Bolest zápěstí je velmi složitou záležitostí. Stavba tohoto kloubu patří k těm nejsložitějším v lidském těle a možná to všichni znáte – bolest zápěstí může být vleklou obtíží, které se jen velmi těžko zbavuje.
Své by k tomuto tématu mohl říct například světový tenista Juan Martin Del Potro z Argentiny, kterého dlouhodobě po celou kariéru provází především potíže se zápěstím.
Celý mechanismus kloubu je složen ze sedmi kostí uspořádaných do dvou řad. Mezi kostmi každého uspořádání se nachází drobné vazy, jež mohou být velmi lehce zranitelné.
Vlivem poranění těchto vazů může vzniknout nestabilita zápěstí způsobující bolest. Neobvyklé nejsou ani neurologické příčiny.
Mezi příčiny bolestí zápěstí můžeme s přehledem zařadit syndrom karpálního tunelu.
Jedná se o nemoc postihující zápěstí zánětem šlach, jejich pouzder či svalových úponů.
Trpíte tímto syndromem? Mezi jeho příznaky patří mravenčení, ztuhlost, trnutí prstu, popřípadě hřbetu či bolest zápěstí a předloktí.
Příčin syndromu může být mnoho. Řadíme mezi ně zvedání a nošení těžkých tašek, otvírání sklenic se šroubovacím víčkem či krájení tvrdých potravin. U těchto činností dochází k úbytku síly vlivem této nemoci.
V pozdější fázi může přijít otok, necitlivost, zvýšená citlivost na bolest, vlhkost a chlad.
U zanícených šlach ohybačů palce a prstů se zvětšuje jejich objem.
Šlachy jsou uloženy na spodní straně zápěstí pod pevnou vazivovou blánou a vazem zápěstí, které jsou tvořeny „tunelem“ jimž probíhají nervy a cévy. Dlouhodobým otokem šlach dochází ke zúžení tunelu a vytváří se stálý tlak na nervy.
Bolesti zápěstí následně přecházejí v brnění a necitlivost prstů i celé ruky. Postupem času přijde neschopnost vykonávat některé činnosti či koníčky (jízda na kole, hra na kytaru).
Problémem jsou i každodenní úkony – psaní a používání lžíce.
Syndrom karpálního tunelu či bolesti zápěstí vznikají také úrazem zápěstí, chronickým přetížením zápěstí (kancelářská práce, psaní na počítači a práce s myší). Za bolest zápěstí ale mohou například u diabetiků i metabolické změny, u lidí s nedostatečnou funkcí štítné žlázy je to vlivem hormonálních změn.
Mezi příčiny bolesti zápěstí patří artritida.
Osteoartróza zápěstí je méně častá, obvykle se vyskytuje u osob, které měly v minulosti poraněné zápěstí. Naopak revmatoidní artritida je častější. Jedná se o poruchu, kdy imunitní systém těla útočí na vlastní tkáně. Často se vyskytuje právě u zápěstí a pokud je postiženo jedno, nejspíše dojde k postižení i druhého zápěstí.
Diagnózu lze odhalit na rentgenovém snímku a také klinickým vyšetřením.
Diagnóza je velmi důležitá, jelikož pokud neznáme přesnou příčinu bolesti zápěstí, nejde nasadit vhodná léčba, jež by byla pro pacienta úspěšná.
Pomoci vám může protřepání ruky nebo její svěšení, přikládání ledových obkladů, mastí, šetření ruky a nošení ortézy.
Pomoci může i pokud omezíte činnosti, které bolest způsobily. Nejde tato činnost omezit, jelikož vás živí? Nevadí, hledejte možnosti, jak pracovat a vykonávat danou činnost jednodušeji a šetrněji ke svému zdraví.
Využívat můžete i protizánětlivé léky a zvýšit příjem vitamínů B ve vašem jídelníčku.
Pokud se nemoc dostane do závažnější fáze, nastupuje fyzioterapie. V nejzazších fázích je zapotřebí i operace, kdy lékaři otevřou operativně karpální tunel a uvolní tak tlak na nervy.
Nesporně nejlepším druhem léčby je prevence.
Nezapomínejte na správné uspořádání pracoviště a správnou pracovní polohu. Paže by měly viset z ramen volně, v loktech byste měli svírat pravý úhel s předloktím, které musí být zespodu podepřeno.
Důležitá je výška stolu. Stůl by neměl být vůči tělu ani nízko ani příliš vysoko.
Leží vám klávesnice na desce stolu? Klávesnice by měla být dostatečně daleko od okraje. Předloktí nesmí při práci viset ve vzduchu a nesmí se opírat o hranu stolu. Pomoci vám může gelová podložka před klávesnici a myš.
Polohu klávesnice volte do vodorovné pozice, vyvarujte se klávesnicím sklopeným směrem k vám.
Není vůbec špatné naučit se psát všemi deseti a pracovat čas od času s myší ve druhé ruce. Velmi dobře snížíte zátěž nejpoužívanějších prstů.
Dobrým tipem může být i využívání klávesových zkratek místo využívání myši. Pozor si dejte na studený průvan v místnosti.
Bolest zápěstí je jeden z druhů bolesti, který určitě nechcete zažít. Léčba bolesti zápěstí je většinou dlouhodobá záležitost.
Můžeme doporučit držet se pokynů a rad, pokud pracujete v kanceláři. Každodenní práce u počítače je pro naše zápěstí velký zápřah a často pokračujete ještě i doma.
Nezapomínejte bolest zápěstí včas řešit a léčit. Je potřeba zjistit z jakého důvodu vás bolí a aplikovat vhodnou léčbu. Pomoci vám může lékař.
Autor článku David Buchta |