Látka Glukosamin se vyskytuje v doplňcích stravy na podporu kloubů. Je tato látka ale opravdu účinná? Odkud vůbec pochází a jaké je nejlepší dávkování Glukosaminu?
Na to vše si odpovíme v dnešním článku.
Glukosamin je tělu vlastní, bazická sloučenina přirozeně se nacházející v chrupavkách kloubů. Glukosamin je tvořen řetězci cukrů a bílkovin. Vzniká z glukózy náhradou hydroxylové skupiny (-OH).
V těle působí jako přírodní šokový absorbent a lubrikant kloubů, díky kterému se můžeme pohybovat bez stálé bolesti kloubů, kostí nebo svalů.
Glukosamin má přirozené protizánětlivé účinky a pomáhá zpomalit procesy stárnutí v těle.
Patří mezi nejoblíbenější látku kloubní výživy nejen v ČR, ale i po celém světě. Je účinný při bolestí kostí a kloubů a dále při onemocněních artritidy a osteoartritidy.
Kromě vlivu na klouby pomáhá zlepšit trávení a zdraví střev a pohyblivost.
Bez glukosaminu v našem těle by byl každodenní pohyb bolestivý a obtížný.
Tělo potřebuje glukosamin pro syntézu určitých proteinů a tuků, které tvoří nezbytné tkáně v těle, zejména chrupavky. Tento krok je důležitý při tvorbě našich kloubů, vazů a šlach.
Kromě výše uvedeného, glukosamin pomáhá vytvářet tekutiny obklopující klouby a tím jim zajišťuje dostatečnou lubrikaci (tzv. synoviální tekutina).
Glukosamin hraje roli i v mikrobiálním zdraví. Pomáhá tvořit pojivové tkáně tvořící části trávicího traktu a tím pomáhá zajistit funkčnost imunitního systému.
Většina výzkumů prováděných na glukosaminu se zaměřuje na přínosy glukosaminu sulfátu, přírodní chemické látce vyskytující se v lidském těle.
Glukosamin v podobě sulfátu je forma „síranu“ a je nejúčinnější forma této látky.
Vědci se domnívají, že používání doplňků stravy s obsahem glukosamin sulfátu, nebo jeho získávání z přírodních zdrojů (jako je kostní vývar), zvyšuje množství chrupavky a tekutiny, která klouby obklopuje. To pomáhá předcházet poškození kloubů a snižuje bolest.
Glukosamin se řadí mezi aminosacharidy, a pomáhá vytvářet chrupavku ze sloučenin zvaných agrekany a proteoglykany.
Vzhledem k tomu, že kloubní poškození a ztráta chrupavky jsou častými spouštěči osteoartrózy, je jasné, proč je glukosamin sulfát důležitou součástí účinné kloubní výživy.
V současné době neexistuje oficiální doporučená denní dávka pro glukosaminu. Odborníci přesto doporučují užívat 500 – 1500 mg denně, nejlépe s jinými látkami (chondroitin, MSM) pro zvýšení účinku.
Právě uvedené dávkování dle několika studií pomáhá:
I když se může zdát, že glukosamin je „zázrak“ pro vaše klouby, má jednu nevýhodu. A tím je fakt, že jeho účinek nepůsobí na všechny lidi stejně.
Díky tomu se výsledky užívání glukosaminu liší člověk od člověka, nicméně někteří dlouhodobí uživatelé často uvádějí úlevu od bolesti, díky které se mohou vyhnout operaci a snížit či eliminovat užívání léků.
Glukosamin patří mezi nejlepší doplňky stravy pro boj s osteoartrózou. Tato nemoc je charakterizována bolestí kloubů způsobenou roky se hromaděném tlaku v kloubech a jejich následným třením. Jedná se o nejběžnější typ artritidy na světě, který postihuje milióny lidí (zejména starších).
Studie ukazují, že užívání 800 až 1500 mg glukosaminu sulfátu denně může pomoci další regeneraci kloubů a chrupavky, což zabraňuje hlubšímu poškození. To platí zejména u bolestí kolen a kyčlí.
Například tato studie prokazuje úlevu od bolesti během 4 – 8 týdnů užívání glukosaminu (studie).
Glukosamin sulfát snižuje degradaci kolagenu v kloubech a příznaky osteoartrózy. Pomáhá vázat vodu a tím zlepšuje pružnost chrupavky i pohyblivost kloubu.
Níže si představíme několik studií prokazujících pozitivní efekt glukosaminu.
Autor článku David Buchta |