Jak pečovat o klouby v zimě? A proč je důležité zvýšit péči o klouby?

Jak pečovat o klouby v zimě? A proč je důležité zvýšit péči o klouby?

Jak pečovat o klouby v zimě? A proč je důležité zvýšit péči o klouby?

Možná si můžete myslet, že nejste tak staří, aby vás bolely klouby. Věk ale je vždy stěžejní.

Klouby reagují také na počasí. Pokud máte v zimě pocit, že vás klouby bolí více než v jiných měsících, máte pravdu.

Bolest kloubů v zimě má za vinu několik okolností. Jedná se o nedostatečný pohyb, ztuhlost pohybového aparátu, včetně svalů.

Nesmíte ale zapomenout ani na období Vánoc. Přejídáte se k prasknutí a přibíráte na váze. Klouby při nadváze trpí a je na ně vyvíjen větší tlak než obvykle.

Vedle toho je zima období, kdy o sebe musíte pečovat. Pečujte o svou imunitu, ale i celkově o tělo. V každém případě byste měli dávat pozor při pohybu na kluzkém povrchu. Namrzlé chodníky nebo moc rychlá a neopatrná jízda na lyžích. Ve všech případech může lehce dojít až ke zlomenině.

Klouby vás v zimě bolí více. Jedním z důvodů bolesti může být nedostatek slunečního svitu a světla. V zimě může vlivem počasí docházet ke špatné cirkulaci krve. Klouby tak mohou tuhnout a způsobovat bolest.

Jak o klouby pečovat?

Začněte tím, že zvýšíte přísun vitamínů jako je vitamín C, betakaroten, vitamíny D a E, rostlinné antioxidanty obsažené v chlorele, celeru či jahodách, malinách, borůvkách a bezinkách.

Do jídelníčku zahrňte i potraviny obsahující kolagen. Kolagen je obsažen ve vejcích, batátech, rybách nebo plodech moře.

Nezapomínejte ani na potraviny podporující tvorbu elastinu. Můžete sáhnout po kávě, vejcích, vodním melounu a borůvkách.

Vhodný pro podporu kloubů a kostí je vápník. Zvyšte příjem brokolice, kapusty či fíků.

Můžete do sebe cpát nejrůznější potraviny, ale hlavně se musíte i hýbat. Říkáte si, že je v zimě mráz a vám se nechce jít běhat? Nevadí. Zamiřte na krytý bazén, do posilovny, zahrajte si tenis nebo badminton.

Pro milovníky zimních sportů je vhodné lyžování nebo bruslení.

V zimě je důležité udržovat klouby v teple. Prochladnutí není nepřítelem jen pro vaši obranyschopnost, ale také pro vaše klouby.

Před sporty jako je například zmíněné lyžování se nezapomeňte důkladně rozcvičit. Klouby je potřeba udržovat v provozní teplotě. Zdrojem bolesti může být přetížení šlach kolem kloubu nebo kloubní zánět. Toto riziko se vyskytuje například u lyžování.

Závěr:

O klouby musíte pečovat nejen v zimě, ale i v létě. Přes zimu ale dbejte o klouby o něco více než obvykle. Zima kloubům neprospívá.

Nezapomínejte zůstávat aktivní, konzumujte potraviny s důležitými vitamíny a minerály. Pokud si najdete v zimních sportech zálibu, budete se cítit mnohem lépe i po psychické stránce.

 

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat