Osnova:
Jaké jsou hlavní benefity kopřivy?
1. Bojuje proti bolestem kloubů
2. Učinkuje na potíže s močovým traktem
3. Pozitivní účinky na alergie
4. Kopřiva bojuje s ekzémy
5. Zastavuje krvácení
6. Kopřiva je bohatá na vitamíny a minerály
7. Kopřiva pomáhá snižovat vysoký krevní tlak
8. Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi
V jaké formě můžete kopřivu užívat?
1. Kopřivový čaj
2. Kopřivová šťáva
3. Kopřivový nálev
4. Kopřiováv napářka
5. Odvar z kořene kopřivy
6. Čerstvé lístky kopřivy
7. Kopřivová koupel
8. Vaření
Na světě existují rostliny, kterým byste se nejraději vyhýbali. Po kontaktu s nimi vám může na těle zůstat vyrážka nebo může rostlina za určitých okolností vyvolat alergickou reakci. Takto může vypadat na první pohled i kopřiva.
Po dotyku kopřivy se „popálíte“. Někdo říká, že je to dobré na revma. Tak či tak patří kopřiva mezi rostliny, které byste měli vyhledávat. Jen si při jejím sběru musíte vzít rukavice, pokud se kopřivou opravdu spálíte, je to nepříjemné.
Kopřiva byla od pradávna zázračnou bylinou a od začátku se využívala v léčitelství. Dodnes se sbírá nejen nať, ale také listy či její oddenek. Kopřiva se nejčastěji suší. Použít pro zrychlení procesu můžete třeba sušičku nastavenou na 60 stupňů Celsia.
Kopřivy jsou bohaté na vitamíny B6, C1, B2 a minerály. Podívejme se na 8 benefitů kopřivy pro naše zdraví.
Lidé trpící osteoartrózou zažívají denně bolesti v kloubech. Nejčastěji na rukách, v bedrech, na kolenech a páteři. K léčbě této nemoci se nejčastěji využívají nesteroidní protizánětlivá léčiva.
Jeden z výzkumů ukázal, že kopřiva může snížit nutnost brát tyto léky v tak velkém množství. Dobrým nápadem je kombinovat tuto léčbu s léčebnými účinky kopřivy.
Nejvhodnější je lokální použití listů kopřivy přímo na místo bolesti. Kopřiva významně snižuje bolest kloubů. Kopřiva má navíc protizánětlivý účinek, který je užitečný u léčby autoimunitních onemocnění, mezi které patří revmatoidní artritida.
Účinky kopřivy proti zánětům a stavům jako je artritida, jsou potvrzeny i vědeckými studiemi (další studie zde).
Jedním z onemocnění v oblasti močového ústrojí je benigní prostatická hyperplazie. Mezi hlavní příznaky nemoci patří zvýšená nutnost močit. I přes vymočení se ale močový měchýř zcela nevyprázdní.
Mimo tento příznak se onemocnění projevuje bolestmi při močení a pomalejším tokem moči. Příznaky jsou důsledkem zvětšené prostaty tlačící na močovou trubici.
Kopřiva snižuje příznaky této nemoci. S největší pravděpodobností je to z důvodu obsahu chemikálií v kopřivě, které mají vliv na hormony způsobující tento stav. Kopřiva se často využívá při infekcích močového měchýře.
I účinky na močový trakt jsou potvrzeny vědeckými studiemi.
Kopřiva se využívá proti alergiím způsobenými pylem nebo prachem. K vedlejším účinkům této alergie patří slzení očí, výtok z nosu, kýchání či svědění.
Kopřiva má protizánětlivé účinky a ovlivňuje receptory a enzymy způsobující alergické reakce. Tuto rostlinu lze využít také ke zmírnění příznaků senné rýmy.
Účinky kopřivy proti senné rýmě a alergiím jsou vědecky podloženy.
Ekzém se ve většině případů projevuje suchými a svědivými skvrnami na kůži. Díky antihistaminikům a protizánětlivým účinkům kopřivy je tato rostlina využívána k boji s těmito příznaky ekzémů. Kopřiva se aplikuje perorálně či se aplikuje lokálně.
Bylo vědecky zjištěno, že u produktů s obsahem kopřivy, se během chirurgických zákroků při aplikaci na kůži snižuje krvácení.
Jeden z nejmenovaných produktů na zastavení krvácení tzv. krevní zátka patří mezi nejvýznamnější produkt v této oblasti. Tento produkt je tvořen kombinací kopřivy, lékořice, alpinie, tymiánu a vinné révy. Tyto přísady společně zastavují krvácení.
Listy a kořen kopřivy obsahují velkou škálu živin. Mezi nimi najdete vitamín A, C, K a vitamín B. V kopřivě jsou obsaženy také minerály, jako je vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík. V této rostlině najdete řadu tuků, aminokyselin, polyfenolů, pigmentů a antioxidantů.
Kopřiva je výborný antioxidant. Antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Je vědecky ověřeno, že extrakt z kopřivy zvyšuje antioxidanty v těle.
Vysoký krevní tlak je vážným zdravotním problémem. Vystavuje vás vyššímu riziku mrtvice a srdečních chorob. Kopřiva se k léčbě vysokého tlaku využívá již od pradávna. Kopřiva obsahuje sloučeniny působící jako blokátory vápníkových kanálů, které uvolňují srdce snížením kontrakcí.
Podle některých provedených studiích na zvířatech dokáže kopřiva snížit hladinu cukru v krvi. Tato rostlina obsahuje sloučeniny napodobující účinky inzulínu (studie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20013820).
V žádném případě ale nenahrazujte inzulín. Je potřeba ještě více vědeckých studií, aby se mohla kopřiva využívat místo inzulínu.
Kopřiva si dokáže poradit i se zmíněným revmatismem. Je dobrá při léčbě chudokrevnosti, včetně dalších chorob krve. Kopřiva je výborný čistič krve.
Po kopřivě sáhněte také při problémech s trávením, průjmy či plynatostí.
Často si možná kladete otázku – jak se zbavím chřipky? Využijte léčebné účinky kopřivy. Tato rostlina léčí vedle zmíněných obtíží také bronchiální astma, onemocnění jater, ledvin, žlučníku, problémy s vaječníky a slinivkou či bolesti hlavy.
Pořezali nebo odřeli jste se? Kopřiva zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a pomáhá léčit rány.
Kopřiva má blahodárné účinky proti vypadávání vlasů, řeší ekzémy a pomáhá s alergiemi.
Kopřivu nemusíte využívat pouze na vaření čaje, ale můžete ji skvěle využít do vaření či do koupelí. Jak se dá kopřiva užívat?
Účinky kopřivy ve formě čaje jsou poměrně známé. Můžete si připravit velmi snadno například jarní očistnou kůru. Do hrníčku nasypte dvě lžičky listů z kopřiv a zalijte zhruba čtvrtlitrem vroucí vody. Nechejte kopřivy deset minut louhovat. Následně čaj sceďte. Takto připravený čaj můžete pít horký či vlažný.
Kopřivový čaj pomůže proti únavě, ale může pomoci vyřešit záněty močových cest. Kopřivový čaj funguje jako prevence proti ledvinovým kamenům, omezuje premenstruační syndrom a bojuje s chudokrevností. Tento čaj byste neměli dávat dětem do dvou let, a pokud užíváte léky, před přípravou se poraďte s lékařem.
A opět se budeme točit kolem nápojů. Z kopřiv si můžete připravit výbornou šťávu, kterou můžete přidávat do vody a vytvořit si tak lahodný osvěžující nápoj. Šťáva je dobrá na vysoký krevní tlak a pomáhá při léčbě žloutenky a hemoroidů.
Proč byste si měli z kopřivy vytvořit nálev? Nálev má skvělé účinky na posílení vlasů. Kopřivu stačí nechat projít varem, nechat vývar zchladnout a nalít na vlasy.
Kopřivu můžete využívat také ve formě pleťové masky, kdy se hodí kopřivu nakombinovat s medem. Jedná se o dobré řešení při potížích s mastnou pletí.
U kopřivy nejsou léčebné jen lístky, ale také kořen. Pokud si připravíte odvar z kořene, pročistíte žaludek a plíce.
Čerstvé lístky z kopřivy bojují proti zánětu nervů rukou a noh, bolestem zad a kříže, padoucnici a mrtvici.
Pokud jste si říkali, že ve výčtu možností chybí koupel z kopřiv, měli jste pravdu. Nesmíme na ni zapomenout. Taková koupel bojuje proti zúžení cév na nohou a v oblasti rukou. Koupel pomůže zmírnit bolesti páteře.
A v neposlední řadě se dá kopřiv využít při vaření. Z kopřiv si můžete uvařit obdobu špenátu nebo připravit jemnou krémovou polévku. Máte rádi spíše maso? Z této bylinky si můžete vytvořit chutnou nádivku nebo vložit kopřivy mezi maso při dušení.
Tím, ale možnosti nekončí. Lze připravit kopřivové krokety, lívanečky nebo můžete přidat kopřivy do bramborové kaše. Kaši tak skvěle dochutíte.
Není náhoda, že se v přírodě nachází rostliny se silnými benefity pro naše zdraví. Kopřiva mezi ně patří a věděli to lidé již v dávných dobách. Kopřiva může pomoci s očistou, posílit zdraví, ale i zpestřit jídelníček.
Pokud jste o kopřivě nevěděli vše, nyní se již můžete vydat ji trhat. Dávejte si pozor, kde kopřivy trháte. Například kopřivy u cest nebo ve městech nemusí být nejzdravější.