Nemoc zvaná DNA - její příznaky, léčba a vhodný jídelníček

Nemoc zvaná DNA - její příznaky, léčba a vhodný jídelníček

Nemoc zvaná DNA - její příznaky, léčba a vhodný jídelníček

Uratická artritida je známější pod pojmem DNA či lidově pakostnice. DNA je ve zkratce onemocnění pohybového aparátu

V minulosti se jednalo o nemoc králů. Proč králů? Vysvětlení je jednoduché. Pouze králové měli možnost nadměrné konzumace zvěřiny, vína a další nevhodné stravy.

DNA je způsobena nadměrným množstvím kyseliny močové v krvi. Kyselina močová se vyskytuje i v krvi zdravých lidí, ale následně je vylučována ledvinami.

Je důležité mít v těle správnou hladinu této kyseliny, pokud ji budete mít nadbytek, nevěstí to nic dobrého. Na začátku budete příznaky hledat těžko.

Postupem času se krystalky kyseliny močové usazují v kloubech a zvyšuje se riziko jejich bolesti.

Krystalky kyseliny močové se neusazují pouze v kloubech, ale také ve šlachách a ušních boltcích. Přítomnost těchto krystalků může způsobit mechanickou poruchu kloubů, ale dokonce i zánět.

Uratická artritida postihuje především muže. Pohlaví zde hraje velkou roli. U mužů je to způsobeno hormony, které se vyvíjejí již v období pohlavního dospívání. U žen k tomu dochází až po klimakteriu.

Jaké jsou hlavní příznaky DNY? Podle čeho tento druh artritidy poznáte?

Z počátku onemocnění si žádných příznaků nevšimnete. Pomoci může jedině vyšetření, které dokáže zjistit zvýšený výskyt kyseliny močové v krvi.

V pozdější fázi DNY, ale nastupují závažné problémy. Bolest propuká nejčastěji v palci u nohou. Bolest se již po několika hodinách vystupňuje a postižený si není schopen obout boty ani zvládat nejmenší otřesy.

V této fázi nastupuje zimnice a vysoká teplota. Vedle toho, že tuto bolest nemůžete přehlédnout, poznáte onemocnění podle oteklosti kloubu a zarudnutí kůže. Bolest nemusí začínat pouze v palci u nohy, ale s větší pravděpodobností propukne právě u některého kloubu dolní končetiny.

Vedle bolesti kloubů můžete mít při uratické artritidě problém s močovými cestami, nadýmáním, pálením žáhy, průjmy a bolestí hlavy. Onemocnění doprovází také kožní projevy, jako jsou ekzémy a třepení nehtů.

DNA vás již trápit nebude. Víme, jak ji léčit

Zjistil vám lékař při vyšetření zvýšený obsah výskyt kyseliny močové v organismu? V první fází je zapotřebí upravit jídelníček (nasadit DNA dietu) a životní styl. Vedle konzumace vhodných potravin se musíte dostatečně hýbat.

Pohyb slouží jako skvělá prevence před onemocněním kloubů.

Lékaři mohou předepsat v pokročilých stádiích onemocnění léky na snížení koncentrace kyseliny močové v organismu. V nejzazším stádiu DNY je naordinován klid na lůžku a léky na záněty.

Vraťme se ke změně jídelníčku.

Jaké potraviny byste měli určitě konzumovat a kterým se raději při této dietě vyhnout?

Doporučené potraviny

Mezi doporučené potraviny patří mléčné výrobky, jako jsou jogurty, tvaroh, podmáslí, mléko, nízkotučné sýry a mléčné koktejly.

Zapomínat byste neměli ani na zeleninu. Vhodná je především čerstvá zelenina, ideální z vaší zahrádky. Konzumujte salát, brambory a kukuřici. Vedle čerstvé zeleniny si dopřejte i ovoce.

Vařte z rostlinných tuků a olejů. Nevíte, jaké zvolit pečivo? Dejte přednost tmavému pečivu.

Neměli byste trpět ani dehydratací. Sáhněte po ovocném čaji nebo vodě s ovocnou šťávou. Zahnat můžete i mlsnou. Velmi dobře poslouží ovocná zmrzlina, pudingy a želatinové dorty.

Potraviny v omezeném množství

Vedle vhodných potravin najdete ve svém jídelníčku i potraviny, kterým se raději vyhněte nebo je konzumujte v omezeném množství.

V omezeném množství byste měli jíst sladkovodní ryby, libové hovězí maso, vařenou šunku a hovězí. Omezte také množství hub, květáku, fazolí a rýže.

Jak je to s nápoji? Vyhněte se velkému množství kávy, slabému černému čaji, minerálkám a lehkým vínům.

Nevhodné potraviny pro DNA dietu

Základem DNA diety neboli terapie je vynechání potravin, ze kterých vzniká kyselina močová. Jedná se o potraviny s vysokým obsahem purinů.

Z jídelníčku musíte vyhodit živočišné tuky a bílkoviny, mořské ryby, rybí konzervy, sledě, uzeniny a masové vývary. Nevhodné jsou některé druhy sýrů – smažený sýr, plísňové sýry a tučné uzené sýry.

Při DNA dietě nemyslete na konzumaci česneku, špenátu, brokolice, kapusty, křenu, hrachu a čočky. Z hlediska mlsání vynechte tučné dorty, máslové krémy, marcipán a čokoládu.

Které nápoje budete muset zcela vynechat? V první řadě musíte vynechat obecně alkohol, pivo a víno. Nedávejte si ani kakao.

Co na DNU ještě platí? Máme pro vás několik dobrých tipů

U uratické artritidy je důležité přivést do organismu dostatek tekutin. Organismus se díky tekutinám skvěle pročistí. U tekutin dávejte přednost čisté vodě nebo alkalickým minerálkám. Snižuje se riziko krystalizace kyseliny močové.

Vhodným řešením je pohyb. Klouby vás bolí a jsou ztuhlé? I v takovém případě byste se měli hýbat, pohyb dokáže rozhýbat ztuhlé klouby a snížit bolestivost. Cvičení ale přizpůsobte aktuálnímu stavu, vhodné je poradit se s fyzioterapeutem.

Hlídejte si tělesnou váhu. Při obezitě a nadváze se zvyšuje riziko tohoto onemocnění. Riziko zánětu v těle podporuje také stres. Najděte si čas na relaxaci a úplně vypněte.

Dobré řešení při ztuhlosti svalů a kloubů je chůze naboso. Vyzujte si boty a projdete se po zahradě, louce nebo jiném vhodném terénu.

Závěr:

DNA je bolestivé onemocnění. Vhodným životným stylem a jídelníčkem mu můžete předejít.

Najde-li vám lékař v těle vyšší hladinu kyseliny močové, lze zvolit vhodnou DNA dietu a nenechat zajít toto dříve málo rozšířené onemocnění do akutního stádia velkých bolestí.

Zároveň byste měli být střídmí při konzumaci alkoholu, který je škodlivý nejen z důvodů úbytku mozkových buněk, ale také zvýšeného rizika výskytu DNY.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat