Digitální nemoci moderní doby

Digitální nemoci moderní doby

Digitální nemoci moderní doby

Moderní technologie jsou všude kolem nás a mění svět. Málokdo si umí představit život bez mobilního telefonu, tabletu, internetu či televize.

Používání moderních technologií s sebou nese řadu nových zdravotních rizik. Těchto rizik byly generace před námi uchráněny, trápili je ale jiné obtíže spojené se životním stylem dané doby.

Zpět k moderním technologiím!

Psaní na počítači, tabletu, posílání textových zpráv nebo neustálé koukání do monitorů různých telekomunikačních zařízení. Všechny tyto činnosti na nás zanechávají stopu.

Využívání digitálních zařízení zatěžuje naše tělo po fyzické i psychické stránce. Objevit se mohou, jak bolesti různých částí těla, tak i digitální amnézie nebo kybernevolnost.

Která onemocnění jsou v moderní době nejčastější? Představme si 8 digitálních nemocí moderní doby.

1. Technostres

Technostres je poměrně nové duševní onemocnění. Tato „migréna“ 21. století je způsobena velkým tlakem novinek a informací šířících se směrem k nám.

Jste na chatě na horách, u přehrady, u moře nebo ležíte v posteli, ale neustále cítíte potřebu být on-line neboli na příjmu. V době internetu a sociálních sítí můžete cítit obavy ze ztráty soukromí.

Bez mobilu či tabletu si nedovedete představit život, ale myslete na to, že se může dostavit únava, úzkost nebo deprese.

Jak můžete s technostresem bojovat? Doporučení je jednoduché. Vypněte telefon, zajděte si na procházku, projeďte se na kole nebo si jinak zasportujte. Pokud se dostanete na hory, užívejte si klidu, čerstvého vzduchu a nesahejte na mobil a počítač.

2. Tabletové rameno

Tablet se čím dál častěji stává moderním prostředkem nahrazujícím stolní počítač nebo notebook. Vzhledem k tomu, že tablet využíváte na práci i zábavu, trávíte nad ním spoustu času.

Pozice uchopení tabletu není nejlepší. Dochází nejen k hrbení a následným bolestem zad, ale také bolestem kloubů na rukách od ramene ke kloubům prstů. K bolestem se přidávají záněty.

Tablet byste měli využívat s rozmyslem a nesedět s ním v ruce po celé dny.

3. Esemeskový syndrom

Esemeskový syndrom a tabletové rameno mají několik spojitostí. Stejně jako u používání tabletu i u mobilního telefonu máte krk v nepřirozené a namáhavé poloze.

V minulosti s mobilními telefony nebyl až tak velký problém. V dnešním světě pokročilých technologií neslouží telefon pouze k odeslání SMS nebo zavolání, ale také ke hraní her a brouzdání po internetu. V chytrých telefonech máte nainstalováno velké množství aplikací, které vás nutí mobil neustále používat.

Mobil umožňuje být neustále online, ať už sedíte, stojíte nebo jedete. Můžete to brát jako výhodu, ale vaše tělo to tak rozhodně nebere. V případě, že vedle toho máte i sedavé zaměstnání, nezapomínejte na menší procházku nebo protažení.

4. Digitální amnézie

Digitální amnézie není shodná s klasickou amnézií, ale do určité míry se jedná o zapomínání informací.

Když nevím, použiji Google. To je velmi časté řešení. Kvůli internetu, kde se dá najít téměř vše, si některé věci nepamatujeme. Nemáme potřebu si je pamatovat, když chceme, můžeme si je najít.

5. Kybernevolnost

Pojem kybernevolnost si můžete představit jako stav, kdy se necítíte dobře, motá se vám hlava a je vám zle od žaludku z rychlých pohybů na displeji zařízení či z blikání obrazovky.

V dnešní době narazíte na webové stránky plné videí a animací. Kybernevolnost můžete velmi rychle dostat také z hraní her. Hraní her je na zdraví člověka hodně náročnou činností.

Pozor byste si měli dát na rychlé posouvání webových stránek. Příkladem může být rychle listována sociální sítí Facebook, kde hledáte v záplavě informací nejzajímavější příspěvky a statusy.

6. Syndrom falešného zvonění

Čas od času se stane kuriózní záležitost. Stalo se vám někdy, že jste cítili ve své kapse vibrace mobilního telefonu?

Vezmete telefon do ruky, ale na mobilu nemáte nic – žádná smska, žádné volání. Tomuto úkazu se v moderní době plné techniky říká syndrom falešného zvonění.

Při vibracích se aktivují receptory, které jsou pro mozek znamením, že vám někdo volá. V případě, že vás ale jen lehce brní noha nebo se otře oblečení o vaše tělo, může mozek aktivaci stejných receptorů vyhodnotit jako volání. Ve skutečnosti se ale o žádný hovor nejedná.

Tento syndrom je spíše kuriozitou digitálního věku a není pro vaše zdraví nijak škodlivý.

7. Nomofobie

Výraz nomofobie pro vás bude nejspíše novým pojmem. Jedná se o zkratku anglického výrazu no-mobile, tedy žádný mobil. Nomofobie je nebezpečný stav, který může vyvolat úzkost či paniku.

Jedná se o situaci, kdy si mobilní telefon zapomenete doma nebo jej nemůžete v daném prostoru používat. Jednoduše řečeno, pro některé lidi je nepředstavitelné, aby se na mobil nepodívali, co 5 minut, natož celý den.

Syndrom vychází ze skutečnosti, že chceme být neustále online a nechceme propásnout žádnou informaci nebo událost.

8. Facebooková deprese

Nejrozšířenější sociální sítí dnešní digitální doby je Facebook. Facebook využívá téměř každý, a to k různým účelům. Od hraní her, chatování až ke sběru nejnovějších informací o produktech, pořadech či lidech.

Lidé rádi komunikují prostřednictvím sociálních sítí, ale používání Facebooku může být nebezpečné. Myslete na to, že lidé uveřejňují na Facebook především pozitivní informace. Ukazují se na prázdninách a dovolených, fotí se s trofejemi, dětmi. Při sledování Facebooku jste částečně mimo realitu!

Lidé mají své problémy, ale na Facebook je nedávají. V případě sledování Facebooku můžete mít pocit, že ostatní lidé vedou zajímavější a šťastnější život. Pokud se upnete na Facebook až příliš, můžete lehce propadnout zoufalství a depresím.

Těchto 8 nejvýznamnějších nemocí digitálního věku, ale nejsou zcela kompletním výčtem. Lidé mohou být závislí na hraní on-line her a na dalších službách, které poskytuje internet.

Závěr:

Každá etapa lidské evoluce na planetě je charakterizována určitými podmínkami a stylem života. V současném digitálním věku si musíme dávat pozor na závislost na internetu a on-line službách.

Neupínejme se pouze k počítačům, mobilům nebo tabletům. Pojďme do přírody, na hory, k vodě, bavme se s přáteli, cestujme a užívejme krásy lidského života naplno.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat