5 nejlepších látek pro silné a bezbolestné klouby (zahrnuje vědecké studie)

5 nejlepších látek pro silné a bezbolestné klouby (zahrnuje vědecké studie)

5 nejlepších látek pro silné a bezbolestné klouby (zahrnuje vědecké studie)

Bolest kloubů je nepříjemná.

Bohužel ji zažívá každý z nás bez ohledu na to, jestli Vám je dvacet nebo šedesát.

Podle statistik trpí v Česku artrózou (bolestivé onemocnění kloubů) asi pětina obyvatelstva. U lidí nad sedmdesát let je to až devadesát procent.

Už dávno bolest kloubů netrápí jen starší lidi. Není problém narazit na mladé lidi s bolestmi kolen nebo ramen. Ať už je to kvůli špatnému provedení cviků v posilovně, nebo namáháním při jiném druhu sportu, bolest kloubů zastihne snad každého z nás.

Vzhledem k tomuto faktu existuje na trhu několik látek, preparátů a doplňků stravy tvářících se jako spása pro Vaše klouby. Některé z nich působí spíše jako placebo, najdou se ale i takové, které obsahují vědecky podložené látky na snížení bolestivosti kloubů a jejich lepší fungování.

Jsou tyto látky účinné? A pokud ano, které to jsou?

V dnešním článku si jich uvedeme rovnou pět.

Vybrali jsme nejlepší látky prokazatelně snižující bolestivost kloubů a zlepšující jejich funkci. Každá z nich má na seznamu své zasloužené místo a její účinky potvrzují vědecké studie.

Tento článek bude sloužit jako Váš rádce. Až budete příště shánět vhodný doplněk stravy či preparát na bolest kloubů, ujistěte se, že obsahuje většinu látek uvedených níže.

Pro snazší orientaci jsme u každé látky napsali i její doporučené dávkování.

Pojďme si je představit.

Glukosamin

 

 

Látka glukosamin je čistě přírodní a získává se z korýšů a měkkýšů.

Jedná se o jednu z nejvíce studovaných látek na podporu zdraví kloubů a v boji proti kolenní osteoartróze.

Pravidelné užívání glukosaminu (v sulfátové podobě) bojuje s bolesti kolene způsobené osteoartrózou. Efekt této látky je porovnatelný s léčivem Paracetamol. Na rozdíl od uvedeného analgetika však nemá Glukosamin žádné vedlejší účinky (tlumení emocí, kožní alergie atd.).

Glukosamin sulfát snižuje degradaci kolagenu v kloubech a příznaky osteoartrózy. Pomáhá vázat vodu a tím zlepšuje pružnost chrupavky i pohyblivost kloubu.

Níže si představíme několik studií prokazujících pozitivní efekt glukosaminu.

  • Tato tříletá studie dokazuje vliv 1500 mg Glukosaminu na snížení úbytku kloubní tkáně u lidí trpících nižším stupněm osteoporózy.
  • Stejná dávka Glukosaminu (1500 mg) měla totožný efekt na snížení bolesti kloubů jako 3 g Paracetamolu. Studie proběhla na lidech trpících osteoporózou.
  • Další 6 měsíční studie prokazuje efekt Glukosaminu v kombinaci s Chondroitinem na snížení bolesti u lidí trpících problémy s klouby.

Glukosamin bohužel nefunguje u všech stejně. Menší část lidí je vůči jeho účinku imunní a snížení bolestivosti nezaznamenají.

Dle studií výše je nejúčinnější denní dávkování 1,500 mg – 2,000 mg Glukosaminu sulfátu.

Metylsulfonylmetan (MSM)

MSM neboli methylsulfonylmethan je organická a biologicky nejlépe vstřebatelná forma síry.

V našem těle zvláčňuje vnitřní vazivové a chrupavkové tkáně, které jsou poté mnohem pružnější a odolnější.

MSM výrazně zvyšuje zdraví kloubů, jejich flexibilitu a pohyblivost, zmírňuje zánět a tlumí bolest kloubů, proto se doporučuje užívat lidem, trpícím artritidou a jinými nemocemi kloubů.

MSM je nejdůležitější látkou při obnovení účinku GSH – jednoho z přirozených „potlačovatelů“ bolesti a je to skutečný regenerátor kloubní chrupavky.

Pojďme se podívat na několik studií prokazujících pozitivní efekt MSM na náš pohybový aparát.

  • V této studii na 118 pacientech trpících osteoporózou prokázal MSM snížení bolesti, otoků a lepší pohyblivost kloubů. MSM byl podáván společně s glukosaminem a testován oproti placebu v dávkách 500 mg MSM třikrát za den.
  • Dle této studie MSM v porovnání s placebem výrazně snížilo bolest kloubů (dle tabulek WOMAC).
  • Další 4 týdenní studie ukazuje 82 % snížení bolesti kloubů při pravidelném podávání MSM v porovnání s placebem.

Optimální dávkování se pohybuje v rozmezí 500 mg – 1000 mg MSM za den. V případě velké bolesti a zdravotních obtíží se dávky zvyšují až na 3000 mg za den.

Vitamín C

Určitě neznámější vitamín ze všech.

A není se čemu divit. Tento vitamín má nejen vliv na imunitu, výkon, celkové zdraví ale pomáhá i v boji s bolestmi kloubů.

Funguje jako prevence proti KRBS (Komplexní regionální bolestivý syndrom), což je chronická bolest kloubů. Syndrom KRBS způsobuje zduření kloubů, změny kvality kůže a vlasů. Vyléčit se dá pouze operaci kloubů. Jediná známá látka pro prevenci KRBS je právě vyšší dávkování vitamínů C.

Antioxidační vlastnost vitaminu C přispívá ke zlepšení stavu kloubů díky snížení oxidačního poškození volných radikálů. Ty mají negativní vliv na tvorbu maziva a tím pružnost kloubů a vazů.

Dále je vitamín C nezbytný pro tvorbu kolagenu. Přímo ovlivňuje tvorbu prokolagenu, což je nutný stavební blok pro samotný kolagen (tzv. prekurzor.).

Na tento vitamín existuji tisíce studií. My se dnes podíváme na několik z nich v návaznosti na klouby a pohybový aparát.

  • Studie  z Velké Británie potvrdila až 3x vyšší riziko revmatoidní artritidy u lidí s nedostatkem vitamínu C v těle.
  • Další studie na 416 pacientech s frakturou zápěstí zaznamenala snížení bolesti při podávání 500 mg vitamínu C po dobu 50 dní.
  • Velká studie na 23 000 účastnících po dobu 8 let prokázala pozitivní efekt diety bohaté na vitamín C na snížení rizika revmatoidní artritidy.

V případě péče o klouby je vhodné zařadit vyšší dávky vitamínu C, nejlépe okolo 250 -500 mg za den.

Kurkumin

Je součást koření kurkumy. Ten má podobu žlutého prášku a je často obsažen v curry.

Látka kurkumin pomáhá tlumit enzym cyklooxygenázy (COX) a tím snižuje tvorbu zánětů v těle. Jeho účinky jsou často srovnatelné s léky proti bolesti.

U lidí trpících osteoporózou kolene kurkumin úspěšně snižuje bolest a zlepšuje mobilitu.

Například tato studie prokazuje potenciál kurkuminu jako protizánětlivé látky použitelné v léčbě osteoartritidy.

Nevýhodou kurkuminu je jeho horší vstřebatelnost. Jedno z účinných řešení je kombinace kurkuminu a extraktu z černého pepře. Ten obecně napomáhá k vyšší vstřebatelnosti látek do těla.

Doporučené dávkování je 200 mg kurkuminu denně. V případě akutní bolesti je možnost zvýšit dávky až na 1000 mg denně. Pro lepší vstřebatelnost se doporučuje přidat 20 mg piperinu (sloučenina v černém pepři).

Chodroitin

Společně s glukosaminem tvoří účinnou kombinaci pro výživu kloubů a snížení bolesti.

Chondroitin ve formě sulfátu je polysacharid řazený mezi glukosaminoglykany. Je součástí chrupavky a jeho hlavní činností je zadržení vody a tím zajištění její pružnosti. Chondroitin se však nachází i v jiných pojivových tkáních v těle.

U chondroitinu je důležité vědět, že nástup účinku je postupný a projevuje se až po cca. měsíci užívání. Jeho účinek je však dlouhodobý a je možné jej na dobu 2-3 měsíců vysadit. V případě vážných problému s kloubní chrupavkou je však doporučováno jej užívat dlouhodobě.

Pravidelné dávkování chondroitinu snižuje bolest a zlepšuje pohyblivost.

Jedná se společně s glukosaminem o často testovanou látku a my si představíme několik studií potvrzujících jeho účinnost.

  • V metaanalýze 7 klinických studií s chondroitin sulfátem došlo k prokazatelnému poklesu míry bolesti podle analogové vizuální škály (VAS). Zlepšila se i hybnost kloubů.
  • Tato studie uvádí pozitivní efekt kombinace chodroitinu s glukosaminem na snížení bolestivosti kloubů. Dále se studie zabývá i efektem samotného chodroitinu na 227 pacientech, kdy pacienti oproti placebu zaznamenali významné snížení bolesti kloubů.
  • Další významná studie porovnává účinky placeba, glukosaminu, chondroitinu a kombinaci posledně jmenovaných u pacientů trpících osteoporózou. Po 6 měsíčním testování došlo ke zmírnění bolesti u pacientů s mírnými a velkými bolestmi kloubů.

Nejlepší dávkování se doporučuje v rozmezí 300 mg – 500 mg za den.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat