5 nejčastějších chyb v posilovně, které zatěžují záda

5 nejčastějších chyb v posilovně, které zatěžují záda

5 nejčastějších chyb v posilovně, které zatěžují záda

Může se stát, že lidé, kteří začínají chodit do posilovny, se obávají, že se jim ostatní sportovci budou posmívat a začnou hodnotit počet a provedení cviků. 

Tohle je dobré hodit za hlavu. Na co je však třeba si dát pozor je to, jestli cvičíte správně.

Posilovna může být velmi prospěšná, ale klíčová je právě správná technika. Pokud cvičíte některé partie špatně, můžete velmi rychle přijít o všechny výhody a formu do které jste se dostali.

Jaké nejčastější chyby dělají lidé v posilovně, pokud jde o cvičení zad?

1. Záklon při stahování kladky

Není důležité, jestli provádíte stahování nebo přítahy s kladkou, ale u těchto posilovacích cviků se často opakují chyby s velkým záklonem.

Do záklonu se dostanete, pokud zvedáte příliš velkou váhu a při snaze ji zvládnout se musíte zaklonit.

Z tohoto špatně provedeného cviku na široký zádový sval se stane cvik na dolní partii zad. O posílení jsou ochuzeny svaly, které jste chtěli primárně zapojit.

Takové cvičení postrádá svůj smysl. Zapomeňte na předvádění a snižte si hmotnost závaží. Předklánět a zaklánět se můžete pouze o 10 stupňů.

2. Nepoužíváte trhačky

Určitě to znáte. Zvedáte činku v několika sériích a na konci každé série vám dělá velký problém tyč udržet v rukách.

Úchop je velmi často slabší než sila zádových svalů. Bolest z úchopu činky donutí vzpěrače pustit činku dříve, než vyčerpá své zádové svaly.

Zádové svaly by úchopu neměly nikdy ustupovat. Pomoci mohou trhačky.

Trhačky jsou „rukavice“ / řemeny, které si nasadíte na zápěstí. Pomáhají zpevnit a posílit úchop. Posílení úchopu vám pomůže dělat cvičení ve více sériích.

Investovat do kvalitních trhaček se vyplatí. Nebudete si muset dělat starosti s úchopem činky a zvládnete více opakování.

3. Nevěnujete dostatečnou pozornost poloze loktů

Zvedání činky jen jednou rukou, sezení příliš blízko rukojeti na tažném posilovacím stroji či nevhodná poloha na jiných posilovacích strojích – všechny tyto nešvary jsou hodně rozšířené, jelikož tyto cviky patří mezi oblíbené.

Je tu ale menší problém, tyto cviky nezařazujte do jednoho tréninku. Tyto cviky se nezaměřují na horní partie širokého zádového svalu.

Při provádění těchto cviků by měly být lokty velmi blízko u těla, což ještě zvýrazňuje zapojení spíše spodní části svalů.

Dbejte na polohu loktů. Pokud máte při cvičení lokty daleko od těla, pracuje horní část širokého zádového svaly, což vyžadujete.

Dobrým cvičením jsou shyby, pokud je provádíte se širokým úchopem, zatěžujete právě tuto oblast. Vhodné je zařadit cvičení s lokty u těla i od těla.

4. Nadměrné hrbení v zádech

O této chybě jste možná slyšeli více než o ostatních. Při cvičení se nikdy nehrbte. Při hrbení se dostávají obratle do nepříjemné polohy.

V této poloze jsou obratle nadměrně zatížené a roste riziko zranění. Jedno z nejhorších zranění je výhřez meziobratlové ploténky.

Je jedno jaký cvik provádíte, ale vždy byste měli mít tělo v ideální pozici. Pouze takto dojde k optimální stimulaci růstu svalů a síly.

Pro zdravou páteř mějte hrudník vypnutý a záda v dolní části lehce prohnutá.

5. Netlačíte lokty příliš dozadu

Není vhodné naložit si na činku velkou zátěž a provést cvik v rozsahu pouhých několika centimetrů. Nesmíte si nakládat moc velkou váhu.

Pokud chcete při těchto cvicích dosáhnout silné kontrakce, potřebujete tlačit lokty, co nejvíce dozadu, lopatky stáhnout k sobě a zatínat zatěžované svaly. Nadměrná zátěž omezuje rozsah pohybu.

Jestliže nejste schopni provést cvik v plném rozsahu, dbejte na 5-6 kvalitních opakování v rámci každé série.

Při posilování je dobré se vyvarovat i dalším obecným chybám. Měli byste správně dýchat, nedávat důraz pouze na jednu svalovou skupinu, nepřehánět to s délkou cvičení, necvičit podle sebe, ale poradit se s oborníkem, nastavit si zátěž, intenzitu a cíl posilování.

Nejlepší řešení pro vaše záda a pohybový aparát?

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující zaručené látky ve správném množství a poměru, vyzkoušejte 100 % český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby.

"Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném "V" požadavku uvedenému v deklaraci na obalu."

Ing. Veronika Smutná Ph.D. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Český produkt KLOUBUS si můžete nyní v akci zakoupit s dopravou zdarma od 2 ks kliknutím na tlačítko níže.

Vyzkouším KLOUBUS

 

Závěr:

Těchto několik chyb se často opakuje a je dobré si z nich vzít poučení, jinak budou vaše záda trpět, a navíc neposílíte přesně tu svalovou skupinu, kterou primárně chcete.

Zároveň byste měli dodržovat i obecné zásady pro cvičení a posilování.

Určitě se ale cvičení nebojte a hurá do toho!

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat