Kortikoidy aneb pravda o jejich užívání

Kortikoidy aneb pravda o jejich užívání

Kortikoidy aneb pravda o jejich užívání

Dostali jste se do fáze, kdy máte problémy s klouby? Bohužel bolesti kloubů nejsou příjemné a je těžké najít správné řešení léčby.

Častým problémem je artritida. Artritida je onemocnění postihující malé a velké klouby.

Typický příznak artritidy je střídání období bolesti s obdobím bez jakéhokoliv bolestivého příznaku. Artritida postihuje klouby nejvíce po ránu, kdy jsou klouby ztuhlé.

Pokud trpíte artritidou, možná jste slyšeli o možnosti zařazení léčby ve formě injekcí kortikoidů.

Kortikoidy jsou typ steroidu snižujícího bolest.

Kortikoidové injekce se využívají k léčbě zánětu kloubů a šlach a také na záněty rozšířené po celém těle. Pomáhá při alergiích, astmatu a revmatoidní artritidě.

Kortikoidy vs. kortikosteroidy

Jaký je rozdíl mezi kortikoidy a kortikosteroidy?

Kortikosteroidy vznikají v buňkách nadledvin. Využívají se pro své protizánětlivé účinky. Kortikoidy jsou na rozdíl od nich vyráběny uměle.

Zcela neškodná je lokální léčba

Lokálně podávané kortikoidy ulehčují život především alergikům a astmatikům. Do těla se dostávají ve formě spreje do nosu či inhalátoru.

Takto využívané kortikoidy dokáží vyléčit lokální problém a nepřinesou vedlejší účinky, které se mohou dostavit po aplikaci injekce.

Inhalátory či nosní spreje s kortikoidy můžete bezstarostně používat nepřetržitě.

Vedlejší účinky užívání kortikoidů

Kortikoidy mohou být nejen extrémně účinné, ale také velmi zrádné. Jedná se o hormony, které jsou vyráběny synteticky. Jsou podobné hormonu kortizolu, který se vytváří v kůži nadledvin.

Kortizol se svými deriváty funguje jako stresový hormon, díky kterému zvládáme dlouhodobý stres. Kortikoidy se nedoporučují užívat dlouhodobě, mohou přinést nežádoucí vedlejší účinky.

Mezi krátkodobé vedlejší účinky může patřit i paradoxně oslabení šlach, které mohou být poškozeny.

Pozor byste si na ně měli dát, i pokud trpíte cukrovkou. Injekce kortikoidů mohou zvýšit hladinu cukru v krvi.

Trpíte problémem s ředěním krve? Pokud je vaše odpověď ano, neměli byste o této variantě léčby ani uvažovat.

Vedlejší účinky nemusí přinést pouze krátkodobé potíže, ale mohou se projevit i v dlouhodobém horizontu.

Mezi tyto dlouhodobé problémy patří kostní onemocnění osteoporóza, zvýšené uložení tuku na krku (tzv. měsícový obličej), zvýšení tukové tkáně v šíji (tzv. buvolí šíje), nabírání na váze či vysoký krevní tlak.

Nadměrné dávky kortikoidů vznikají v našem těle zvýšenou funkcí nadledvin. Může se jednat například o nezhoubný nádor nadledvin, nebo je můžeme do těla dostat v podobě léků.

Vysoký obsah kortikoidů v těle může mít nežádoucí účinky, mezi které patří Cushingův syndrom.

Do něj řadíme právě obezitu, cukrovku 2. typu, poškozování kůže, zhrubnutí hlasu, vysoký krevní tlak nebo žaludeční vředy.

Injekce kortikoidů, ale nesou i výhody.

Mezi výhody můžeme zařadit rychlou úlevu od bolesti způsobené artritidou. Především pak rychlou aplikaci injekce. Tu můžete obdržet v ordinaci svého lékaře.

Injekce nám nezpůsobí nežádoucí účinky jako jiné protizánětlivé léky. Například podráždění žaludku, které jiné léky způsobují.

Jak probíhá aplikace této injekce?

Aplikace injekce je jednoduchá. Zdravotní sestra použije čistící roztok, kterým vyčistí místo vpichu. Následně použije ke znecitlivění sprej a provede vpich.

Přes místo vpichu dostanete obvaz.

Může se stát, že v kloubu, kde bude lékař aplikovat injekci, je příliš mnoho tekutiny. V takovémto případě je potřeba vodu z kloubu nejprve vytáhnout ven.

Pokud provádí tento postup odborník, měli byste cítit jen velmi malou bolest, případně vůbec žádnou.

Příliš mnoho injekcí za krátkou dobu může způsobit poškození šlach, vazů a chrupavky.

Lékař nepodává injekci přímo do kloubu, ale aplikuje ji těsně do jeho blízkosti. Injekce působí lokálně a s problémem si tak poradí.

Je doporučeno aplikovat injekci do jednoho místa maximálně 4x za rok.

U většiny lidí dojde k úlevě od bolesti po první injekci. Nedojde-li k úlevě dostatečně, může lékař nařídit druhou injekci. Třetí injekce se již nedoporučuje, protože nejspíš už nepřinese účinek.

U každého člověka nemusí injekce kortikoidů fungovat.

Závěr:

Injekce kortikoidů se často využívají až ve fázi, kdy není jiná možnost k dispozici.

Určitě byste měli vhodný postup konzultovat se svým lékařem, který má přehled o vašich problémech a nemocech.

Může se jednat o dobré řešení, ale dlouhodobě není vhodné. Pokud byste chtěli kortikoidy využívat ve formě inhalátorů a nosních sprejů, můžete být v klidu. Opravdu vám dobře pomohou.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat