Pozitivní vliv granátového jablka na zdraví kloubů

Pozitivní vliv granátového jablka na zdraví kloubů

Pozitivní vliv granátového jablka na zdraví kloubů

Pokud vás trápí častá bolest kloubů nebo máte problémy s osteoporózou, máme pro vás dobrou zprávu.

Existuje totiž chutné ovoce zajišťující úlevu od bolesti kloubů a užitečné v boji s osteoporózou a artritidou.

Tím ovocem je granátové jablko.

Kromě účinku na klouby oceníte i další výhody tohoto skvělého ovoce.

Dnes se na granátové jablko (a šťávu z něj) podíváme podrobněji a díky několika studiím Vás zkusíme přesvědčit, že byste při dalším nákupu neměli toto ovoce přehlédnout.

Granátové jablko a vliv na klouby

Tato studie z roku 2016 zaznamenala po 6 týdenní konzumaci šťávy z granátového jablka zlepšení pohyblivosti a funkčnosti kloubů.

Jedná se o první klinickou studii sledující vliv granátového jablka u lidí trpící osteoporózou.

Studie proběhla na 38 lidech trpících kolenní osteoporózou rozdělených do dvou skupin. První dostávala ke konzumaci 200 ml šťávy z granátového jablka, druhá nikoli.

Výsledky ukázaly, že po 6 týdnech užívání zaznamenala skupina popíjející šťávu z granátového jablka lepší pohyblivost (menší ztuhlost) kloubů.

Hlavní důvody těchto výsledků jsou připisovány nižší tvorbě k MMP (matrix metalloproteinázy) hrající svou roli v rozpadu kostní chrupavky. Vědci zjistili, že účastníci výzkumu konzumující šťávu z granátového jablka měli nižší hladinu MMP-13 v porovnání s kontrolovanou skupinou.

Studie dále poukazuje na další výhody granátového jablka. Je bohaté na antioxidanty, podporuje zdravé srdce, prostatu a klouby.

Granátové jablko obsahuje silný antioxidant punicalagin a samo ovoce stimuluje naturální produkci dalších antioxidantů v těle jako je glutathion, glutathion-peroxidáza a kataláza (studie).

Další studie proběhla na 8 lidech užívajících 10 ml šťávy z granátového jablka po dobu 12 týdnů.

Všem účastníkům byl na začátku studie zhodnocen stav kloubů a sérum oxidačního čísla.

Výsledky jsou více než přesvědčivé:

  • Snížení hodnocení aktivity nemoci (dle normy DAS28) u artritidy o 17 procent.
  • O 62 procent nižší bolestivost kloubů.
  • Snížené sérum oxidačního čísla, což znamená nižší riziko zánětu kloubů.

Tato studie zkoumala vliv granátového jablka na artritidu. Vědci zjistili, že extrakt z ovoce potlačil tvorbu COX-2 (enzym cyklooxygenázy) zodpovědného za vznik zánětů v těle. 

Stejná studie také zaznamenala vysokou biokvalitu tohoto ovoce a tím i jednodušší absorpci do krve.

Vliv granátového jablka na zdraví srdce

Silnou stránkou granátového jablka je jeho schopnost snížit krevní tlak, odplavit arteriální plak a zlepšit produkci oxidu dusnatého.

Pro jeho pozitivní účinky na kardiovaskulární systém najdeme několik důvodů.

Granátové jablko má vyšší antioxidační aktivitu než červené víno, hrozny, a šťáva z borůvek nebo brusinek (studie).

Antioxidanty v ovoci jsou jedním z důvodů, proč je tak účinný na průtok krve a zvyšuje výskyt enzymu zvaného eNOS podporujícího tvorbu oxidu dusnatého (studie).

A právě oxid dusnatý je hlavním důvodem nižšího krevního tlaku, lepšího průtoku krve a u mužů kvalitnější erekce. Granátové jablko navíc chrání buňky oxidu dusnatého před degradací zvýšením jeho biologických účinků.

Granátové jablko je i bohaté na přírodní dusičnany, které se prostřednictvím bakterií na jazyku a ve střevech přeměňují na oxid dusnatý.

A protože je granátové jablko jedním z nejlepších přírodních zdrojů na podporu tvorby oxidu dusnatého, není překvapením, že již několik studií přisuzuje výše uvedené efekty na Vaše zdraví i tomuto skvělému ovoci.

A to zdaleka není všechno.

Například v této dlouhodobé studii se dokazuje, že lidé pijící 50 ml džusu z granátového jablka denně po dobu 1 až 3 let zaznamenalo až 30 % snížení arteriálního plaku, snížení krevního tlaku a výrazné snížení hladiny nezdravého (LDL) cholesterolu v těle.

Závěr

Nebudeme si nic nalhávat. Výše uvedené výhody granátového jablka mají i stinnou stránku.

Tou je horší dostupnost tohoto ovoce a jeho vyšší cena.

Výhodnější řešení je užívání šťávy z granátového jablka.

Dokonce to i vypadá, že se jedná o lepší variantu než samotné ovoce. Drtivá většina studií byla provedena právě při použití šťávy z granátového jablka.

A kde tuto šťávu sehnat?

Mimo nákupy na internetu doporučujeme navštívit řetězce drogérií (DM drogerie, ROSSMANN) kde v sekci ovocných šťáv mají v nabídce i 100 % BIO šťávu z granátových jablek.

Ano, cena za šťávu je stále vysoká (cca. 70 – 80 kč za 330 ml), ale pro pozitivní účinky by mělo stačit užívat 50 ml šťávy za den, a to již po přepočtu není vysoká částka. Především když vezmete v úvahu všechny výhody granátového jablka.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat