V tomto článku se zaměříme na jeden specifický problém s bolestí lokte. Zaměříme se na laterální epikondylitidu nebo jednoduše tenisový loket.
Pojem tenisový loket je mnohem známější a je s ním spojeno několik mýtů.
Nejčastějším mýtem je spojení s tenisem. Ano, sport jako je například tenis, může tuto bolest lokte způsobit, ale není to jediný důvod.
Tenisový loket může postihnout všechny, kteří opakovanými pohyby denně přetěžují své předloktí, např. počítačovou myší, štětcem, perem či nůžkami.
Příčin bolesti je několik. Můžeme je rozdělit na vnitřní a vnější faktory.
Mezi vnější faktory patří přetížení, mezi vnitřní faktory patří přidružená onemocnění. Jedná se o cukrovku nebo hormonálně podmíněné onemocnění.
Mezi příznaky tenisového lokte patří bolest nebo citlivost na vnější straně lokte, bolest zhoršující se zvedáním těžkých předmětů, bolest při pohybech – zaťatá pěst, potřesení ruky, otáčení kliky u dveří, a bolest vystřelující z lokte dolů do předloktí či do horní části paže.
Léčba musí být vždy komplexní. Je zapotřebí odstranit příčiny vyvolávající bolest a až následně odstranit konkrétní bolest.
Léčení se musí zahájit klidovým režimem. Bolest nejlépe utišíte ledovým obkladem, protizánětlivou mastí, analgetiky a nesteroidními protizánětlivými léky.
Pokud ani jedna z těchto možností nefunguje, můžete přejít na další varianty léčby. Lze využít elektroléčbu, laser, kryoterapii či magnetoterapii. Tenisový loket lze ozařovat protizánětlivými dávkami rtg záření.
V horším případě nebude ani jedna z možností fungovat a pokud se bude jednat o dobu mezi 6–8 týdny lze označit bolest jako chronickou.
Při chronických obtížích se využívají kortizonové injekce do bolestivé oblasti. Nesmí se opakovat příliš často, jelikož přenáší negativní následky ve struktuře šlachy.
Po odeznění bolesti musíte svaly a šlachy předloktí rozcvičit a následně i posílit.
Mezi alternativnější postupy patří využití akupunktury, biolampy či různé masáže a zábaly.
Vhodné může být i využití ortézy na míru. Fungují také jednoduchá cvičení prováděná s maximální opatrností. Jedním ze cvičení může být za pomocí míčku.
K tomuto cvičení budete potřebovat balónek. Může se jednat o antistresový nebo tenisový míček.
Cvik je cílen na flexory předloktí a na malé svalové skupiny na předloktí a u ruky. Tento cvik posílí stisk.
Sedněte si na židli a chytněte míček nemocnou rukou. Stiskněte míček a držte jej ve stisku asi 3 sekundy a pak povolte. Opakujte tento cvik pravidelně.
Postupem času byste měli být schopni stisknout míček na libovolnou dobu. Zmáčkněte míček desetkrát a opakujte tento cvik dvakrát denně každý druhý den.
Můžeme doporučit svěřit se do rukou odborníka, u kterého najdete proceduru s dlouhodobým efektem – tejpování.
Postižené svaly lze oblepit tejpem, které zabrání velkému namáhání a poskytnou podporu.
Tejpy umístěné na tenisový loket odlehčují tlak horní vrstvy kůže a umožnují tak krvi lepší přístup k postiženým tkáním.
Tejpy můžete koupit v obchodě velmi levně, ale určitě nedoporučujeme, abyste si je sami aplikovali. Návodů na internetu je hodně, ale špatným aplikování tejpu si můžete i uškodit. Potřebné jsou předchozí zkušenosti či rada od odborníka.
Vedle fyzioterapeutických řešení, můžeme najít také tzv. rázovou vlnu. Rázová vlna přispívá k vysokému prokrvení postiženého místa. Toto prokrvení přispívá k zásobení tkáně živinami a pomáhá s odplavením škodlivin.
Aby se zamezilo přenášení bolesti do dalších částí těla, aplikuje se radiální rázová vlna na svaly hrudníku a krku.
K rázové vlně se často doporučuje za příplatek také masáž. Neváhejte a využijte ji. Masáž pomáhá k hluboké relaxaci a uvolnění svalů. Po masáži ustupují bolesti o něco rychleji.
Možností léčby je mnoho, ale pokud ani jedna varianta z konzervativní léčby nefunguje a bolest přetrvává 3-6 měsíců, doporučuje se vhodný operační zákrok. Před zákrokem je vždy nutná podrobná diagnostika loketního kloubu.
Bolest lokte je nutné léčit, jelikož neléčený stav může vést až do stavu, kdy nebudete schopni uchopit předmět, otevřít láhev a budete mít problémy s psaním na počítači.
Často zůstane poškozený i loketní kloub. V některých případech je potřeba operační uvolnění napětí ve šlaše a odstranění poškozené tkáně.
Tenisový loket je způsobený zkrácením šlachy v předloktí, proto je důležitý strečink a rozcvičení předloktí před i po tréninku. Vhodná je i regenerace, můžete jít plavat, jít do sauny nebo absolvovat masáže.
Pokud poctivě procvičujete a regenerujete, měli byste se tenisovému lokti vyhnout. Riziko poranění je vždy menší, pokud jste kvalitně rozcvičeni.
U tohoto onemocnění je nejdůležitější prevence a pravidelné procvičování. Pokud víte, že děláte opakující se činnosti, myslete na procvičení a dbejte také na kvalitní odpočinek.
Pokud už k bolestem dojde, můžete využít některou z našich rad.