Septická artritida – příznaky a možná léčba

Septická artritida – příznaky a možná léčba

Septická artritida – příznaky a možná léčba

Septická artritida není jako ostatní typy artritidy. Tento druh artritidy je známý také jako infekční či bakteriální artritida. Ve zkratce se jedná o hnisavou kloubní infekci.

Septická artritida způsobuje intenzivní bolest a otok kloubu. Infekční artritidu je potřeba rozpoznat včas.

Nejčastěji tuto nemoc způsobuje úraz, popřípadě u osob s umělými klouby a u osob s bakteriemi, může být bakterie zanesena do kloubu z krve. Bakteriální artritidu může odstartovat revmatoidní artritida či nedávno prodělaná operace.

Jak můžete tento typ artritidy poznat?

Mezi hlavní symptomy patří těžká bolest v jednom nebo více kloubech především při pohybu, otoky kloubů, zarudnutí nebo horkost kloubů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o infekční formu onemocnění může být doprovázena horečkou, zimnicí či celkovou slabostí.

Původcem tohoto onemocnění je bakterie Staphylococcus, která je pomocí krve rozváděna do různých částí těla.

Bakterie mohou vstoupit do organismu také přes otevřené rány, přes operaci nebo formou aplikace nesterilní injekce.

Rizikových faktorů je hodně. Mezi ně patří diabetes, oslabený imunitní systém, HIV, onemocnění ledvin, jater, revmatoidní artritida, rakovina, anémie, lupus, kožní infekce či hemofilie.

Septickou artritidou jsou nejčastěji postiženy kolenní a kyčelní klouby.

Co může pomoci? Pomoci mohou antibiotika nebo vypuštění zánětlivé tekutiny z kloubu. Důležité je zahájit léčbu, co nejdříve, aby se snížila pravděpodobnost trvalých následků.

Jaký má septická artritida průběh?

Tento druh artritidy postihuje jen jeden kloub. Nejčastěji je postiženo koleno, ale nemoc se může týkat kyčelních kloubů, ramenních kloubů, zápěstí, loktů či kloubů na rukou a nohou.

Postižený kloub je ve většině případů ztuhlý, horký, velmi bolestivý a zarudlý, zvláště při pohybu. K těmto příznakům se může přidat zimnice či horečka.

Lékař po zjištění těchto příznaků zahájí léčbu antibiotiky. Alternativou je vypustit zánětlivou tekutinu z kloubu. Po několika dnech můžete začít s lehkou rehabilitací. Antibiotika byste ale měli brát po dobu až šesti týdnů.

Lékař může pro zlepšení obnovení funkčnosti kloubu doporučit fyzioterapii. Bohužel v některých případech je poslední možností operace.

Jaká je prevence proti tomuto onemocnění?

Důležitá je prevence. Dbejte na dobrý stav imunitního systému. Zajistěte dostatečný přísun vitamínů B a C, stopových prvků a především vápníku, hořčíku a zinku.

Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Silný antibakteriální účinek má konzumace česneku.

Jak se dá septická artritida léčit?

Onemocnění můžete léčit antibiotiky podávanými nitrožilně nebo ústně.

Pomoci může vypuštění zánětlivé tekutiny z postiženého kloubu, artroskopické ošetření a odstranění poškozené tkáně, fyzioterapie nebo operace.

V těchto případech, ale musíte za lékařem. Doma si naordinujte klidový režim, sáhněte po volně dostupných lécích nebo vyzkoušejte teplé obklady.

I přesto byste měli vyhledat lékaře, pokud jsou bolesti náhlé, závažné a přichází otoky kloubů.

Jaký je průběh léčby septické artritidy u lékaře?

Lékař provede anamnézu, následně fyzikální vyšetření a vyšetří kloub pomocí artroskopu. Lékaři mohou dále provést vyšetření krve, RTG, MRI nebo CT.

Závěr:

Septická artritida se na rozdíl od ostatních forem artritidy projevuje zcela jinak. Důležité je ji včas diagnostikovat a nasadit léčbu.

Po přečtení tohoto článku již víte o tomto onemocnění více a můžete tak včas zachytit první příznaky začínající nemoci.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat