Jak si užívat sex, pokud trpíte artritidou

Jak si užívat sex, pokud trpíte artritidou

Jak si užívat sex, pokud trpíte artritidou

Sex je součástí našeho života. I když si to možná nemyslíte, je důležitou složkou toho, jak vnímáme život. Během sexuálního aktu se člověk uvolňuje a měl by se dostat do stavu emočního sblížení se svým protějškem.

Stejně jako sex je součástí našeho života tu a tam i bolest. V případě, že se jedná pouze o chvilkovou záležitost, není to žádný problém. Ale co když máme problémy dlouhodobě?

Jedním z takových problémů je artritida.

Tato dosti rozšířená bolest kloubů postihuje velkou část populace. Dotyční trpí bolestmi, ztuhlostí, únavou či otoky. Uznejte sami, při těchto obtížích to může v sexu lehce drhnout.

Artritida je problémem jak při pohybu, tak při dalších aktivitách, ke kterým patří i sex.

Sex je fyzicky náročný a každý pohlavní styk sebou nese určitou dávku fyzické výdrže. Některé sexuální polohy jsou mnohem náročnější než jiné. Pokud trpíte artritidou, nevyhledávejte ty nejtěžší.

Artritida vás může postihnout v mnoha formách. Můžete trpět revmatoidní artritidou, osteoartritidou nebo juvenilní idiopatickou artritidou. Artritida sebou nese i nepříjemné neduhy.

Mezi ně může patřit snížení sexuální touhy, klesající pocit uspokojení, potíže se sexuálním uspokojením nebo obtížnost dosažení orgasmu. Z důvodu omezení průtoku krve pohlavními orgány se sníží vnímání dotyků a v nejhorším případě může dojít k erektilní dysfunkci.

V sexu může dojít k obavám partnera nebo partnerky, že by vám mohla způsobit bolest. Artritida ale není překážka, kvůli které byste měli přestat sexuálně žít. Důležitá je důvěra a komunikace. Čím dříve se svěříte se svými problémy, tím dříve si možná budete užívat sexuálních hrátek jako před nemocí.

Jak se můžete zbavit problémů a opět si naplno sexuálně užívat?

Artritidu jen tak nevyléčíte, ale existují dobré rady a tipy, jak s tímto stavem ve vztahu k sexu bojovat.

Před sexem

Než dojde k samotnému sexuálnímu styku, můžete se na něj dobře připravit. Možná to zní divně, ale plánování a některé „rituály“ mohou výrazně pomoci většímu požitku.

Plánujte – ano může to znít divně, ale i sex se dá do určité míry naplánovat. Popřemýšlejte, ve kterém denním období trpíte nejmenšími bolestmi, a tam směřujte sexuální aktivity. Po ránu možná trpíte ztuhlostí a bolestmi. Naplánujte si tedy sex na dopoledne nebo večer.

Cvičte spolu – fyzická aktivita je skvělým způsobem, jak bojovat s osteoartrózou. Zajděte si spolu s partnerem zatančit nebo se projděte přírodou. Prohloubíte tím nejen vztah po emoční stránce, ale budete se fyzicky cítit mnohem lépe.

Dejte si teplou vanu nebo sprchu – teplo zklidňuje klouby. Teplo působí na celé tělo relaxačně a dokáže naladit mysl a tělo na sexuální aktivitu.

Můžete sáhnout po vhodném léku – pokud trpíte bolestmi kloubů dlouhodobě, můžete si před sexem vzít léky na bolest. O jejich dávkování se ale poraďte s lékařem.

Během sexu a po něm

Jak se chovat před sexem už víte, ale co dělat při sexuálním styku? Jak si můžete pomoci? Důležité je i správné chování po sexuální aktivitě.

Pohybujte celým tělem – během sexu se neupínejte pouze na pohyb v oblasti pánve, ale hýbejte se komplexně. Navzájem se s partnerkou dotýkejte a „masírujte“ svaly kolem kloubů. Nejen, že vás nebudou u sexu bolet klouby, ale také dosáhnete mnohem většího uspokojení.

V posteli využívejte sexuální hračky – nebojte se vzít si do postele erotickou hračku. Pokud budete mít více ztuhlé klouby (například na prstech), můžete využít vibrátor. Vibrátor v řadě situací dokáže pomoci.

Optimalizujte – pokud má jeden z partnerů problémy s koleny nebo jinými klouby, můžete zkusit jiné sexuální polohy. Zapojit můžete i polštáře a tělo různě podložit. Experimentujte a hledejte vhodné polohy.

Komunikujte spolu – dávejte najevo partnerovi, že vás některý z pohybů bolí. Partner může polohu nebo pohyb změnit a vy se tak můžete cítit v sedmém nebi.

Nevzdávejte se sexu – existuje skupina lidí, která při sexu cítí bolest, a proto se rozhodne se sexem skončit. Druhá skupina lidí o bolestech ví, ale hledá cesty, jak si s partnerem v posteli i nadále užívat.

Může se stát, že ani jedna z cest pro vás nemusí být ideální. Pokud jsou vaše klouby ve velmi špatném stavu, zvažte možnost kloubní náhrady. Nejen, že se už nebudete muset bát bolesti při běžných aktivitách, ale ani v sexu.

Určitě si ale dávejte pozor na užívané léky. Většina léků sice nemá na sexuální život vliv, ale i přesto se mezi nimi mohou vyskytnout. Léky mohou vyvolávat problémy s erekcí.

Dávejte si pozor na antidepresiva. Antidepresiva v některých případech vyvolávají problém s dosažením orgasmu. Každý lék vždy komunikujte s lékařem.

Závěr:

Je tedy artritida důvodem, abyste přestali sexuálně žít? Já říkám, rozhodně ne. Vyzkoušejte doporučení, experimentuje a hledejte cesty, jak si opět naplno užívat.

Sex se může navenek jevit jako nedůležitý, ale rozhodně tomu tak není. Sex je součást života. Pokud byste měli problémy se zažíváním, přestali byste jíst? Určitě ne.

Nevzdávejte se tedy ani sexu.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat