MSM. Tato látka se často objevuje v souvislosti s doplňky stravy na klouby.
Co vůbec ale tato zkratka znamená?
V dnešním článku si MSM představíme, řekneme si, jak účinkuje (nejen) na naše klouby a představíme si její optimální dávkování.
Jsme si jisti, že po přečtení článku si při výběru kloubní výživy vždy pohlídáte, zda tuto látku obsahuje.
MSM neboli methylsulfonylmethan je nejlépe vstřebatelná forma síry. V čistém stavu se jedná o bílý krystalický prášek bez zápachu.
Biologicky aktivní síra je čtvrtým nejvyskytovanějším se minerálem v lidském těle potřebným pro mnoho důležitých tělesných funkcí.
Právě díky tomu je MSM často nazýván „zázračným minerálem“.
MSM dodává tělu síru v biokvalitě, pro možnost tvorby methioninu. Tato aminokyselina pomáhá při důležitých procesech v těle, jako je tvorba dalších látek, vytváření pojivové tkáně a absorpce živin.
U lidí (a zvířat) se MSM vyskytuje v kůře nadledvinek. Ta je součástí našeho hormonálního systému pomáhajícího regulovat naší reakci na vnější stresory.
Malá část MSM je uložena i v míšní tekutině, kde pomáhá udržovat normální struktury pojivových tkání.
Hlavní výhodou MSM je, že pomáhá uzdravit a „detoxikovat“ tělo tím, že zlepšuje proces jak ostatní chemikálie a látky vstupují a opouštějí naše buňky.
MSM způsobuje, že jsou naše buňky propustnější, uvolňují „zadržené“ minerály, které mohou způsobovat problémy (nadbytečný vápník, těžké kovy, toxiny) a pomáhá uvolňovat živiny a vodu. Díky tomu jsme lépe hydratovaní a snižuje se tvorba zánětů, což je příčina mnoha onemocnění.
MSM také stabilizuje buněčné membrány, zlepšuje antioxidační schopnosti těla a vypouští hydroxylové volné radikály (studie).
Při pravidelném užívání MSM se zlepšují imunitní funkce organismu, zrychluje se hojení a dochází ke snížení bolesti, protože MSM pomáhá potlačit tvorbu vedlejších látek (jako je např. kyselina mléčná) přispívajících k pocitu bolesti a ztuhlosti.
I díky tomu je MSM oblíbeným doplňkem mnoha sportovců pro zlepšení regenerace a výkonu.
Strava našich předků obsahovala velké množství síry, která se nachází v orgánech zvířat, zelenině a ovoci. Dnes ale mnozí lidé nedostávají do těla prostřednictvím potravin dostatečné množství síry.
Přirozená hladiny síry v lidském těle klesá při stresu, špatné stravě a také během stárnutí.
Mezi potraviny s obsahem síry patří brokolice, zelí, kapusta, vejce a mořská zelenina. Nevýhodou těchto potravin je fakt, že část přírodní síry se může při zpracování těchto potravin zničit. Zejména při vysokých teplotách.
Výhodou MSM jako formy síry je fakt, že je bez zápachu a chuti.
MSM zvyšuje zdraví kloubů, jejich flexibilitu a pohyblivost, zmírňuje zánět a tlumí bolest kloubů, proto je doporučován lidem, trpícím artritidou a jinými nemocemi kloubů.
V našem těle působí tak, že zvláčňuje vnitřní vazivové a chrupavkové tkáně, které jsou poté mnohem pružnější a odolnější.
Existuje několik studií, potvrzující vliv MSM na snížení zánětů kloubů, zlepšení pružnosti a obnovy produkce kolagenu. Výzkumy ukazují, že mnoho pacientů s artritidou, bolestmi kloubů, ztuhlostí a bolesti kolen a zad vykazuje snížení příznaků bolesti a zlepšení kvality života po pravidelném užívání látky MSM.
MSM pomáhá tvořit nové kloubní a svalové tkáně a zároveň snižuje zánětlivé reakce těla, které přispívají k otokům a ztuhlosti. Důvodem je vliv síry na imunitní systém a usnadnění normální buněčné aktivity.
Síra v těle musí být přítomna, aby naše buňky uvolňovaly mnoho vedlejších produktů a nadbytečných tekutin, které se mohou hromadit a způsobit otoky a citlivost.
Pojďme se podívat na několik studií prokazujících pozitivní efekt MSM na náš pohybový aparát.
Optimální dávkování látky MSM se pohybuje v rozmezí 500 mg – 1000 mg MSM za den. V případě velké bolesti a zdravotních obtíží se dávky zvyšují až na 3000 mg za den.
Autor článku David Buchta |