Hořčík - jeho důležitost pro klouby a účinnost při léčbě artritidy?

Hořčík - jeho důležitost pro klouby a účinnost při léčbě artritidy?

Hořčík - jeho důležitost pro klouby a účinnost při léčbě artritidy?

Bolest v kloubech způsobená zánětem nebo otokem, může být příznakem artritidy. Artritida je onemocnění kloubů, které zabraňuje člověku mít bezbolestný pohyb.

Existuje několik typů artritidy.

Může se jednat o osteoartrózu nebo revmatoidní artritidu.

Osteoartróza se obvykle vyskytuje u starších osob. Je způsobená poškozením chrupavky. Zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, ke kterému dochází při stavu, kdy tělo útočí na vlastní buňky a tkáně.

Existují i další faktory, které mohou vyvolat toto onemocnění. Řadíme mezi ně zranění tkání v kloubech, dědičnost genů, bakteriální a virové infekce.

Symptomy většiny forem artritidy jsou bolest, tuhost a zarudnutí kolem kloubů.

Jaké může být řešení? Hořčík!

Hořčík je nesmírně důležitý minerál, který je extrémně prospěšný pro naše zdraví. Usnadňuje řadu biologických a biochemických procesů probíhajících v těle.

Reguluje aktivitu enzymů v buňkách těla, pomáhá při tvorbě energie a udržuje rovnováhu minerálů v těle.

Je důležité udržovat správnou hladinu hořčíku v našem těle.

V případě, že byste chtěli nedostatek hořčíku řešit pouze doplňky, nemusí mít tyto doplňky tak dobrou účinnost.

Vhodným způsobem je získávat hořčík z přírodních zdrojů, kterých je mnoho. Především tyto zdroje nám zaručí dostatečné množství hořčíku a jeho maximální využitelnost. Přírodní forma hořčíku je ta nejvhodnější.

Důležité je konzumovat potraviny, které nejsou rafinované. Rafinování produktů má za následek snížení přírodních živin. Jinými slovy – potravina už není tak zdraví přínosná, než byla před tímto procesem.

Kolik hořčíku bych měl přijmout, abych dosáhl největších účinků?

Před zvýšením příjmu hořčíku je vždy dobré se poradit se svým lékařem. Dávka se může u každého jednotlivce měnit.

U dospělých se jedná o dávku 300-400 mg hořčíku denně.

Požadavek na vyšší příjem hořčíku se vyskytuje při těhotenství, kojení, po operaci, nemoci a atletickém tréninku.

Hořčík je velmi důležitým minerálem, který nám může pomoci při onemocnění artritidou. Hořčík pomáhá i při prevenci této nemoci.

Čtyři vlastnosti hořčíku, o kterých byste měli vědět

1. Hořčík působí jako antioxidant

Nedostatek hořčíku je spojen s oxidačním stresem. Oxidační stres může být způsoben několika faktory mezi které řadíme životní prostředí či životní styl.

Zvýšení oxidačního stresu vede k problémům, mezi které řadíme i artritidu. Oxidační stres způsobuje poškození tkání, které způsobuje zánět v kloubech a následně dospěje až k artritidě.

Pro zabránění oxidačního stresu se využívají antioxidanty. Hořčík je silný antioxidant a je zapojen do řady procesů v našem těle – energie, metabolismus a syntéza proteinů.

2. Hořčík je nezbytný pro absorpci vápníku

Nedostatek hořčíku v těle může způsobit zabránění absorpce vápníku. Vápník je nezbytnou součástí pro vývoj kostí a jeho nedostatek zvyšuje nebezpečí jejich poškození.

V případě, že dojde v těle k úbytku hořčíku, vápník se neabsorbuje a shromažďuje se v měkkých tkáních, což způsobuje artritidu.

Myslíte si, že zvýšením příjmu vápníku problém vyřešíte? Určitě ne. Pokud nebude v těle dostatek hořčíku, vápník se v těle nebude moci správně využít.

Přebytek vápníku a nedostatek hořčíku způsobuje artritidu. Důležité je udržet rovnováhu mezi nimi.

Hořčík hraje klíčovou roli pro prevenci i léčbu artritidy.

3. Hořčík má protizánětlivé vlastnosti

Velkou výhodou hořčíku jsou i jeho protizánětlivé vlastnosti.

Zvýšení koncentrace hořčíku snižuje zánět. Na druhou stranu při nedostatku hořčíku se aktivuje zánětlivá odezva.

Aktivace zánětlivé odezvy není nic pozitivního. Tento proces v našem těle vede k artritidě.

4. Hořčík pomáhá vyvarování se nežádoucím účinkům léků proti bolesti

Nesteroidní protizánětlivé léky používané při artritidě k léčbě zánětu a bolesti mají často nežádoucí vedlejší účinky. Může se jednat o pálení žáhy či gastrointestinální vředy.

Jedna ze studií zkoumala účinnost hořčíku při snižování nežádoucích účinků a bylo zjištěno, že doplněním hořčíku se snižují tyto nežádoucí účinky způsobené léky proti bolesti.

Další studie hodnotila mechanismus působení hořčíku při prevenci žaludečních vředů u krys.

Byly zjištěny zajímavé skutečnosti! Hořčík má anti-ulcerogenní vlastnosti tím, že zvyšuje počet slizňových buněk (jedná se o uvolňovací enzymy, které zabraňují vředům).

Na druhou stranu hořčík snižuje počet parietálních buněk (uvolňují kyselinu, která vede ke vředům).

Závěr:

Je vědecky dokázáno, že naše tělo by bez hořčíku nemohlo fungovat. Hořčík je důležitou součástí zdraví nejen našich kloubů.

Ve vztahu ke kloubům a kostem je klíčový. Bez něj by se nemohl vstřebávat do těla vápník, který posiluje všechny kosti v těle.

Hořčík je vhodnou prevencí proti artritidě a pomáhá i při samotné nemoci. Hořčík kombinujte v případě potřeby z přírodních zdrojů, ale i z doplňků stravy.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat