Český trh je přesycen stovkami produktů kloubní výživy a je velmi těžké se v nich orientovat. Který z přípravků může fungovat a který je jen neúčinné placebo?
V dnešním článku vám řekneme pár základních tipů, jak během chvilky poznat kvalitní kloubní výživu a nevyhazovat tak peníze z okna.
Klouby a vazy dostávají po celou dobu života pořádně zabrat. Běžná chůze, běh, pády, sport i nesprávné držení těla. Není překvapením, že se dříve nebo později ozve zranění, nebo bolest kloubů.
Problémem je, že mnoho lidí začne vyhledávat kloubní výživu ve chvíli, kdy je příliš pozdě. Pokud jste se o klouby nestarali a najednou máte velké bolesti, může se jednat o dlouhodobé poškození pohybového aparátu. V tomto případě vám doplňky stravy mohou ulevit od bolesti, ale zázraky nečekejte. Jedinou spásou mohou být silné léky, či operace.
Při každé větší námaze myslete na své klouby a dopřejte jim kvalitní kloubní výživu jako prevenci zranění a bolesti v pozdějším věku.
Než si řekneme jak vybrat účinnou kloubní výživu, musíme si ujasnit důležitou věc.
Doplňky stravy nejsou léky.
Mají na trhu jiné postavení a jejich užívání musí být nezávadné, ale samotná účinnost a obsah látek není předmětem registrace u Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Proto můžete mezi doplňky stravy najít i takové, které neobsahují téměř žádné účinné látky a jsou spíše předražené placebo, než účinná pomoc při bolesti kloubů.
Na druhou stranu není problém najít kloubní výživu obsahující stejné účinné látky, jako léky. Mezi jednu z nich patří chondroitin sulfát, který se dá pořídit ve formě léku, ale také jej najdete v účinných doplňcích stravy.
Překvapivě tedy mohou být doplňky stravy (obsahující komplex správných látek) účinnější, než některé léky.
A nyní se dostáváme k důležitému bodu:
Není to nic složitého. Důležité je pohlídat si obsah účinných látek, jejich složení a dávkování.
Nenechte se zmást častými marketingovými přísliby unikátního druhu jednotlivých složek.
A jak přísliby poznáte?
Látky nativního charakteru, žraločí chrupavky a další (většinou přímo od výrobce) uvedené pečetě kvality daných látek. Než samotný druh látky je důležité jejich množství.
A to je základní problém většiny doplňků stravy na klouby u nás. Účinných látek obsahují málo. Hodně málo.
Pokud nemáte čas studovat etikety doplňků stravy na klouby, stačí se podívat na denní dávkování.
Jedná se pouze o jednu, či dvě tablety denně? V tomto případě úlevu a účinky moc nečekejte.
Dávkuje se kloubní výživa v 6-8 tabletách denně, nebo v podobě prášků rozpustného ve vodě? Tady jste na dobré cestě. Obsah látek v tomto množství může pomoci při bolesti a poslouží jako prevence budoucích obtíží.
A teď přejdeme na to nejdůležitější, a to jsou samotné účinné látky, které by měla každá kloubní výživa obsahovat.
Jaké látky hledat v účinné kloubní výživě?
Mezi nejdůležitější látky patří glukosamin, MSM, vitamín C, chondroitin. Další důležité (bonusové) látky jsou zinek, hořčík, kyselina hyaluronová, bromelain, kurkumin, biotin a vitamín D.
Pojďme se blíže podívat na čtyři nejdůležitější látky, a jak přesně nám v boji s kloubními potížemi pomůžou.
Jedná se o jednu z nejvíce studovaných látek na podporu zdraví kloubů a v boji proti kolenní osteoartróze.
Pravidelné užívání glukosaminu (v sulfátové podobě) bojuje s bolesti kolene způsobené osteoartrózou. Efekt této látky je porovnatelný s léčivem Paracetamol. Na rozdíl od uvedeného analgetika však nemá Glukosamin žádné vedlejší účinky (tlumení emocí, kožní alergie atd.).
Glukosamin sulfát snižuje degradaci kolagenu v kloubech a příznaky osteoartrózy. Pomáhá vázat vodu a tím zlepšuje pružnost chrupavky i pohyblivost kloubu.
Níže si představíme několik studií prokazujících pozitivní efekt glukosaminu.
Glukosamin bohužel nefunguje u všech stejně. Menší část lidí je vůči jeho účinku imunní a snížení bolestivosti nezaznamenají.
Dle studií výše je nejúčinnější denní dávkování 1,500 mg – 2,000 mg Glukosaminu sulfátu.
MSM neboli methylsulfonylmethan je organická a biologicky nejlépe vstřebatelná forma síry.
V našem těle zvláčňuje vnitřní vazivové a chrupavkové tkáně, které jsou poté mnohem pružnější a odolnější.
MSM výrazně zvyšuje zdraví kloubů, jejich flexibilitu a pohyblivost, zmírňuje zánět a tlumí bolest kloubů, proto se doporučuje užívat lidem, trpícím artritidou a jinými nemocemi kloubů.
MSM je nejdůležitější látkou při obnovení účinku GSH – jednoho z přirozených „potlačovatelů“ bolesti a je to skutečný regenerátor kloubní chrupavky.
Pojďme se podívat na několik studií prokazujících pozitivní efekt MSM na náš pohybový aparát.
Optimální dávkování se pohybuje v rozmezí 500 mg – 1000 mg MSM za den. V případě velké bolesti a zdravotních obtíží se dávky zvyšují až na 3000 mg za den.
Určitě neznámější vitamín ze všech.
A není se čemu divit. Tento vitamín má nejen vliv na imunitu, výkon, celkové zdraví ale pomáhá i v boji s bolestmi kloubů.
Funguje jako prevence proti KRBS (Komplexní regionální bolestivý syndrom), což je chronická bolest kloubů. Syndrom KRBS způsobuje zduření kloubů, změny kvality kůže a vlasů. Vyléčit se dá pouze operaci kloubů. Jediná známá látka pro prevenci KRBS je právě vyšší dávkování vitamínů C.
Antioxidační vlastnost vitaminu C přispívá ke zlepšení stavu kloubů díky snížení oxidačního poškození volných radikálů. Ty mají negativní vliv na tvorbu maziva a tím pružnost kloubů a vazů.
Dále je vitamín C nezbytný pro tvorbu kolagenu. Přímo ovlivňuje tvorbu prokolagenu, což je nutný stavební blok pro samotný kolagen (tzv. prekurzor.).
Na tento vitamín existuji tisíce studií. My se dnes podíváme na několik z nich v návaznosti na klouby a pohybový aparát.
V případě péče o klouby je vhodné zařadit vyšší dávky vitamínu C, nejlépe okolo 250 -500 mg za den.
Společně s glukosaminem tvoří účinnou kombinaci pro výživu kloubů a snížení bolesti.
Chondroitin ve formě sulfátu je polysacharid řazený mezi glukosaminoglykany. Je součástí chrupavky a jeho hlavní činností je zadržení vody a tím zajištění její pružnosti. Chondroitin se však nachází i v jiných pojivových tkáních v těle.
U chondroitinu je důležité vědět, že nástup účinku je postupný a projevuje se až po cca. měsíci užívání. Jeho účinek je však dlouhodobý a je možné jej na dobu 2-3 měsíců vysadit. V případě vážných problému s kloubní chrupavkou je však doporučováno jej užívat dlouhodobě.
Pravidelné dávkování chondroitinu snižuje bolest a zlepšuje pohyblivost.
Jedná se společně s glukosaminem o často testovanou látku a my si představíme několik studií potvrzujících jeho účinnost.
Nejlepší dávkování se doporučuje v rozmezí 300 mg – 500 mg za den.