Top 9 potravin pro přírodní léčbu artrózy

Top 9 potravin pro přírodní léčbu artrózy

Top 9 potravin pro přírodní léčbu artrózy

Artróza trápí lidstvo už velmi dlouhou dobu. Je to jedna z nejrozšířenějších nemocí postihující klouby.

Při bolestech způsobených artrózou vás nejspíše napadne myšlenka na léky proti bolesti. Jak to ale řešili v dávných dobách, kdy nebyla medicína ještě na takové úrovni?

Odpověď je poměrně snadná a zní – přírodní prostředky. V přírodě najdeme potraviny a látky pomáhající zlepšovat stav při artritidě. V dnešní době se ukázalo, že naši předci měli pravdu. Podle moderních vědeckých studií se prokázaly silně léčebné účinky těchto volně se vyskytujících látek v přírodě.

Máme pro vás řešení, jak přírodní cestou, léčit artrózu. Můžete se vyhnout lékům, pokud do jídelníčku zařadíte vybrané potraviny. Které to jsou?

1. Aloe Vera

Využití Aloe Vera k léčbě artritidy sahá hluboko do historie. Léčebné jsou její listy.

Aloe Vera má protizánětlivé účinky, tiší bolest a posiluje imunitu. Tato léčivá rostlinka se nejčastěji používá ve formě gelu. Aloe Vera můžete využít k léčbě popálenin a pomůže i u otevřených ran.

Jednou z nejdůležitějších funkcí Aloe Vera je schopnost léčit záněty kloubů a artritidu. V roce 2014 se na toto téma uskutečnil výzkum a výsledky naznačují přínos při léčbě artrózy. 

V rostlině Aloe Vera je obsaženo 12 vitamínů, včetně skupiny B. Rostlina je bohatá vedle vitamínů na minerály. Najdete mezi nimi zinek, vápník, hořčík či mangan.

2. Hořčičná semínka

Hledáte vhodnou přírodní rostlinu na léčbu artrózy? Pokud ano, sáhněte po hořčičném semínku.

Hořčičná semínka pomáhají ulevit od bolesti kloubů. Velmi účinná je hořčičná mast. Nanesením hořčičné masti na klouby postihnuté artritidou, poskytnete vašim kloubům potřebnou úlevu. Hořčičná šťáva v masti produkuje teplo pomáhající zlepšit průtok krve do postižené oblasti.

Stejně jako ostatní přírodní zdroje má i hořčičné semínko další léčebný přínos. Je to výborný zdroj selenu, hořčíku a omega-3 mastných kyselin.

3. Olivový olej

Zmírnit příznaky artrózy můžete také změnou využívaného oleje ve vaší kuchyni. Zapomeňte na obyčejné oleje nebo máslo, a vyberte si kvalitní olivový olej. V ideálním případě extra panenský.

V lékařských příručkách můžete najít zmínku o oleoantantu. Jedná se o směs extra panenského olivového oleje fungující stejně jako nesteroidní protizánětlivé léky.

Tato směs snižuje produkci enzymů způsobujících zánět.

Vedle tohoto léčebného účinku je olivový olej vhodný pro zdraví srdce. Rovněž je bohatý na antioxidanty bojující proti rakovině.

4. Kadidlo

Mezi přírodní možnosti léčby artrózy řadíme využití kadidla. Kadidlo je extrakt z pryskyřice stromu Boswellia.

Kadidlo má dlouhou historii využívání v bylinné medicíně po celém světě.

Jak můžete kadidlo zařadit do běžného života? Kadidlo můžete hledat ve formě výživového doplňku. V obchodě se zdravými produkty ho určitě najdete.

5. Myrha

Po celá staletí jsou známé léčebné účinky masti z myrhy v souvislosti s bolestmi a otoky kloubů. Zvolíte-li myrhovou mast, nemůžete udělat lépe.

Myrha roste především na středním východě a je známá pro své protizánětlivé účinky.

Léčebné účinky na artrózu byly potvrzeny v laboratorních podmínkách.

6. Olej z cedrového dřeva

V Tibetu se v lécích dlouhodobě využívá éterický olej extrahovaný ze dřeva cedrových stromů.

Olej z cedrového dřeva lze použít v aromaterapii a má pozitivní dopad na bolest způsobenou artrózou. Tento olej se často využívá při masážích.

Aromaterapie je považována za účinný způsob zmírnění bolesti a ztuhlosti kloubů. Vědci sice přesně neví, proč je aromaterapie tak účinná, ale je to způsobeno nejspíše především stimulací určitých částí mozku. Dýchání příjemného aroma pomáhá relaxovat a tím urychlovat hojení.

7. Lékořice

Lékořice je léčivá rostlina, ze které je nejvíce účinný kořen. Kořen se naseká na malé kousky a pomele se. Tato hmota se vaří tak dlouho, až nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Extrakt je ve výsledné podobě ve stylu pendreku.

Lékořice je stejně účinná jako některé léky proti zánětu.

Dávejte pozor na kombinaci lékořice a léků na krevní tlak. Pokud užíváte léky na krevní tlak, neužívejte lékořici! Lékořice může blokovat účinky těchto léků.

8. Višně

Možná vás překvapí, že zabránit bolesti způsobené různými formami artrózy, umí právě višně.

Višně obsahují protizánětlivé antioxidanty označené antokyany. Všechno obdobné ovoce (především červené a fialové) včetně malin a borůvek, obsahuje právě antokyany.

Účinek višní při artróze byl potvrzen i vědeckou studií

9. Bromelain

Bromelain je enzym vyskytující se v čerstvém ananasu. Stejně jako ostatní enzymy, může být bromelain zničen teplem. Tento enzym je obsažen ve většině potravinových doplňků.

Z čeho se vyrábí? Můžete jej vyrobit z ananasové šťávy a stonků.

Získat dostatečné množství bromelainu z ananasu je nadlidský úkol. Ve většině případů si pro něj dojdete do obchodu se zdravou výživou ve formě tablet.

Bromelain má protizánětlivý účinek.

Závěr:

Bojovat s artrózou pomocí přírodních zdrojů je nejšetrnější metodou, kterou můžete zvolit.

Navíc se nejedná o žádné šarlatanství, léčebné účinky těchto přírodních zdrojů jsou vědecky ověřeny a látky z nich se využívají v některých léčivech.

Pokud nevíte, jak na artrózu vyzrát, zkuste naše tipy.

Zpět na BLOG

Mohlo by vás zajímat