Koxartróza - artróza kyčelního kloubu

Koxartróza - artróza kyčelního kloubu

Koxartróza - artróza kyčelního kloubu

V našem těle máme řadu složitých kloubů, ale ten kyčelní mezi ně rozhodně nepatří. Funguje v podstatě jednoduše, spojuje stehenní a pánevní kost. Kloub je párový a umožňuje pohyb dolních končetin. Stejně tak umožňuje chůzi a vyrovnává zátěž.

Kyčelní kloub je ale jeden z největších a nejdůležitějších kloubů v našem těle. Hodně namáhanou části kloubu je chrupavka. Kyčelní kloub musí nést hmotnost celého trupu, a ještě i dynamický tlak svalů. Kyčelní kloub dokáže zátěž rovnoměrně rozložit a tím odlehčit chrupavce.

Pokud je ale tlak hodně velký, dochází k opotřebení chrupavky. Artróza postihuje jednu z dolních končetin, ale vzhledem k tomu, že se všechen tlak a námaha přenese na zdravou končetinu, může se i u ní vyvinout tento bolestivý stav.

Co je to koxartróze a jak se dělí?

Koxartróza je odborné označení pro artrózu kyčelního kloubu. Toto degenerativní onemocnění se dělí na dvě skupiny, na primární a sekundární.

Primární - není známá příčina vzniku onemocnění, může se jednat o genetické neboli vrozené příčiny.

Sekundární - artróza kyčelního kloubu se vyvíjí zároveň u jiné existující nemoci postižené osoby.

Koxartróza se objevuje již v dětství, v dospělosti přichází další příčiny

Určitě je potřeba být na pozoru už u svých dětí. Toto onemocnění se může objevit již právě v dětství při dysplazii kyčelního kloubu, což je problém s kloubní jamkou a souvisí s nesprávným vývojem.

Stejně tak se může koxartróza objevit při Morbus Perthes. Tento latinský název označuje nemoc, kdy dochází k poruše prokrvení části nebo celé hlavice kyčelního kloubu, následuje rozpad kloubu.

Obdobný problém nastává při Coxa vara adolescentium. U této nemoci jde o postižení proximální růstové ploténky stehenní kosti. Hlavice sklouzává dozadu a dolů.

V dospělosti je pak příčina koxartrózy především v infekčním zánětu kyčelního kloubu nebo se jedná o následný stav po zlomenině v oblasti hlavice stehenní kosti. Obdobně dochází ke koxartróze v důsledku přetěžování z důvodu nadváhy.

Onemocnění kyčelního kloubu může být způsobeno i žlučníkovými potížemi.

Jak se koxartróza projevuje?

Jedním z vůbec prvních příznaků může být bolest v oblasti kyčelního kloubu, kterou cítíte v třísle. Bolest se může projevovat různě. Projevuje se při zátěži nebo na začátku chůze. Jakmile se rozejdete, bolest ustoupí. Jedná se o tzv. startovací bolest.

V další fázi onemocnění vás bolesti provázejí na každém kroku a situace se může dostat do stádia, kdy cítíte bolest i v klidovém stavu.

V důsledku těchto bolestí navíc dochází k omezení pohybu v kyčli – omezuje se například rotace kloubu či ohyb v kyčli.

Nejtěžší stádia nemoci mohou způsobit až rozpad kloubu. Objevuje se destrukce hlavice stehenní kosti a dochází ke zkrácení dolní končetiny. Vypozorovat lze tento stav na rentgenových snímcích.

Jak lze koxartrózu léčit?

Určitě se ptáte, jak můžete s tímto onemocněním bojovat. V první řadě je potřeba rozeznat, že nemocí trpíte. Pokud to již víte, je nutno dodržovat klidový režim. V každém případě omezte přetěžování kloubu a zvolte vhodnou rehabilitaci.

Sportu se zdávat nemusíte, jen si zvolte šetrný sport k vašim kyčlím. Můžete začít jezdit na kole nebo plavat.

Nikdy byste neměli zapomenout na prevenci. Na jednu stranu sice hraje výraznou roli genetika, ale na druhou stranu lze nemoci do jisté míry uniknout. Klíčové je změnit životosprávu. Musíte udržovat dostatek pohybu, dostatečně spát a relaxovat.

K prevenci patří také konzumace stravy bohaté na vitamíny a minerály. Důležitým prvkem je kolagen. Kolagen totiž tvoří až 70 % kloubní chrupavky. Jedná se o základní stavební bílkovinu pro pojivové tkáně pohybového aparátu.

Pokud trpíte většími bolestmi, můžete užívat analgetika nebo nesteroidní antirevmatika tlumící bolesti a zánětlivé reakce. Proti bolesti pomáhá ostřik kloubů pomoci kortikoidů. V těžkém stádiu nemoci může být řešením implementace endoprotézy kyčelního kloubu. To už je ale ta nejhorší varianta.

Závěr:

Koxartróza vás nemusí postihnout. Hodně záleží na prevenci. Klíčovou roli hraje váš životní styl. Udržujte si zdravou váhu, konzumujte dostatek vitamínů a minerálů, nepřehánějte to s kouřením a alkoholem.

To je nejlepší cesta, jak se koxartróze vyhnout.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat