Artritida v nohou – příčiny a způsob léčby

Artritida v nohou – příčiny a způsob léčby

Artritida v nohou – příčiny a způsob léčby

V rámci pohybu jsou nejdůležitější nohy a kotníky. Obě jmenované části těla poskytují při stání, chůzi či běhu oporu, absorpci skoku a udržují rovnováhu.

V noze se nachází 28 kostí a více než 30 kloubů, jež umožnují široký rozsah pohybu.

Většina kloubů je pokryto chrupavkou zaručující hladký a plynulý pohyb kloubu, zároveň působí jako tlumič nárazu.

Klouby jsou obklopeny synoviem. Synovium je tenká podšívka produkující tekutinu mazající chrupavku a snižující tření. V nohách najdete také vazy, jenž spojují kosti a udržují klouby na správném místě.

Svaly a šlachy poskytují sílu a podporují pohyb kloubů.

Jedním z problémů nohou může být artritida.

Artritida je zánět jednoho nebo více kloubů. Způsobuje jejich bolest a ztuhlost. Artritida existuje v řadě forem, některé z nich ovlivňují nohy a kotníky. Může dojít ke ztížení chůze a zamezení oblíbených činností.

Artritický kloub je bolestivý a zánětlivý. Bolest může být započatá také energetickou aktivitou. Kloub je citlivý, pokud se zatíží, může dojít k otoku kloubu, zarudnutí. Dalším příznakem je otok či zvýšená bolest po sezení nebo odpočinku.

Jaké typy artritidy ovlivňují funkce nohy a kotníku?

Funkce nohy nejvíce ovlivňují tři typy artritidy – osteoartróza, revmatoidní artritida a posttraumatická artritida.

1. Osteoartróza

Osteoartrózu můžete znát také pod pojmem „artritida opotřebením“. Bývá častým problémem po dosažení středního věku, ale může postihnout i mladší generaci.

U tohoto druhu onemocnění se chrupavka opotřebovává a stává se roztřepenou a drsnou. Snižuje se ochranný prostor mezi kostmi. Následuje tření kostí a vyvolání bolesti kostních výběžků.

Osteoartróza se vyvíjí pomalu. Bolest a ztuhlost se stupňují. V případě většího zhoršení může dojít až k lámání kostí.

Máte-li osteoartrózu v kloubech, může dojít k podlamování kolen a mnohem hůře se propínají nohy v kolenou. Často postihuje tato nemoc obě kolena.

2. Revmatoidní artritida

Jedná se o chronické onemocnění postihující klouby v celém těle. „Revma“ často začíná v noze a kotníku. Postihuje klouby na obou stranách těla.

Tuto nemoc můžeme definovat jako autonomní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně. Imunitní buňky napadají synovii zakrývající kloub.

Postupem času poškozuje synovium kost a napadá chrupavku stejně jako vazy a šlachy, což způsobuje deformaci kloubů a invaliditu.

Přesná příčina tohoto onemocnění není známá. Nejedná se o zděděnou nemoc, ale i přesto mají někteří lidé geny, které se stávají citlivější.

3. Posttraumatická artritida

Posttraumatická artritida může vzniknout po poranění nohy či kotníku.

S osteoartritidou mají společné opotřebení chrupavky. Nemoc se může objevit i mnoho let po prvním zranění. Léčba nemoci může začít úbytkem hmotnosti, nízkou zátěží, posilováním svalů v okolí kloubů a užíváním nesteroidních protizánětlivých léků.

Lze využít i chirurgickou léčbu nabízející trvalou úlevu.

...

Na artritidu neexistuje lék, ale celá řada terapií pomáhajících zmírnit bolest.

Co můžete pro zmírnění bolesti udělat?

1. Změňte životní styl

Vyplatí se minimalizovat činnosti zhoršující stav. Změňte činnost s velkou zátěží na klouby (tenis, běhání po betonu) za sporty s nižší zátěží. Můžete začít jezdit na kole či plavat. Obě tyto činnosti snižují stres na nohy a kotníky.

Se změnou životního stylu souvisí hubnutí. Nižší tělesná hmotnost snižuje tlak na klouby, a tudíž způsobuje menší bolest.

2. Zaměřte se na fyzikální terapii

Jedná se o sérii specifických cvičení pomáhajících zmírňovat stres na artritické klouby. Posilují také činnost kloubů. Pokud dojde ke zhoršení bolesti, lékař ukončí tento typ léčby.

3. Pomáhejte si při zatížení

Využívejte vycházkovou hůl nebo ortézu. Tato podpora pomáhá zlepšit pohyblivost.

Využít můžete i vložky do ortopedických bot na zakázku. Vložka může naklonit nohu v kotníku dozadu a tak se vytváří menší bolest kloubu.

4. Léky

Nesteroidní protizánětlivé léky mohou pomoci snížit otoky a zmírnit bolest. Například Kortizol je velmi účinným protizánětlivým činidlem, které lze injekčně aplikovat do artritického kloubu. Účinky této látky jsou ale jen dočasné.

5. Chirurgická léčba

Pokud způsobuje bolest invaliditu a nelze bolest snížit nechirurgickou léčbou, může vám lékař doporučit chirurgický zákrok. U tohoto typu operace záleží na umístění bolesti a na dopadu onemocnění.

...

Artritida se léčí lépe v raném stádiu. Existuje ale několik věcí, které můžete pro zmírnění příznaků udělat doma.

Využívejte balíčky ledu ke snížení zánětu, noste na sobě jen pohodlné boty s dostatkem prostoru pro prsty či využívejte kontrastní koupel.

Při kontrastní koupeli umístíte postiženou nohu do kbelíku studené vody na dobu 30 sekund, následně nohy vytáhnete a vložíte je do kbelíku teplé vody na dobu 20 sekund. Střídavě provádějte tuto činnosti pět minut.

Tato činnost se dá provádět až třikrát denně. Dbejte ale na to, abyste neměli omrzliny či se neopařili vodou.

Nejlepší řešení na problémy s artritidou?

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující zaručené látky ve správném množství a poměru, vyzkoušejte 100 % český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti, klouby a problémy s artritidou.

"Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném "V" požadavku uvedenému v deklaraci na obalu."

Ing. Veronika Smutná Ph.D. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Český produkt KLOUBUS si můžete nyní v akci zakoupit s dopravou zdarma od 2 ks kliknutím na tlačítko níže.

Vyzkouším KLOUBUS

 

Závěr:

Onemocnění artritidou neznamená konec aktivní formy života. V článku jsme vám ukázali několik možností, co s onemocněním dělat.

Důležitá je prevence, artritidu můžete zpomalit a snížit bolest.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat