Kyčelní kloub je jeden z nejvíce zatěžovaných kloubů v lidském těle. Tento kloub je ve tvaru kulaté hlavice, která se pohybuje v kyčelní jamce.
Funguje-li kyčelní kloub správně, umožňuje nám bezbolestnou chůzi, sezení, ohýbání a otáčení. Zatížení kloubu je závislé na působení svalů v jeho blízkosti.
Kyčelní kloub musí vydržet opakované pohyby bez známek opotřebení.
Při pohybu kloubu pomáhá polštář chrupavky zabraňovat tření. Navzdory své trvanlivosti není kyčelní kloub nezničitelný. Postupem času s přibývajícím věkem se může chrupavka opotřebovat nebo poškodit.
Svaly a šlachy v kyčli se mohou přetěžovat. Během pádu nebo jiného zranění se mohou kosti v kyčli zlomit. Každý z těchto stavů může způsobit bolesti kyčle.
Jaké existují příčiny bolesti kyčelního kloubu?
Osteoartróza a revmatoidní artritida patří mezi nejčastější příčiny bolestí kyčle. Tato příčina se objevuje především u starších lidí.
Artritida vede k zánětu kyčelního kloubu a rozpadu chrupavky, která má na starosti tlumit pohyb kyčelního kloubu.
Lidé trpící artritidou cítí ztuhlost kyčlí a mají snížený rozsah pohybu.
S postupujícím věkem se mohou stát kosti slabšími a křehčími. Oslabené kosti se při pádu zlomí s větší pravděpodobností oproti kostem zdravým.
Bursitida je zánět tíhového váčku zvané bursy. Tyto malé, kapalinou naplněné váčky se nachází mezi tkáněmi a odlehčují třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů. Bolest se vyskytuje především pokud dojde k zánětu. Zánět je obvykle zapříčiněn opakovanými činnostmi, které přetěžují a dráždí kyčelní kloub.
Šlachy jsou tlusté pásy tkáně připevňující kosti ke svalům. Tendinitida je zánět nebo podráždění šlach. Tento problém obvykle vzniká stresem z přetěžování.
Opakované činnosti mohou přetěžovat svaly, šlachy a vazy. Pokud dojde z důvodů přetěžování k jejich zánětu, způsobují nepříjemné bolesti kyčle a brání kyčli normálně fungovat.
Jedná se o trhlinu okolo chrupavky. Spolu s odpružením kyčelního kloubu se vaše labrum chová jako gumové těsnění pomáhající držet kyčelní kloub pohromadě a drží konec kosti v kyčelní jamce.
Sportovci a lidé, kteří se často otáčejí a kroutí, jsou vystaveni vyššímu riziku tohoto onemocnění.
Nádory začínající v kosti nebo se šíří do kostí mohou způsobit bolesti boků stejně jako v jiných částech těla.
Často nazývaná osteonekróza. Tento stav vzniká, když se zpomaluje krevní tok ke kyčli a kostní tkáň umírá. Tento stav může postihnout i jiné kosti, ale nejčastěji právě kyčle.
Toto onemocnění může být způsobeno zlomeninou kyčle, dislokací či dlouhodobým užíváním steroidů.
Příčin bolesti kyčlí může být mnoho. V tomto článku jsme vám uvedli některé z nich.
...
Zjištění příčiny bolesti je často klíčovou skutečností. Ale jak můžete bolest kyčlí zmírnit nebo zastavit?
Přinášíme několik jednoduchých tipů a triků, jak na to.
První věcí, kterou byste měli při bolestech kyčelního kloubu zkusit, je odpočinek. Odpočinek by měl trvat alespoň dva dny. Vyhněte se všem aktivitám způsobujícím bolest kyčle.
Pokud běháte, přestaňte běhat a až po dvou dnech zkoušejte pomalu znovu začít. Uvidíte, jak bude vaše tělo na pohyb reagovat.
Může mi pomoci jednoduše led? Může.
Naneste led v sáčku do oblasti, ve které cítíte bolest, sníží se tím zánět a sníží bolest. Pokud je bolest kyčle intenzivní nanášejte led čtyřikrát až pětkrát denně po dobu 10-15 minut.
Nemusí se jednat o sáček s ledem, velmi dobře můžete využít cokoliv z mrazáku, ideální volbou je zmražený sáček hrášku. Sáček ještě zabalte do tenkého ručníku, abyste zabránili podrážděni pokožky.
Jedním ze způsobů, jak rozšířit předchozí bod je zabalit tlustou bandáž ledu kolem pánve a kyčle.
Zvednutí kloubu může snížit otok a pomoci zmírnit bolest. Je snadné zvednou kotník nebo koleno, ale kyčle? I tak je to možné. Položte si nohy, co nejvíce nahoru a přesvědčte se sami.
Proti bolesti kyčelního kloubu pomůže i každodenní cvičení. Velmi dobře funguje cvičení známé jako „most“.
Lehněte si na záda s nohama ohnutými a nohama na podlaze, šířka kyčlí od sebe. Zvedněte hýždě z podlahy, zatímco utahujete břišní svaly. Udržujte kolena v přímce s kotníky a zaměřte se na rovnou linii od kolen k ramenům.
Držte tuto pozici po dobu tří až pěti vteřin a pak pomalu snižte zadek na podlahu. Začněte s jednou sadou 10 zvednutí a pokračujte v následujících dnech s více sadami.
Zahřátím artritického kyčelního kloubu teplou sprchou nebo vanou zklidníte jeho bolest. Teplo nevyužívejte, pokud je bolest způsobena bursitidou, teplem by se zánět zhoršil.
U bolestí způsobených bursitidou využívejte spíše strečink a vhodně se protahujte.
Při artritidě kyčelního kloubu se doporučuje pracovat na budování svalů na vnější straně stehen pro větší podporu.
Lehněte si na stranu bez bolesti a zvedněte nohu na které máte problém s artritidou, přidržte dvě nebo tři sekundy a znovu ji dejte zpět dolů. Opakujte cvičení i na druhé straně, pokud vás příliš nebolí.
Toto cvičení může zhoršit vaše příznaky, pokud máte bolesti kyčle od bursitidy.
Cvičení ve vodě je velmi vhodnou metodou při bolestech kyčlí. Využít můžete plavání nebo vodní aerobik. Cvičení ve vodě umožňuje posílit svaly bez toho, aby se na klouby vyvíjel velký tlak.
Máte osteoartritidu v kyčli? Výsledkem osteoartritidy je opotřebení chrupavky ve vašem kloubu. I několik kilo tělesné váhy dolů může odlehčit kloubu a zmírnit bolest.
Bolesti kyčlí vás mohou velmi snadno vyřadit z bezstarostného způsobu života. Na kyčelní kloub je vyvíjen velký tlak, a proto je o něj potřeba dbát.
Zařaďte do svého každodenního diáře vhodné cvičení. Pokud už vás kyčelní kloub bolí, využívejte několika jednoduchých rad, které jsme vás nastínili.