Dostali jste se někdy do situace, že vás klouby bolely tak hodně, že jste se nechtěli ani hýbat a zůstat raději v posteli?
To je ale chyba. Dlouhodobou bolest kloubů můžete vyřešit nejlépe pohybem. Při pohybu kloubu dochází k jeho „promazávání“ a vyživení chrupavky.
Záněty kloubů vás mohou postihnout v několika formách, některé z nich jsou ještě doprovázeny dalšími projevy, než je jen bolest kloubů. Často se jedná o střevní zánětlivé onemocnění například tlustého střeva, jiné záněty kloubů doprovází oční a kožní projevy.
U lehčí formy zánětu dochází pouze k bolesti kloubů.
Zánět kloubů většinou nepřechází do chronického stádia a nezanechává degenerativní změny na kloubech. Může se ale vrátit, jakmile se spustí střevní zánět.
Infekční formu artritidy zapříčiňují bakterie. Mezi ně můžeme zařadit streptokoka nebo bakterie rodu Borrelie či viry jako je herpes.
Infekce se dostane přímo do kloubu, ale i do jiného infekčního ložiska nacházejícího se jinde v organismu.
Infekce se může dostat do těla různými cestami – krví, introgenně (při punkci nebo operaci) a exogenně (při úrazu a otevřené ráně).
Příznaky nastupují velmi rychle, již v průběhu pár hodin či dní po operaci. Člověk je schvácený, slabý a má vysoké teploty.
Kloub je při této formě zánětu výrazně nateklý, zarudlý, bolestivý a dokonce teplejší.
Mezi revmatoidní artritidy nejčastěji řadíme klasickou revmatoidní artritidu, ale i Kawasakiho chorobu a další formy.
Principem všech těchto onemocnění je autoimunitní reakce organismu, který vytváří protilátky proti vlastním buňkám. Vždy následuje zánětlivá reakce.
Revmatoidní artritida je zánět drobných kloubů s jejich natékáním. Postupem této artritidy může dojít až k deformacím.
Tato nemoc je podmíněna geneticky, neléčitelná a veškerá léčba je vedena ke zpomalení jejího vývoje a potlačení jednotlivých příznaků. Ve většině případů se podávají protizánětlivé přípravky. Existuje i biologická léčba, ale ta je velmi drahá.
Všechny tyto onemocnění, které zde řadíme, začínají velmi nenápadně. Obvykle začnou ranní ztuhlostí kloubů. Až postupem času dochází ke zduření a vysoké bolestivosti. Často se jedná o měsíce až roky.
Vlivem poruchy metabolismu různých, normálně se v těle vyskytujících se produktů, dochází k jejich hromadění a usazování do orgánů, tkání a kloubů.
Mezi tento typ onemocnění řadíme dnavou artritidu (dnu). Výskyt dny se zvyšuje se zvýšenou spotřebou alkoholu, obezitou, vysokým krevním tlakem či zvýšenou hladinou tuků v krvi.
Klíčovou roli hraje zvýšená hladina kyseliny močové v krvi.
Kyselina močová vzniká metabolismem purinů, jež jsou obsazeny v mase, luštěninách a vnitřnostech.
Tenisový loket je bolestivý zánět loketního kloubu. Je způsobem opakovaným stresem (nadužívání kloubu). Bolest pociťujete na vnější straně, v některých případech bolest vystřeluje i dozadu do předloktí.
Bolest cítíte při úplném narovnání ruky.
Tenisový loket se vyskytuje při poškození specifického svalu v předloktí. Ve svalovině se tvoří slzy a tyto slzy vedou k zánětu a bolesti.
Může jej spustit jakákoliv opakovaná činnost jako je tenis a jiné raketové sporty, plavání, golf, otáčení klíče a často při používání šroubováku, kladiva nebo počítače.
...
Nejdůležitější je správně určit zdroj zánětu kloubů. Pokud zdroj a příčinu znáte, můžete nasadit vhodnou léčbu.
Existuje hned několik tipů, jak se záněty kloubů bojovat. Našli jsme pro vás 8 tipů, jak na záněty kloubů.
U středně závažných až závažných bolestí kloubů s otokem může pomoci některý z volně prodejných či nesteroidních protizánětlivých léků.
Mezi látky, které mohou pomoci při akutní bolesti patři kapsaicin. Tato látka nacházející se v chili papričkách blokuje tzv. látku P, jež pomáhá přenášet signály bolesti a pomáhá uvolňovat endorfiny blokující bolest.
Kapsaicin se přidává do mastí a krémů. Tyto krémy způsobují bodavou a pálivou bolest v místě aplikace.
Pokud jste zkoušeli léky proti bolesti v ústní i lokální formě a nedaří se vám bolest utišit, může vám lékař aplikovat přímo do kloubu injekci steroidů.
Tyto injekce se píchají přímo do kloubu každé tři až čtyři měsíce.
Injekce steroidů se nejčastěji využívají u pacientů s artritidou, kloubními chorobami nebo tendinitidou. Postup je účinný, ale pro většinu případů má jen krátkodobý účinek.
Aplikování injekce do kloubu se nesmí využívat, pokud vás kloub bolí vlivem zranění. Kloub můžete poškodit ještě více. Často se v souvislosti s injekcemi mluví o odstraňování tekutiny z kloubu. Jedná se o další možnost léčby.
...
V této šťávě jsou obsaženy protizánětlivé látky a látky s analgetickými účinky. Látky snižují produkci určitého enzymu, který je v normálním množství důležitý pro chrupavku, ale při jeho nadprodukci se chrupavka odírá.
Čerstvě vymačkanou šťávu kombinujte s jiným druhem nápoje, jelikož je hořká. Vhodná je kombinace se zeleným čajem, který má sám o sobě velký obsah antioxidantů.
Volné radikály v organismu vyvolávají podle některých zjištění artritidu tím, že napadají přirozenou regenerační schopnost chrupavky.
Listová zelenina je velmi vhodná pro své velké množství antioxidantů a vitamínů E, který v kombinaci s vitamínem C tiší bolesti artrózy.
Enzym bromelain obsažený v ananasu tlumí záněty. Není ovlivněn trávením, ale ničí jej vysoké teploty.
Vhodná je tedy konzumace čerstvého nebo zmraženého ananasu či ananasové šťávy.
Potraviny obsahující vyšší obsah omega-3 mastných kyselin podporují tvorbu protizánětlivých látek zvaných resolviny.
Zázvor a kurkuma potlačuje činnost enzymů a bílkoviny podporující zánětlivé procesy. Oba dva tiší bolest a tlumí záněty.
Důležitou roli při zpomalování stárnutí chrupavky hraje sloučenina eugenol. Tato sloučenina je obsažena v hřebíčku.
Zánět kloubu vás může pořádně potrápit. Pokud už k němu dojde, doporučujeme navštívit lékaře a poradit se o vhodné léčbě.
Pokud se chcete zánětu vyhnout, věříme, že vám naše tipy a rady pomohou k částečně zdravějšímu životu. Můžeme doporučit držet se zdravých potravin a udržovat aktivní životní styl.