Chřipka a artritida – nebezpečná kombinace

Chřipka a artritida – nebezpečná kombinace

Chřipka a artritida – nebezpečná kombinace

Chřipka je nepříjemné onemocnění pro každého z nás. Mnohem horší je kombinace chřipky a artritidy. Pokud trpíte artritidou je chřipka nemoc, kterou dostat opravdu nechcete.

Artritida je autoimunitní onemocnění poškozující funkci imunitního systému. Organismus se kvůli tomu mnohem hůře brání infekcím. Pokud trpíte revmatoidní artritidou máze zhruba 70% možnost nákazy nějakou infekcí.

Lidé s artritidou a infekcí často končí v nemocnici. Kamenem úrazu může být užívání některých léků zabraňujících devastaci kloubů. Léky potlačují hyperaktivní imunitní systém, jedná se o kortikosteroidy, antirevmatická léčiva a biologika. Tato léčiva, ale nemůžete přestat užívat.

Máte rýmu nebo kašel? Nemusíte hned panikařit. Problém může nastat až u chřipky, kdy její průběh probíhá hůře než u zdravých lidí.

Chřipka přináší u lidí s revmatoidní artritidou riziko

Chřipka může vyvolat nemoci, jako jsou těžký zánět průdušek, zápal plic nebo záněty dutin a středního ucha. Jedná se o sekundární bakteriální infekce, které vás potrápí více než typické příznaky a projevy chřipky, mezi které patří bolest hlavy, horečka, rýma, kašel a únava.

Revmatoidní artritida může poškodit plíce i bez chřipky. Důvodem je chronicky zánět. Kombinace revmatoidní artritidy a dalších nemocí může být fatální.

Řešením je očkování proti chřipce

Pokud víte, že trpíte revmatoidní artritidou, měli byste každým rokem zavítat k lékaři a nechat se očkovat proti chřipce. Očkování je u pacientů s revmatoidní artritidou velmi důležité a projeví se v nižší míře hospitalizace z důvodu infekcí.

Vyžádejte si injekční vakcínu, nikoli nosní sprej. Inhalační vakcína proti chřipce obsahuje tzv. živé viry, které by mohly způsobit zvracení. Injekční vakcína obsahuj tzv. usmrcené viry, i proto vám neublíží.

Čím dříve se necháte naočkovat, tím lépe. Očkovací vakcíny jsou obvykle k dispozici od září do konce října. Zhruba dva týdny trvá, než vám injekce poskytne optimální ochranu proti chřipce.

Určitě se ale nespoléhejte pouze na očkování. Nezapomínejte si pravidelně umývat ruce, využívejte desinfekční prostředky na bázi alkoholu.

Vyhýbejte se během dne dotekům úst a očí. Bakterie často vstupují do vašeho těla právě tudy. Pijte hodně vody. Udržujte vaše tělo dostatečně hydratované. Suché a chladné měsíce vyžadují vypít více vody, vyplavíte z těla toxiny a udržíte vlhkou sliznici.

Důležité je konzumovat vyváženou stravu se spoustou ovoce a zeleniny. Vyvarujte se cukru. Riziko onemocnění se zvyšuje, i pokud kouříte. Dobrým tipem je pořídit si domů zvlhčovač nebo čistič vzduchu.

Suchý vzduch zvyšuje riziko onemocnění. Pokud ani jedno nemáte, otevírejte okna a dostatečně větrejte. A v neposlední řadě se vyhýbejte lidem, kteří jsou viditelně nemocní.

Závěr:

Chřipka a revmatoidní artritida zkrátka nejdou k sobě. Může být velmi nebezpečné dostat chřipku při tomto onemocnění. Vždy se snažte vyhýbat se riziku onemocnění chřipkou, pokud víte, že trpíte revmatoidní artritidou.

V případě, že chřipkou onemocníte, poraďte se s lékařem, lze upravit i léky na revmatoidní artritidu, například snížením dávky apod.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat