například kolagenu complete apod. Zároveň udržujte zdravou polohu při práci a sportu.

Vyzkoušíte jednu z možností?

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat