Je praskání a křupání kloubů nebezpečné?

Je praskání a křupání kloubů nebezpečné?

Je praskání a křupání kloubů nebezpečné?

Určitě to všichni dobře znáte. Chcete si protáhnout prsty a ozve se poměrně velké prasknutí. Křupání kloubů rozděluje lidi na dvě velké skupiny. Tato činnost některé láká, jiní nemohou tento ještě nedávno záhadný zvuk ani vystát. 

Ptáte se proč záhadný? Vědci se dlouho dobu přeli, co způsobuje tento známý zvuk křupnutí. Pokud jste si mysleli, že za křupnutí mohou kosti, jste na omylu. Praskání způsobuje naopak prostor mezi klouby. V tomto místě se nachází tekutina neboli kloubní maz.

Kloubní maz zajišťuje hladký pohyb kloubů a chrání naše kosti před nebezpečným třením. Tekutina také vyživuje chrupavku.

Zvuk křupnutí je podle nejnovějších informací způsobený podtlakem způsobeným v této tekutině při roztažení kloubů.

Vědci již v minulosti zjistili, že ne všechny klouby jdou křupnout. Zároveň jste si mohli určitě všimnout, že po křupnutí vám delší dobu stejný kloub nechtěl tento zvuk vydat. Na další křupnutí je potřeba doba minimálně 30 minut.

Možná jste zaznamenali výzkum Donalda L. Ungera. Tento člověk si každý den po celých 60 let prokřupával klouby pouze na levé ruce, pravou ruku nechal být. Výsledkem bylo jeho tvrzení, že za celou dobu pozorování si nevšiml žádné známky artritidy.

Za tento čin získal tzv. žertovnou Nobelovu cenu (Ig Nobels), kterou vydává americká Harvardova univerzita. Toto ocenění se přiděluje bizarním vědeckým bádáním, které vás rozesmějí a až následně vás donutí přemýšlet.

Může praskání kloubů vést k artritidě?

Hodně se mluví o skutečnosti velkého zdravotního nebezpečí. V případě, že patříte mezi skupinu, která si křupe klouby každý den, zbystřete.

Velmi často se hovořilo o zvýšeném nebezpečí vzniku artritidy či osteoporózy. Artritida je zánětlivé onemocnění a poškozuje právě klouby.

Už vám někdo říkal, že se vám budou ve vyšším věku třást ruce a oslabí se vám stisk? Pokud jste slyšeli tyto či podobné předpovědi, nemusíte je brát příliš vážně.

Několik studií a výzkumů již vyvrátilo tuto skutečnost. Vědci sice nebezpečí vyvracejí, ale jedním dechem také dodávají – všeho moc škodí. Nezapomínejte, že křupnutím si chcete ulevit a určitě by vás tedy tato činnost neměla bolet.

Souvislost s artritidou je sice vyvrácena, ale lidé dennodenně křupající své prsty mají častěji nateklé ruce.

Co ale dlouhodobé praskání způsobuje, je dočasné uvolnění okolního svalstva. Nezapomínejte na pravidelné cvičení, doplňky stravy na podporu správného fungování kloubů.

Odlišujte nevinné křupání od vážných počátků zdravotních problémů

Křupání kloubů není vždy jen nevinné. Důležité je odlišit křupání od začátku nebezpečných zdravotních potíží.

Slyšíte křupání v kolenním kloubu? Dávejte pozor. Křupavý zvuk z kolene vydává meniskus při mírné deformaci. Postupující artróza u starších osob, stav po úraze či přetěžované klouby se mohou vedle bolestivosti a otoků hlásit křupáním.

Závěr:

Křupání kloubů ruky tedy není nebezpečné a nemusíte se bát artritidy či třesu rukou. Dávejte si ale pozor na křupání kolen, může značit deformaci menisku.

Na závěr můžeme doporučit nekřupat klouby na veřejnosti. Ne každému je tento zvuk příjemný.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat