Jak správně vybrat účinnou kloubní výživu?

Jak správně vybrat účinnou kloubní výživu?

Jak správně vybrat účinnou kloubní výživu?

Český trh je přesycen stovkami produktů kloubní výživy a je velmi těžké se v nich orientovat. Který z přípravků může fungovat a který je jen neúčinné placebo?

V dnešním článku vám řekneme pár základních tipů, jak během chvilky poznat kvalitní kloubní výživu a nevyhazovat tak peníze z okna.

Klouby a vazy dostávají po celou dobu života pořádně zabrat. Běžná chůze, běh, pády, sport i nesprávné držení těla. Není překvapením, že se dříve nebo později ozve zranění, nebo bolest kloubů.

Problémem je, že mnoho lidí začne vyhledávat kloubní výživu ve chvíli, kdy je příliš pozdě. Pokud jste se o klouby nestarali a najednou máte velké bolesti, může se jednat o dlouhodobé poškození pohybového aparátu. V tomto případě vám doplňky stravy mohou ulevit od bolesti, ale zázraky nečekejte. Jedinou spásou mohou být silné léky, či operace.

Při každé větší námaze myslete na své klouby a dopřejte jim kvalitní kloubní výživu jako prevenci zranění a bolesti v pozdějším věku. 

Jak vybrat účinnou kloubní výživu?

Není to nic složitého. Důležité je pohlídat si obsah účinných látek, jejich složení a dávkování.

"Při pohybových aktivitách je dobré doplňovat látky k výživě kloubů. Vedle glukosamin sulfátu je dobré přidat přípravky s hydrolyzátem kolagenu. Nebo je střídat."

MUDr. Gabriela Rybářová

Nenechte se zmást častými marketingovými přísliby unikátního druhu jednotlivých složek.

A jak přísliby poznáte?

Látky nativního charakteru, žraločí chrupavky a další (většinou přímo od výrobce) uvedené pečetě kvality daných látek. Než samotný druh látky je důležité jejich množství.

A to je základní problém většiny doplňků stravy na klouby u nás. Účinných látek obsahují málo. Hodně málo.

Pokud nemáte čas studovat etikety doplňků stravy na klouby, stačí se podívat na denní dávkování.

Jedná se pouze o jednu, či dvě tablety denně? V tomto případě úlevu a účinky moc nečekejte. Dávkuje se kloubní výživa v 6-8 tabletách denně, nebo v podobě prášků rozpustného ve vodě? Tady jste na dobré cestě. Obsah látek v tomto množství může pomoci při bolesti a poslouží jako prevence budoucích obtíží.

A teď přejdeme na to nejdůležitější, a to jsou samotné účinné látky, které by měla každá kloubní výživa obsahovat.

Jaké látky hledat v účinné kloubní výživě?

Mezi nejdůležitější látky patří glukosamin, MSM, vitamín C, chondroitin a kolagenní peptidy. Další důležité (bonusové) látky jsou zinek, hořčík, kyselina hyaluronová, bromelain, kurkumin, biotin a vitamín D.

Pojďme se blíže podívat na nejdůležitější látky, a jak přesně nám v boji s kloubními potížemi pomůžou.

Glukosamin

"Glukosamin sulfát má příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů. Na rozdíl od analgetik a nesteroidních antiflogistik je tento účinek opožděný, projeví se až po 4–6 týdnech pravidelného úžívání. Po vysazení však tento účinek obvykle přetrvává nějakou dobu. Proto je možné po 2–3 měsících užívání udělat další asi 2–3 měsíce přestávku. Látka patří do skupiny tzv. SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky při osteoartóze)."

zdroj: wikipedia

Jedná se o jednu z nejvíce studovaných látek na podporu zdraví kloubů a v boji proti kolenní osteoartróze.

Pravidelné užívání glukosaminu (v sulfátové podobě) bojuje s bolesti kolene způsobené osteoartrózou. Efekt této látky je porovnatelný s léčivem Paracetamol. Na rozdíl od uvedeného analgetika však nemá Glukosamin žádné vedlejší účinky (tlumení emocí, kožní alergie atd.).

Glukosamin sulfát snižuje degradaci kolagenu v kloubech a příznaky osteoartrózy. Pomáhá vázat vodu a tím zlepšuje pružnost chrupavky i pohyblivost kloubu.

Dle studií je nejúčinnější denní dávkování 1,500 mg – 2,000 mg Glukosaminu sulfátu.

Metylsulfonylmetan (MSM)

"Lékař Stanley W. Jacob, M. D. a jeho kolegové došli po více než dvaceti letech výzkumů a zkušeností s pacienty k závěru, že MSM skutečně dokáže odstranit nebo snížit bolesti. Dokládají to i ve své knize z roku 1999 s názvem Zázračný MSM: Přírodní řešení bolesti."

MSM neboli methylsulfonylmethan je organická a biologicky nejlépe vstřebatelná forma síry. V našem těle zvláčňuje vnitřní vazivové a chrupavkové tkáně, které jsou poté mnohem pružnější a odolnější.

MSM výrazně zvyšuje zdraví kloubů, jejich flexibilitu a pohyblivost, zmírňuje zánět a tlumí bolest kloubů, proto se doporučuje užívat lidem, trpícím artritidou a jinými nemocemi kloubů.

Optimální dávkování se pohybuje v rozmezí 500 mg – 1000 mg MSM za den. V případě velké bolesti a zdravotních obtíží se dávky zvyšují až na 3000 mg za den.

Chodroitin sulfát

"Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než placebo. Nová klinická studie, provedená v souladu s nejnovějšími předpisy Evropské lékové agentury (EMeA - European Medicines Agency) potvrdila, že na chondroitin sulfát, jako léčivo na lékařský předpis, zmírňuje bolest a zlepšuje funkční potíže spojené s osteoartritidou kolene (OA) podstatně lépe než placebo. Chondroitin sulfát navíc vykazuje stejnou účinnost jako protizánětlivý lék Celexoxib, patřící do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID)."

Zdroj: IBSA - Švýcarská farmaceutická společnost 

Společně s glukosaminem tvoří účinnou kombinaci pro výživu kloubů a snížení bolesti.

Chondroitin ve formě sulfátu je polysacharid řazený mezi glukosaminoglykany. Je součástí chrupavky a jeho hlavní činností je zadržení vody a tím zajištění její pružnosti. Chondroitin se však nachází i v jiných pojivových tkáních v těle.

U chondroitinu je důležité vědět, že nástup účinku je postupný a projevuje se až po cca. měsíci užívání. Jeho účinek je však dlouhodobý a je možné jej na dobu 2-3 měsíců vysadit. V případě vážných problému s kloubní chrupavkou je však doporučováno jej užívat dlouhodobě.

Nejlepší dávkování se doporučuje v rozmezí 300 mg – 500 mg za den.

Nejlepší řešení pro Vaše klouby?

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující všechny uvedené látky ve správném množství a poměru, vyzkoušejte 100 % český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby.

"Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném "V" požadavku uvedenému v deklaraci na obalu."

Ing. Veronika Smutná Ph.D. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Český produkt KLOUBUS si můžete nyní v akci zakoupit s dopravou zdarma od 2 ks kliknutím na tlačítko níže.

Vyzkouším KLOUBUS

 

 

 

 

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat