Dětská obezita a její vliv na klouby

Dětská obezita a její vliv na klouby

Dětská obezita a její vliv na klouby

V posledních několika letech došlo k výraznému navýšení počtu dětí trpících nadváhou nebo obezitou. Tento trend se netýká pouze Spojených států amerických, ale i České republiky, potažmo Evropy.

Obezita je výsledkem stravování se jídlem s vysokým obsahem kalorií a nedostatkem pohybu. Jen si vzpomeňte, jak jste před 10 lety viděli na hřištích prohánět se děti s hokejkami nebo za míčem. V dnešní době už vidíme děti při takových aktivitách pouze zřídka.

Často je ale obezita způsobená kombinací několika vlivů. Jedná se o kombinaci genetiky, pohybu, stravy a prostředí, ve kterém dítě žije.

Nezapomínejme, že obezita u dětí může být způsobena i špatným přístupem rodičů. Dítě nemá vlastní finanční prostředky a stravuje se podle rodičů. I tento fakt může být ve vývoji dítěte rozhodující.

Dětská obezita má škodlivý vliv na tělo v mnoha ohledech. Nadváha ovlivňuje růst a zdraví kostí, kloubů a svalů. Nadměrná hmotnost poškozuje chrupavku a důležité klouby na konci dlouhých kostí.

Nadměrná hmotnost klade velký tlak na růstovou destičku kostí a může v budoucnu způsobit artritidu či zvýšit riziko zlomenin.

Děti diagnostikované jako obézní mají vyšší riziko zlomenin kvůli oslabeným kostem, tlaku na ně a vzhledem k nečinnosti.

Děti s nadváhou mohou mít mnoho komplikací, které budou oddalovat nebo měnit výsledky léčby.

U těchto dětí pomáhá vápníková dieta a jiné živiny spolu s pohybovou aktivitou, nejméně 35-60 minut denně. Tento postup pomáhá zpomalovat přibývání na váze a zároveň pomáhá budovat a udržovat kosti silné. Dobře tedy zvažte, jestli koupíte dítěti nejnovější hru na počítač nebo míč.

Dětská obezita je nebezpečná

Dětská obezita způsobuje zvýšený krevní tlak, diabetes typu 2 (cukrovka) či astma a jiné dýchací potíže.

Poškození růstových destiček u kostí může v budoucnu způsobit dítěti deformaci paží či nohou.

Nadváha a obezita přispívá k Blountově nemoci.. Jedná se o abnormalitu růstové destičky na horní části holenní kosti (tibie), což vede k zakřivení kosti. Výsledkem jsou tzv. nohy do „O“ nebo do „X“.

V minulosti se myslelo, že Blountova nemoc je způsobena genetikou, ale ukázalo se, že může být způsobena nadváhou nebo obezitou.

Děti s nadváhou a obezitou mají potíže s koleny, plochýma nohama a Achillovou šlachou mnohem častěji než ostatní děti.

Nadměrná hmotnost může způsobit problémy s koordinací. Děti jsou neohrabané, nemohou pořádně skákat, přeskakovat překážky nebo běžet stejně jako zdravé děti. V tomto ohledu mohou přijít posměšky spolužáků, což může na dětech zanechat negativní psychickou zkušenost.

Dětská obezita způsobuje řadu zdravotních rizik.

Dětská obezita je na vině u řady onemocnění, které se ne vždy projeví už v mládí, ale dítě může trpět až v dospělosti. Obezita není problémem nejen z hlediska tohoto, jak dítě vypadá, ale především z důvodu vnitřních tělesných pochodů. Pár z nich jsme vybrali.

1. Zátěž na pohybový aparát

Nadváha a obezita zatěžuje pohybový aparát, a to především nosné klouby, páteř i vnitřní tělesné systémy (onemocnění srdce a cév). Dětské tělo nemá stabilní těžiště a je neohrabané, pohybuje se pomalu a hrozí vyšší riziko pádu a úrazu.

U těchto dětí se může vyskytovat špatné držení těla a následně dítě trpí, jak v mládí, tak i v dospělosti bolestmi nosných kloubů.

2. Metabolické poruchy

Mezi metabolické poruchy způsobené nadváhou můžeme zařadit cukrovku. Dítě s nadváhou je na ni mnohem více náchylné. U děvčat se obvykle jedná o brzké dospívání, za které je zodpovědný leptin z tukové tkáně.

3. Syndrom spánku

S vyšším stupněm obezity se tuk ukládá v krční oblasti, kde způsobuje překážku pro horní cesty dýchací.

V těle je nahromaděný oxid uhličitý, který způsobuje ospalost a únavu u dítěte. Ospalost a únava se projevuje v průběhu celého dne.

4. Zvýšený krevní tlak

Problémem u dětí s obezitou bývá i hypertenze neboli vysoký krevní tlak. Tlak je chronicky zvýšený v krevním řečišti.

5. Zvýšená hladina cholesterolu

Zvýšený cholesterol způsobuje ucpávání cév a znemožňuje plynulý průtok dostatečného množství krve organismem. Následuje ucpání cév a nedostatečné okysličení tkáně.

Lze jednoduše zjistit, jestli je dítě obézní?

Nabízí se tedy otázka: „Je moje dítě opravdu obézní, má nadváhu nebo je vše v normálu?“ Jednou z možností, jak to zjistit je vypočítat takzvaný BMI, ale známe ještě i další dva způsoby.

A, Kaliperace

Jedná se o zjišťování množství tělesného tuku měřením kožních řas kaliperem. Kalipero je způsob, jak si změřit procento tělesného tuku.

B, Brocův index - (BI) = hmotnost v kg/(výška nad 100cm) x 100

Jako ideální hodnoty jsou považovány hodnoty v rozsahu 90-110 %. Nadváha je do 130 % a obezita nad 130 %.

Brocův index se využíval před zavedení BMI. Oproti BMI je Brocův index jednodušší na výpočet, ale je méně přesný.

C, Index telesne hmotnosti (BMI) = hmotnost v kg / výška 2 v m ( fyziologické rozmezí 18.50 -24.99)

BMI je přesnější, ale má také své mínusy a není u všech osob přesné. Toto měření mohou zdraví lidé považovat za dobré vodítko při určení rizika srdečních nebo cévních onemocnění, které jsou spojené s nadváhou a obezitou. Méně spolehlivé bývá u sportovců, malých dětí, starších osob, nebo také u těhotných a kojících žen.

Jak začít? Začátky jsou nejtěžší

Dítě musí být nejméně 35 minut aktivní. Doporučuje se aktivitu rozdělit na menší časové úseky. Dítě může 15 minut věnovat chůzi a 20 minut sportu.

Cvičení může být zábavné. Dítě se může věnovat mnoha sportům. Řada z těchto sportů je i finančně dostupných.

Důležité je zavést správné stravovací návyky. Jídelníček by měl obsahovat dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Zařadit můžete nízkotučné mléčné výrobky, drůbež, ryby, čočku či fazole na doplnění bílkovin.

Vše by mělo dítě konzumovat v rozumných porcích. Určitě vyměňte dítěti sladké nápoje za zdravější čistou vodu. Omezte u dítěte stravování se potravinami s vysokým obsahem cukru či nasycených tuků.

Povzbuzujte děti, aby byly aktivní. Jízda na kole, běhání, hraní si s míčem a další aktivity pomáhají spálit kalorie a děti budou zdravější. Často to je právě i o přístupu rodičů. Pokud zkusíte dát děti na některý sport, může se v některém z nich najít, v takovém případě ho povzbuzujte, choďte na jeho tréninky, zápasy a turnaje.

Závěr:

Obezita a nadváha je problémem především v poslední době. Na vině může být moderní doba plná elektronických prvků – děti sedí u počítačů, jsou online a komunikují se svými kamarády přes sítě.

Na pozoru by měli být především rodiče, kteří by měli děti motivovat k pohybu a vést je zdravým stylem života. Řadu skutečností totiž můžete ovlivnit jako rodiče.

Motivujte děti ke sportu, hýbejte se s nimi. Pomoci může i to, když ve vás dítě vidí vzor a chce se vám vyrovnat. Ne každé dítě musí dělat sport na vrcholné úrovni, ale hýbat se může a mělo by opravdu každé.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat