Spousta lidí si v ordinaci svého praktického lékaře stěžuje na bolesti zad. Páteř je každý den zatěžována, jak prací u počítače, tak i zvedáním těžkých předmětů.
Bolesti zad jsou civilizačními problémy. Souvisí právě s nesprávným životním stylem. Problémy se zády dělíme na chronické a akutní. Akutní mohou být způsobeny špatným pohybem, natažením svalu či nezvyklým přetížením těla.
Chronické potíže zapříčiňuje především špatné držení těla, v jehož důsledku ochabují svaly kolem páteře. Mohou je také zapříčinit degenerativní změny na páteři, mezi které patří skolióza.
Všechny neduhy, ale nelze léčit stejně. Pomoci mohou léky, cvičení či pomoc odborníka.
Pro některé případy je vhodnou léčbou fyzioterapie. Možná jste někdy slyšeli o léčbě rázovou vlnou. Rázová vlna zlepšuje prokrvení v postižené oblasti, snižuje tím svalové napětí a rychle pomůže od bolesti.
Při této technice se uvolňují a mobilizují měkké tkáně, jakou jsou kůže, podkoží, svaly, kloubní pouzdra, vazy, šlachy a chrupavky.
Do této techniky spadá strečink či polohová relaxace.
Tyto techniky jsou využívány u lidí s problémy s bolestivými stavy pohybového systému, u svalového napětí a svalové křeči, po pooperačních stavech, při zmenšené kloubní pohyblivosti a u blokády kloubů z různých příčin.
Určitě se těchto technik vyvarujte při akutních stavech, jako jsou záněty, horečnaté stavy či onemocnění.
Pokud se jedná o akutní bolesti, vyhledejte pomoc ortopedů a neurologů. Lékaři zjistí akutní stav na rentgenovém vyšetření. Rentgenovým vyšetřením se zjistí především stav kostí. Lze zjistit, jestli se jedná o osteoporózu či zlomeninu kosti.
Kvalitu měkkých tkání jako jsou místní kořeny, kloubní chrupavka, meziobratlové disky, vazy a kloubní pouzdra lze vidět na magnetické rezonanci.
Neurologové si pomohou například pomocí neurologického kladívka, štětečku apod. Lékaři pak mohou nasadit vhodnou léčbu a mohou předepsat tabletky a gely proti bolesti.
Tento způsob léčby pomáhá pouze krátkodobě, určitě nehledejte dlouhodobou úlevu. Těmito způsoby se neodstraňují příčiny bolesti.
Bolest v kříži můžete znát spíše pod pojmem hexenus nebo lidově houser.
Houser může vzniknout při jednostranné zátěži během sportování, pokud ji nekompenzujeme jiným pohybem. Dalším důvodem vzniku bolesti zad v kříži je špatné držení těla, zvedání těžkých předmětů či jiným nevhodným pohybem. Problém se může vyskytnout i u lidí v důsledku nadváhy.
Bolest kříže se může u žen objevit také v těhotenství z důvodu změny držení těla.
Bolest v kříži je silná, ale nevystřeluje do končetiny.
Při potížích s houserem mohou pomoci prášky proti bolesti, popřípadě masti. K nápravě zad si nepomůžete sami. Obraťte se v těchto případech na fyzioterapeuta nebo chiropraktika.
Lékaři poznají, jestli jste si záda zablokovali nebo už je problém větší a jedná se o vyhřezlou ploténku.
Nejedná-li se o poúrazové stavy jako jsou posunuté ploténky, zlomeniny obratle či chronické zánětlivé onemocnění, můžete bolest odstranit formou aplikace suchého tepla.
Může se jednat o návštěvu sauny, použití infralampy, hřejivých náplastí, gelu nebo analgetických mastí na poškozené místo.
Nesmíte zapomenout na správné cvičení zaměřené na uvolnění ztuhlých, protahování zkrácených a posílení ochabnutých svalů. Nezapomínejte na správné držení těla.
Lehnete si na záda, ruce položte vedle těla dlaněmi na zem, nohy nechejte narovnané. Nadechněte se a s výdechem zvedejte hlavu od podložky. Snažte se přiblížit bradu k hrudníku. Tento pohyb opakujte osmkrát.
Lehněte si na záda, pokrčte nohy a ruce překřižte na hrudníku. Nadechněte se a pomalu zvedejte trup od podložky. Jakmile nad zem zvednete lopatky, pohyb zastavte a s výdechem se vraťte do výchozí polohy. Cvik opakujte 8 - 10krát.
Vleže na zádech upažte, aby se ruce s tělem sevřely v pravý úhel. Levou nohu narovnejte, pravou pokrčte v koleni a v kyčelním kloubu do pravého úhlu. Nohu společně s tělem vyrotujte doleva. Pokuste se dotknout kolenem země. Hlavu vyrotujte opačným směrem. Hlava a horní část těla musí zůstat na podložce. Pohyb je potřeba vykonávat také na druhou stranu. Cvičení opakujte pětkrát na každou stranu. Stejný cvik vykonejte s oběma pokrčenýma nohama.
Další variací předcházejícího cviku jsou narovnané nohy. Pravá narovnaná noha musí být překřížená přes levou tak, aby byla chodidla vedle sebe. Je-li pravá noha položená na levé, rotaci vykonejte na levou stranu a opačně. Cvičení opakujte pětkrát.
Lehněte si na záda a pokrčte kolena. Cvičení zahajte kontrakcí břišních svalů. Břicho se jakoby přiblíží k bederní páteři. Následně přidejte kontrakci sedacích svalů a podsuňte pánev. Zadek zvedejte 15-20 cm nad podložku. S výdechem spusťte pánev na zem a cvičení zopakujte osmkrát.
Potíže s bolestí zad v kříži se mohou objevit velmi nečekaně. Pokud ale budete cvičit a budete se jednostrannou zátěž snažit kompenzovat jiným druhem pohybu, můžete se této bolesti vyvarovat.
Houser dokáže pěkně potrápit a není radno si s ním zahrávat.
Nezapomínejte, že bolest může kdykoliv přejít k vážnějším problémům, není tedy od věci s většími bolestmi navštívit lékaře.