Alkohol a artritida

Alkohol a artritida

Alkohol a artritida

Alkohol má obvykle negativní účinky na naše zdraví. Možná by vás nepřekvapilo, pokud byste si přečetli, že sklenička piva přináší spíše pozitiva. Čekali byste ale pozitivní účinek alkoholu na artritidu? Ano, alkohol může být pomocníkem při boji s tímto chronickým onemocněním způsobujícím záněty kloubů a otoky.

Účinek alkoholu na artritidu ale nebyl ještě stoprocentně potvrzen. Proto ani zde nezapomínejte na známé přísloví „pijte s mírou“. Příliš velké množství alkoholu organismu škodí.

Ochranný vliv alkoholu před rozvojem revmatoidní artritidy je ve schopnosti oslabit imunitní systém. Revma je totiž autoimunitní choroba. Je tady ale jedno proti. Jiné choroby, například infekční, konzumaci alkoholu zcela vylučují.

Abstinenti mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku revmatoidní artritidy, oproti lidem konzumujícím alkohol zhruba třikrát týdně.

Pozitivní účinek alkoholu byl zaznamenán při třech pivech týdně

Revmatoidní artritida postihuje mnohem častěji ženy než muže. Ve Švédsku byly proto testovány ženy ve spojení s revmatoidní artritidou.

Výsledkem studie byl fakt, že mezi testovanými ženami, které popíjely 3 skleničky piva týdně, bylo o 52 % méně případů onemocnění artritidou než u abstinentek.

Důležité je správné množství. Za klasickou skleničku se u piva považuje půl litr, u vína je klasická sklenička o objemu 150 ml.

Pozor na kombinaci léků a alkoholu

Vědci ale i přesto varují. Alkohol sice může do určité míry pomáhat, ale krajně nevhodné je konzumaci alkoholu kombinovat s určitými léky. Vždy se poraďte se svým lékařem, který ví, jestli na dané léky můžete vůbec alkohol užívat.

Účinky alkoholu se testovaly také na univerzitě ve Velké Británii. Při sledování dvou skupin osob se pozitivní účinek alkoholu na revmatoidní artritidu rovněž potvrdil. Skupina číslo jedna byla tvořena osobami, které alkohol nepili. Ve druhé skupině se jednalo o osoby rovněž s artritidou, ale tyto osoby požívaly alkohol.

Lidé pravidelně konzumující alkohol v rozumné míře, mají menší sklon k onemocnění kloubů.

Alkohol a jeho spojení se záněty

Mírné a střední množství alkoholu může snížit hladinu cytokinů způsobujících zánět. Naopak příliš velké množství alkoholu hladinu cytokinů zvyšuje!

Příliš velká konzumace alkoholu může zvýšit i pravděpodobnost výskytu rakoviny či cukrovky. Pití není řešením revmatoidní artritidy. Na to nikdy nezapomínejte!

Určitě se držte svého léčebného plánu sestaveného lékařem. Ten bude obsahovat správná cvičení, zdravou hmotnost a správný jídelníček.

Vedle alkoholu se vyhýbejte také kouření.

Závěr:

V žádné případě neberte možnost léčebných účinků alkoholu na artritidu jako výmluvu, proč byste měli začít pít nebo proč pijete alkohol. Důležitá je rozumná míra, kterou nic nezkazíte.

Například pivo má pozitivní účinky na náš organismus, stejně tak i červené víno, ale jejich konzumace by měla být střídmá.

Do jaké míry pomáhá alkohol s artritidou, nám ještě budou muset více prozkoumat vědci.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat