Jak si poradit s bolestí zad? Nejčastější druhy bolestí a 15 rad, jak si od nich ulevit

Jak si poradit s bolestí zad? Nejčastější druhy bolestí a 15 rad, jak si od nich ulevit

Jak si poradit s bolestí zad? Nejčastější druhy bolestí a 15 rad, jak si od nich ulevit

V dnešní době možná nenajdeme člověka, který by v některé fázi svého života neměl problémy s bolestmi zad. Ve většině případů nás k tomu nutí moderní doba. Dlouhé sezení v kanceláři ve špatné poloze se špatně umístěným monitorem počítače.

Za bolestí zad často stojí i tahání těžkých tašek, nedostatek pohybu či špatná matrace postele.

Bolesti zad můžeme rozdělit do třech nejčastějších. Rozdělujeme je na bolesti krční, hrudní a bederní páteře. Nejčastěji nás postihuje bolest křížové části zad a bolest mezi lopatkami. V některých případech se přidávají křeče v zádové oblasti.

Od bolesti zad se pak odvíjí další zdravotní obtíže. Bolí vás hlava, nemůžete spát a jste podráždění.

Bolest zad lze rozdělit ještě podle doby, po kterou trvá. Dělí se na akutní bolest zad a chronickou bolest zad.

Akutní bolest zad směřuje do jednoho místa zad a obvykle odezní do třech týdnů. Často je to způsobeno přetížením svalstva či výhřezem ploténky.

Chronická bolest zad nás trápí více než šest měsíců. Ochabuje zádové svalstvo a dochází k omezení hybnosti těla, včetně brnění končetin.

Bolesti zad mohou signalizovat i jiná onemocnění. Komplikace se mohou objevit z důvodu osteoartrózy, Bechtěrevovi choroby, výhřezu meziobratlové ploténky, akutní blokády krční a bederní páteře nebo z důvodu ledvinových a žlučníkových kamenů. V krajním případě bolest zad signalizuje infarkt myokardu.

Civilizační choroba vás ale nemusí trápit tak často. Stačí dát na doporučení a některé rady.

Jaký způsobem můžete bojovat proti bolesti zad? Našli jsme pro vás tipy, které se rozhodně vyplatí vyzkoušet. Přečtěte si 15 rad, jak s bolestí zatočit.

1. Lepší spánek

Není pochyb o tom, že pokud vás bolí záda, spí se vám velmi těžko. Pokud nemáte dostatek spánku, záda bolí ještě více.

Jedním z aspektů je špatná poloha při spánku. Vyzkoušejte si lehnout na bok a umístit si polštář mezi kolena. Páteř se dostane do neutrální polohy a uleví se jí.

Spíte rádi na zádech? Můžete. Polštář si v tomto případě zasuňte pod kolena. Svou významnou roli hraje i matrace, na které spíte.

2. Správné držení těla

Stejně jako je důležitá správná poloha ve spánku, je důležité i držení těla. Špatné držení těla zhoršuje bolesti zad. Sedíte ve špatné poloze delší dobu? Rychle změňte polohu.

Sedět byste měli vzpřímeně s uvolněnými rameny a tělem opřeným o opěradlo židle. Dobrým tipem je vložení polštáře mezi spodní část zad a sedadlo. Nohy držte rovně na podlaze.

3. Volně dostupné léky proti bolesti

Do jisté míry vám může pomoci i medikament z lékárny. S bolestmi zad často pomáhají nesteroidní protizánětlivé léky nebo acetaminofen. Ne pro každého jsou tyto léky vhodné.

Než se rozhodnete brát léky proti bolesti zad, konzultujte možnosti s lékařem. Navíc samotné léky příčinu bolesti zad nevyřeší. Pomohou pouze s akutní bolestí.

4. Léky proti bolesti zad na předpis

Na trhu existují vedle volně dostupných léků také léky na předpis. Jedním z druhů těchto léčiv jsou opioidní léky na pomoc s bolestí.

I u léků na předpis je důležité dbát na kombinaci s jinými léky. Ne s každými léky se tato léčiva snesou. Lékaři vám mohou předepsat také svalové relaxancia pomáhající zmírnit bolestivé křeče.

5. Antidepresiva

Možná vás to hodně překvapí, ale lékař vám může na bolest zad předepsat i antidepresiva. Ptáte se proč? I když depresemi netrpíte, pomáhají antidepresiva léčit chronickou bolest zad.

Není přesně jasné jak, ale nejspíše antidepresiva dokážou ovlivnit signály přenášející informace o bolesti v těle.

6. Fyzioterapie

Co vás určitě nepřekvapí je schopnost fyzioterapeutů pomoci při bolestech zad. Tito lidé vás dokážou naučit, jak správně sedět a pohybovat se ve správné poloze.

Fyzioterapeut vás naučí speciální cvičení posilující základní svaly podporující záda. Právě silné svalstvo je základem, jak se vyvarovat v budoucnu větší bolesti zad. Je dokázáno, že při zvýšení síly, flexibility a vytrvalosti se četnost i míra bolesti zad sníží.

Fyzioterapie, ale vyžaduje čas.

7. Nezapomínejte na odpočinek

Lékaři vám mohou předepsat proti bolestem zad i odpočinek. Odpočívejte dostatečně a vyhněte se tak komplikacím. Po odpočinku je nutno začít s pohybem pomalu a pozvolna.

Tento pohyb pomáhá rovněž zmírnit bolesti zad. Vyzkoušejte plavání, chůzi nebo jógu.

8. Ledování a zahřívání

Pravidelná aplikace ledu na bolestivé oblasti zad může pomoci zmírňovat bolest a zánět způsobený zraněním. Ledový zábal si dávejte několikrát denně, minimálně 20 minut. Led zabalte do tenkého ručníku. Ručník vás bude chránit před omrznutím.

Po několika dnech vyměňte ledový zábal za teplo. Využívejte vyhřívací podložku. Teplo pomůže uvolnit svaly a zvýšit průtok krve do postižené oblasti. Na vyhřívací podložce nikdy nespěte! Mohlo by se vám stát, že byste se spálili.

9. Masáže

Pomáhá masáž od bolesti zad? Pokud chodíte na masáže jednou týdně po dobu 10 týdnů, bolest ustoupí. Bolest ustupuje i u osob s chronickými bolestmi zad.

10. Nervová stimulace

Lékař může doporučit a přidat do léčebného plánu akupunkturu. Další možností je transkutánní stimulace elektrickým impulsem. Do nervů jsou vysílány mírné elektrické pulzy blokující příchozí signály bolesti.

11. Biofeedback

Biofeedback používá speciální stroj pomáhající trénovat mozek pro ovládání reakcí na bolest. Naučíte se zmírňovat dech, srdeční frekvenci, průtok krve a svalové napětí.

Pro zmírnění bolesti zad je biofeedback lepší než léky. Intenzita bolesti se snižuje až o 30 %. Tato forma léčby nemá žádné vedlejší účinky.

12. Páteřní injekce

Lékař může doporučit proti bolesti zad páteřní injekci. Injekcí je více typů a lékař tak může vybrat tu nejlepší pro váš stav.

Injekce kortikosteroidu pomáhá zmírnit zánět způsobující bolest. V závislosti na druhu injekce může lékař určit počet dávek za rok. Zabrání tak možným vedlejším účinkům.

13. Chirurgie zad

Pokud je za bolestmi zad ploténka, může vám lékař doporučit discektomii. Stejně jako všechny operace i tento druh léčby má svá rizika, a ne vždy účinně pomůže. Často se tak jedná až o krajní řešení.

14. Domácí léčba

Vedle všech doporučených možností můžete sáhnout po některé z babských rad. Účinné bývají bylinky. Vyzkoušejte například koupel ve vodě z rozmarýnu či smrkového jehličí.

Můžete na záda přikládat zázvorový obklad nebo aplikovat třezalkový olej.

15. Správný jídelníček

Do zdravého životního stylu patří také jídelníček. Věděli jste, že částečně mohou pomoci i gumoví medvídci? Medvídci jsou totiž vyrobeni ze želatiny, která podporuje chrupavku.

V jídelníčku by vám neměly chybět ovesné vločky (obsahují zinek) a mléko. Mléko je bohaté na vápník a bílkoviny. Vše potřebné pro tvorbu kostní hmoty.

Závěr:

Ve většině případů se dá bolest zad řešit ještě dříve, než přijde. Jinými slovy – pomáhá prevence. K prevenci se řadí správné sezení, dostatečný pohyb, správný spánek či vhodný jídelníček a cvičení.

S bolestí zad se tu a tam můžeme setkat. Není to nic neobvyklého, ale zároveň to není nic, co by se nedalo řešit.

Důležité je objevit příčinu bolesti a tu léčit. Bolest zad není neléčitelná a stačí se poohlédnout po možnostech. Věříme, že vám i náš článek bude nápomocen.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat