Artritida, artróza a bolest kloubů. Co to je a jak vzniká?

Artritida, artróza a bolest kloubů. Co to je a jak vzniká?

Artritida, artróza a bolest kloubů. Co to je a jak vzniká?

Hned na úvod bychom si měli objasnit, co znamenají pojmy jako artróza a artritida a jaký je mezi těmito diagnózami vlastně rozdíl.

Máte pravdu – oba tyto pojmy zní velice podobně a oba mají vliv na Vaše kosti, vazy a klouby.

Stejně tak sdílejí několik společných příznaků nemoci jako ztuhlost kloubů, bolest kloubů apod.

Artritida je poměrně dosti odstrašující pojem. Je používán k popisu podmínek, které způsobují zánět kloubů. V některých případech může zánět kloubu postihnout také okolní kůži, svaly a orgány. Mezi typy artritidy patří osteoartróza (OA), revmatoidní artritida (RA) a dna.

Artróza je zjednodušeně název pro osteoartrózu (OA), což je jeden a také pravděpodobně nejrozšířenější typ artritidy. Obvykle je způsobena běžným opotřebením kloubů a chrupavek. Chrupavky jsou kluzké tkáně, které pokrývají konce kostí a pomáhají Vašim kloubům v pohybu. Postupem času a v důsledku stabilní námahy se chrupavka opotřebovává a časem může zmizet úplně. To má za následek kontakt „kosti o kost“ v oblasti kloubů, což způsobuje bolesti, ztuhlost i otoky.

Artróza může postihnout kterýkoli kloub v těle, ale samozřejmě nejnáchylnější klouby budou ty, které nejvíce namáháme, tzn. klouby na rukou, krku, v oblasti kyčlí a kolen. Riziko vzniku artrózy se s věkem zvyšuje, a proto je velice důležité dbát na prevenci.

Jaké jsou příznaky artritidy, včetně artrózy?

Příznaky artritidy se liší typ od typu, ale většina z nich má několik společných jmenovatelů. Patří mezi ně převážně:

  • otoky kloubů,
  • zarudnutí kůže okolo postižených kloubů,
  • snížená pohyblivost postižených kloubů.
  • Mezi nejčastější příznaky artrózy samotné patří:
  • bolest kloubů,
  • ztuhlost kloubů,
  • citlivost na dotek okolo postižených kloubů,
  • snížená pružnost v postižených kloubech,
  • vrzaní a „křupání“ v kloubech,
  • tvorba kostních ostruh – malých výrůstků, které se mohou objevit v oblasti postižených kloubů.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik artritidy, včetně artrózy?

Na vznik artrózy, stejně jako jiných typů artritidy, může být mít vliv převážně:

Věk

Artróza, stejně jako některé typy artritidy, se nejčastěji vyskytují u starších lidí.

Pohlaví

Ženy jsou náchylnější ke vzniku artrózy, stejně jako revmativní artritidy (RA). U mužů je větší pravděpodobnost výskytu dny.

Váha

Vyšší váha způsobuje, že na Vaše klouby působí vyšší tlak. Tím se zvyšuje riziko poškození kloubů a vznik artrózy. Nadváha také zvyšuje riziko vzniku jiných typů artritidy.

Zranění

Poranění a v jejich důsledku vznikající infekce kloubů mohou mít za následek vznik artrózy, stejně tak i jiných typů artritidy.

Povolání

Práce, která vyžaduje zvýšenou námahu kloubů muže přispět ke vzniku artrózy. Na druhou stranu není však dobré Vaše klouby nezatěžovat vůbec, jako tomu dochází v případech sedavého povolání. Důležitý je pravidelný pohyb a občasné protáhnutí.

Geny

Máte-li v rodině diagnostikovanou artrózu u blízkého příbuzného, měli byste se mít na pozoru. Budete pravděpodobně náchylnější ke vzniku této choroby.

Tak – to by bylo na úvod vše. V příštím článku se podíváme na to, jak odhalíte příznaky artrózy hned v zárodku, a odhalíme několik způsobů, jak s tímto velice nepříjemným zdravotním problémem bojovat.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat