Efekt kolagenu na kvalitu kůže

Efekt kolagenu na kvalitu kůže

Efekt kolagenu na kvalitu kůže

Přemýšleli jste, kolikrát za den se usmějete nebo se zamračíte? Kolikrát použijete mimiku ve vaší tváři?

Je to neskutečně vysoké číslo. Navíc každý z nás vystavuje svou kůži sluníčku nebo v zimě naopak mrazu.

Kůže dostává rozhodně zabrat.

S postupujícím věkem to zanechává známky na naši kůži. Na tváři se nám objevují vrásky. Jak se tomu alespoň částečně vyvarovat?

Jedním z řešení je kolagen.

Co je to kolagen?

Kolagen je aminokyselina a nejrozšířenější protein v těle. Je složen z jednotlivých aminokyselin, jako jsou Glycin, Prolin, Hydroxyprolin a Arginin.

V přírodě se kolagen vyskytuje výhradně v živočišných tkáních – v kostech a pojivové tkáni.

Kolagen je zodpovědný za pružnost pokožky. Kolagenový protein obsahuje 30 % bílkovin v těle a 70 % bílkovin v pokožce!

Co Vám pomůže, pokud se spálíte na slunci? Hádáte správně – kolagen! Tato látka pomáhá znovuobnovení pokožky a jizvách po akné.

Přirozená produkce kolagenu v našem těle s postupujícím věkem klesá. Mohou za to také některé moderní faktory životního stylu – stres, špatná strava a další.

Výhody kolagenu pro pokožku

Kolagen je příznivý pro celé tělo a je prospěšný i pro naši pokožku. Je to proto, že člověk stárne a jeho pokožka ztrácí pružnost, není tak elastická.

Člověk následně získává vrásky v obličeji a mnohem více vykazuje známky stárnutí.

Můžeme s tím vůbec něco udělat? Máme pro vás dobrou zprávu – částečně ano.

V rámci testů byla uskutečněna placebová studie. Ženy, které užívaly hydrolyzát kolagenu (peptidová forma) pravidelně po dobu 8 týdnů, zaznamenaly 20 % snížení vrásek.

Ještě zajímavější je, že po 8 týdnech příjmu byl statisticky signifikantnější vyšší obsah prokolagenu typu I (65 %) a elastinu (18 %) u dobrovolníků léčených BCP ve srovnání s pacienty léčenými placebem.

Výsledkem je, že dodatečný kolagen pomáhá zlepšovat vlastní výrobní proces těla. Prokolagen je totiž prekurzorem kolagenu.

Tato zmíněná studie také dokázala, že konzumace kolagenu může zvýšit pružnost a vlhost kůže, která se s postupem věku snižuje.

Jaké jsou další výhody kolagenu?

Na první pohled to nemusí být jasné, ale kolagen přináší mnohem více výhod.

Kostní a kloubní zdraví

Kolagen může být prospěšný našim kostem a kloubům stejně jako naší pokožce. Pomáhá tělu přirozeně zvyšovat produkci kolagenu a poskytuje biologicky dostupný zdroj těchto aminokyselin.

Hormonální rovnováha

Výzkumy ukazují, že specifické aminokyseliny v kolagenu mohou přispět ke zlepšení aminokyselinové rovnováhy v těle. Podporuje produkci přirozeného hormonu těla.

Trávení

Kolagen může pomáhat pokožce zažívacího traktu a zlepšit tak trávení.

Kde kolagen hledat?

Jak jsme si uvedli, tělo postupem věku snižuje vlastní produkci kolagenu a musíme mu tedy pomoci. Kde ale kolagen hledat?

Kolagen je obsažen v živočišných produktech, pokud ale do svého jídelníčku zařadíte i sójové produkty jako jsou mléko a sójové sýry, špenát, zelí, borůvky, fazole, lněná semínka nebo také ryby, neuděláte rozhodně chybu.

Nesmí se zapomínat na vitamín C!

Bez vitamínu C by byla celá naše snaha úplně zbytečná. Tento vitamín totiž pomáhá vstřebávat kolagen do organismu.

Závěr

S přibývajícím věkem se asi nějaké té vrásce nevyhneme. Výhodou ale je, že pokud budeme konzumovat potraviny, které obsahují kolagen, můžeme proces o něco málo zpomalit a udržet svou pokožku mladší.

Je důležité myslet obecně na veškeré vitamíny. Jak se ukazuje, pro účinné vstřebávání kolagenu je zapotřebí vitamín C, takže nezapomínejte, že vše souvisí se vším.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat