Bolest čelistního kloubu

Bolest čelistního kloubu

Bolest čelistního kloubu

Osnova:
Jak funguje čelistní kloub
1. Temporomandibulární porucha kloubů a svalů (TMD)
2. Shluková bolest hlavy
3. Bolest dutin
4. Bolest zubů
5. Trigeminální neuralgie
6. Infarkt
Chcete se bolesti vyhnout?
1. Lékařské ošetření
2. Používejte chránič zubů
3. Botoxové injekce
4. Operace čelisti
Závěr:

S bolestí čelistního kloubu jsou často spojeny další zdravotní obtíže. Možná se vám někdy stalo, že jste cítili bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře. Ne vždy lze určit zdroj bolesti.

Chodíte na různá vyšetření ke specialistům, ale výsledky stále neodhalují příčinu bolesti.

Zdroj bolesti může být překvapivý. Často pochází z kloubu spojujícího dolní čelist s lebkou. Z čelistního kloubu můžete mít dokonce i migrénu.

Bolesti čelistního kloubu se mohou projevovat v mnoha podobách. Lidé pociťují bolest při pohybu čelisti, slyší vrzání a lupání. V horším případě už můžou vznikat potíže i s otevíráním a zavíráním úst.

Téměř polovina populace v průběhu života pocítí některou z potíží čelistního kloubu.

Jak funguje čelistní kloub?

Čelistní kloub tvoří kloubní hlavice a kloubní jamka. Mezi hlavicí a jamkou najdete diskus. Diskus je chrupavčitá ploténka působící při převodu žvýkacích sil.

V kloubu se nachází také kloubní tekutina zajišťující výživu chrupavky kloubu a působí jako lubrikant.

Kolem celého kloubu je tuhé kloubní pouzdro. Správnou funkci kloubu zajišťují také vazy, žvýkací svaly a svaly jazylky.

Čelistní kloub jako jediný kloub v lidském těle umí vykonávat dva druhy pohybu – otáčivý a posuvný. Čelistní kloub je kloubem párovým, který je spojen dolní čelistí a pohyb tak vykonávají oba klouby současně.

Čelistní kloub je nejvytěžovanějším kloubem těla!

Bolest čelistního kloubu je ve většině případů způsobena poškozením přímo tohoto kloubu. Ale důvodů bolestí může být více. Jaké to jsou?

1. Temporomandibulární porucha kloubů a svalů (TMD)

Temporomandibulární porucha kloubů a svalů je velmi častou příčinou bolesti čelisti. Bolest čelisti může způsobit řada věcí, v některých případech i současně.

Mezi příčiny bolesti čelistních kloubů patří bolest vycházející ze svalů ovládajících pohyb čelistí, poranění čelistního kloubu, zablokovaná čelist či artritida.

Faktorem způsobujícím poškození čelistního kloubu nebo svalů je pohyb zubů o sebe v průběhu noci, zaťaté čelisti z důvodu stresu a úzkosti nebo zasažení do tváře při sportu.

2. Shluková bolest hlavy

Shlukovitá bolest hlavy je jeden z nejbolestivějších typů bolesti hlavy. Způsobuje bolest za nebo kolem jednoho oka. Bolest může vystřelovat i do čelisti.

3. Bolest dutin

Dutiny umístěné v blízkosti čelistního kloubu jsou naplněné vzduchem. Pokud se tyto dutiny infikují bakteriemi nebo viry, vytvoří se přebytek hlenu, který vyvíjí tlak na čelistní kloub a způsobuje jeho bolest.

4. Bolest zubů

S čelistí jsou také úzce spojeny i zuby. Těžké infekce zubů, jako jsou zubní abscesy, mohou způsobit bolest vystřelující až do čelisti.

5. Trigeminální neuralgie

Jedná se o jednu z nejhorších bolestí v oblasti obličeje. Bolest jim nedovoluje jíst ani pít.

6. Infarkt

Možná jste to nevěděli, ale infarkt může způsobit bolest i v jiných částech těla než jen na hrudníku. Bolestí postihuje paže, záda, krk i čelist.

Především u žen dochází při infarktu k bolesti čelisti na levé straně tváře.

Bolest čelisti, ale nutně neznamená blížící se infarkt. Musely by být přítomny i příznaky jako jsou bolest na hrudi, dušnost, pocení, nevolnost či pocit slabosti.

...

Příčin bolestí čelistního kloubu najdete hodně, ale co dělat, když vás bolest zasáhne? Chcete se bolesti vyhnout?

1. Lékařské ošetření

Většina lékařů doporučuje v první fázi neinvazivní metody léčby. Pokud vás bude bolest čelisti trápit i dále, budete se muset obrátit na zubaře. Je možné, že budou nutné zásahy, abyste našli pocit úlevy.

2. Používejte chránič zubů

Nevědomé broušení zubů o sebe během spánku čelisti nepomáhá a namáhá ji. Chránič zubů je plastový chránič, který se nosí na horních nebo spodních zubech. Chránič je přizpůsobený přesně na vaše ústa.

Chránič zubů si můžete zakoupit i v lékárně, ale mnohem lepší je zajít k zubaři a nechat si udělat chránič přesně na míru.

3. Botoxové injekce

Invazivnější léčebné metody zahrnují injekce botoxu. Po injekci do čelistních svalů může botulotoxin bránit zátěži čelistního kloubu. Injekce je potřeba podstupovat měsíce a nejspíše je bude potřeba aplikovat i v budoucnu.

4. Operace čelisti

V ojedinělých případech může lékař doporučit operaci čelisti. Tato možnost se využívá u osob se silnou bolestí způsobenou strukturálními změnami v čelistním kloubu.

Závěr:

Čelistní kloub je nejvytěžovanější kloub lidského těla. Za celý den, noc, potažmo za celý život vykoná nespočet otočení a posuvů. Nezapomínejte na jeho důležitost. V případě, že trpíte některými bolestmi, mohou být způsobeny právě tímto kloubem.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat