Rameno je nejflexibilnější kloub v těle a podílí se téměř na každé aktivitě. Namáhání ramene každodenními aktivitami, od česání vlasů, přes otevírání dveří až po zvedání těžkých věcí, se na tomto kloubu podepisuje.
Vypořádat se s bolestí ramene není vůbec jednoduché, jelikož se tento kloub využívá při řadě činností.
Bolest ramene může být způsobena osteoartritidou, svalovými trhlinami, poškozením šlach a dalšími příčinami.
Rameno se skládá ze tří kostí – horní paže, lopatky a klíční kosti. Horní část pažní kosti ve tvaru koule zapadá do mělké zásuvky v lopatce. Silné vazy mají za úkol držet kost uprostřed důlku, ostatní svaly umožnují ruku zvedat a otáčet s ní.
Princip je jednoduchý, ale pokud se vyskytne jakýkoliv problém s některou touto části těla, dojde k nepříjemným bolestem.
Bolest ramene je velmi častým problémem. Vzhledem ke složité anatomii ramene se vyskytuje řada potencionálních příčin. V první řadě se musíte zamyslet, která část ramene vás přesně bolí.
Příčiny můžeme podle místa bolesti rozdělit do několika kategorií.
Nejčastější příčinou bolesti na vnější straně ramene je problém s rotátorovou manžetou.
Rotátorová manžeta je společný úpon šlach svalů, což jsou drobné svaly, které obvykle začínají na lopatce a společně se upínají na hlavici pažní kosti.
Nejedná se tedy o žádné velké silné svaly, jež by měly za úkol zvedat těžké předměty, ale i tak jsou rozhodující pro správný pohyb ramene.
Tento syndrom je charakterizován ztuhnutím ramene a bolestí ramenního kloubu. Příznaky tohoto onemocnění začínají pozvolna, postupně se zhoršují, a nakonec samy zmizí.
Riziko tohoto onemocnění se zvyšuje, pokud se zotavujete například ze zranění, které vám bránilo v pohybu.
Onemocnění se může vyskytnout i u osob, které žádné omezení pohybu neměly, což je ale mnohem méně pravděpodobné.
Bolest v přední části ramene je nejčastěji spojena se šlachou bicepsu.
Další hrozbou pro rameno je osteoartróza. Při osteoartritidě popisují lidé hlubokou bolest nebo bolest v přední části ramene spolu s tuhostí.
Nejčastější příčinou bolesti v horní části ramene je tzv. akromioklavikulární kloub. Jednoduše jde o spojení mezi zevním okrajem klíční kosti a lopatkou.
Problémy s tímto kloubem způsobují: ramenní artritida, separace ramen nebo distální kostní osteolýza distální kostní osteolýza.
Ramenní artritida není tak obvyklá jako kyčelní, ale pokud je závažná může vyžadovat až kloubní náhradu. Největší problém je s chrupavkou, která je poškozená a při pohybu dochází k broušení jejího povrchu.
U separace ramene je nejhorší následek zranění vazů obklopujících ramenní kloub.
Distální kostní osteolýza je neobvyklý stav způsobující ostrou bolest ramenního kloubu na konci klíční kosti. Nejčastěji se tento stav objevuje u vzpěračů nebo osob pravidelně zvedajících těžké předměty.
Rameno je závislé na silných šlachách, vazech a svalech. Pokud se tyto tkáně povolí nebo natrhnou, může dojít k nestabilitě nebo dislokaci ramene.
Nestabilita je obtíž, která způsobuje uvolnění kloubu ramene. Nestabilita může být způsobena zraněním nebo chronickým stavem.
Osoby se cítí, jako by jim rameno vyskočilo z kloubu.
Dislokace ramene je zranění, při kterém se horní část pažní kosti odpojí od lopatky. Při vykloubení ramene může dojít k poškození vazů držících rameno ve správné poloze. Důsledkem toho je tendence ramene vyskočit ze své polohy znovu.
...
Příčina bolesti je nedílnou součástí následné léčby. Aby se mohl zvolit vhodný postup musíte vědět, s čím konkrétně máte potíže.
Připravili jsme si pro vás několik tipů a rad, jak bolest zmírnit.
První možností léčby je odpočinek. Rameno nenamáhejte a nechte ho regenerovat.
Ramenní kloub zapadne do správné polohy a zánět postupně ustoupí. Dávejte si ale pozor na příliš dlouhý odpočinek, který může způsobit ztuhlost ramene.
Ve většině případů je bolest ramene způsobena zvýšenou fyzickou aktivitou nebo opakujícím se pohybem, který ho namáhá.
Balíčky ledu jsou nejčastěji využívány ke snížení otoku a bolestí při akutním poranění ramene. Led se dá aplikovat ale i na další stavy jako je již zmíněný problém s rotátorovou manžetou.
Chladivé sáčky pokládejte na nejbolestivější místo, zmírníte otok i bolest. Led pokládejte na rameno několik hodin, vždy po patnácti minutách. Sáček ledu obalte do tenkého ručníku, zabráníte případným omrzlinám.
Pokud nemůžete ledový sáček najít, můžete použít zmražený balík zeleniny.
Pomůže led, ale i teplo. Tepelné podložky se používají k léčbě chronických stavů. Teplo uvolňuje svaly, zmírňuje ztuhlost a snižuje bolest.
Stejně jako odpočinek je v některých případech důležitá i fyzická aktivita.
Fyzická terapie je základem každé léčby ortopedických stavů. Fyzioterapeuti využívají různé způsoby na zvýšení síly, obnovení mobility a hybnosti. Pomáhají pacientům dostat se na úroveň před zraněním.
Protahovací cviky lehce souvisí s fyzickou aktivitou s tím rozdílem, že je můžete dělat v pohodlí domova bez nutnosti odborných rad fyzioterapeuta.
Stav ramene může být ovlivněný zkrácenými nebo ztuhlými svaly. Tento stav může být způsoben nedostatečnou fyzickou aktivitou.
Jednoduché protahovací cviky uleví zatížení ramene, zvýší cirkulaci krve a zlepší flexibilitu. V každém protahovacím cviku vydržte 30 sekund a zhluboka dýchejte.
Bolest ramene může být způsobena i špatnou pozicí v práci. Pokud sedíte u počítače upravte si židli a monitor, oči by měly směrovat do horní třetiny monitoru.
Při sezení byste měli mít ruce v paralelní pozici, sedět rovně a chodila mít na zemi.
Jednou z možností je i akupunktura. Akupunktura spočívá ve vpichování drobných jehliček do určitých částí těla poblíž postižené oblasti.
Akupunktura je bezpečná, ale nemá vědecký základ. I přesto ale řada lidí tvrdí, že jim akupunktura výrazně pomohla.
Pokud ani jedna z možností nepomáhá, může nastoupit medikace. Jedná se o různé běžně dostupné léky, ale také injekce steroidů. Poslední možností je chirurgický zásah.
Nejdůležitější je zjistit, proč vás rameno bolí a ve kterém místě. Podle této prvotní informace můžete ať už sami nebo s lékařem nastavit vhodnou léčbu.
Některé ze stavů se bez lékaře řešit nedají, u některých si můžete sami velmi snadno pomoci.
Dodržujte několik zásad o zdravém držení těla a udržujte se v dobré fyzické kondici.
Nedovolte, aby vás bolest ramene limitovala a vyřadila z pracovního procesu či oblíbených aktivit.