Trpíte bolestí kloubů z důvodu zánětu? Abyste mohli bolest léčit či ji zmírnit, musíte v první řadě zjistit, o jaký zánět se jedná.
Záněty můžeme rozdělit na infekční a neinfekční. Neinfekční forma se projevuje nenápadně. Může se jednat o ranní ztuhlost, ale v pozdější fázi i o bolestivou či zhoršenou hybnost. Příčinu tohoto druhu zánětu hledejte v autoimunitním systému.
Imunitní systém napadá a likviduje vlastní tkáně v důsledku chybného nasměrování systému činností patogenů, zářením, očkováním, léky nebo jako psychosomatický následek.
Převládají čtyři hlavní faktory těchto problémů.
Hlavní z činitelů bývá psychický faktor. Jedná se o vnitřní konflikt mezi zvýšenou potřebou závislosti a zvýšenou potřebou vzdoru a sebeprosazení.
Jedinec s tímto onemocněním ztrácí energii k účasti na každodenních aktivitách a nechce se setkávat s přáteli a ani být užitečný po pracovní stránce.
Tento problém lze definovat jako zánět kloubu vyvolaný obvykle nevhodným antibiotickým léčením některých onemocnění.
Problém lze demonstrovat na streptokokové angíně. Imunokomplexy původně vytvořené imunitním systémem proti patogenu se naváží na zdravou tkáň kloubu a následně ji poškodí.
Jedná se o zánět drobných kloubů ruky a zápěstí. Klouby ruky a zápěstí natékají a dochází k deformaci. Mezi rizikové faktory řadíme nadváhu a obezitu, zranění či namáhání kloubu nevhodnými opakovanými pohyby.
Tato nemoc je geneticky podmíněná a nedá se zcela vyléčit.
Lze zpomalit její vývoj a potlačit příznaky pomocí léků proti bolesti a protizánětlivých přípravků. Řešením je i poměrně nová metoda – biologická léčba.
Příčinou této nemoci jsou bakterie jako je streptokok či borelie. Může se jednat ale i o viry vyvolávající mononukleózu nebo vir herpes objevující se především na ústech a bývající původcem genitálního oparu.
U těchto virů se infekce dostává do kloubů. Následuje bolestivý zánět, který ale odezní bez následků. V tuto chvíli je potřeba zvolit podpůrnou léčbu ke zmírnění zánětu.
U autoimunitně podmíněné artritidě je důležité jako prevence pečovat o svůj imunitní systém. Hýbejte se, ale vyberte si pohyb, který příliš nezatěžuje.
Pomoci může také včasná diagnóza, úplné a správné přeléčení všech infekčních chorob.
Při bolesti zápěstí a problému cokoliv uchopit, doporučujeme navštívit ortopeda. Obvykle se jedná o zánět šlach zápěstí způsobený přetěžováním ruky. Jen zřídka je na vině infekce nebo revmatoidní artritida.
Tento druh zánětu se dá léčit klidovým režimem. Určitě se snažte vyhnout psaní na počítači či práci na zahradě. Pomáhají chladivé obklady a ortézy. Pokud by se příznaky nelepšily, navštivte lékaře.
Určitě nikdy nezanedbejte léčbu!
Při zanedbání léčby se může dostavit syndrom karpálního tunelu, popřípadě bolest v pozdější fázi nahradí necitlivost v konečcích prstů.
Jak tedy bolest léčit? Jedná-li se o infekční zánět kloubu ruky nebo zápěstí využijte léčiv za účelem eliminace konkrétního původce onemocnění. U revmatoidní artritidy nelze nemoc odstranit, pouze zmírnit bolest.
Co ale můžete udělat sami? Upravte životosprávu a pečujte o imunitní systém.
V závislosti na typy poškození šlach zápěstí je můžeme rozdělit do dvou velkých skupin.
Natažené zápěstí – tento stav vyplývá z opakovaného ohýbání zápěstí směrem dozadu.
Ohnutí zápěstí – tento stav pro změnu vyplývá z opakovaného ohýbání zápěstí směrem dopředu.
Mezi sporty, které mohou způsobit toto zranění patří tenis, golf, horolezectví a veslování. Degenerace šlachy nebo zánět vyvolává chemické změny a ty jsou vnímány nervy a přenášeny do mozku jako signály bolesti.
Svaly a šlachy zápěstí jsou neustále ohroženy rizikem zranění. Ať už to je účast na sportech, opakovaných pohybech v domácnosti, ale například i nehod. Dalšími faktory přispívajícími k rozvoji zánětu zápěstí jsou nervy, cévy a teplota.
Nervy
Malé šlachy zápěstí se podílejí na jemných pohybech a mohou obsahovat více nervových vláken a nervových zakončení ve srovnání s jinými většími šlachami jinde na těle.
Cévy
Obecně platí, že šlachy mají menší zásobu krve než svaly. Šlachy mohou být také po delší dobu bez dodávky krve. Může se to stát při jízdě na motocyklu, krmení lahví dítěte a v dalších obdobných případech. Přerušení dodávky krve může způsobit dlouhodobou bolest šlach.
Teplota
Šlachy procházejí opakovanými pohyby a jsou takřka neustále v pohybu. Může to znamenat až 10% nárůst vnitřní teploty šlach. Tato teplota může vystavit zápěstí riziku poranění.
...
K bolesti zápěstí už nám chybí pouze podívat se na to, jak se projevuje.
Bolesti zápěstí se obvykle vyvíjí po určitou dobu a mohou být pociťovány jako pocit pálení, ostré bodavé bolesti nebo neustálé matné bolesti. V některých případech se bolest může rozšířit až na loket nebo dolů k prstům. Bolest může být způsobena také dotykem nebo jemným stiskem postižené šlachy.
Pociťujete slabost v oblasti zápěstí a předloktí při používání postižené paže k fyzické práci? Někdy může bolest začít po fyzické aktivitě a v jiných případech může být bolest během aktivity konstantní nebo se může zvyšovat.
Snížená síla v zápěstí může způsobit bolestivé účinky. Například zvedání a házení těžkých předmětů, a dokonce i tlačení na loketní opěrky, aby se dostali z křesla, mohou způsobit bolest zápěstí.
Zánět šlach může způsobit bobtnání šlachy a okolních tkání, což má za následek otok zápěstí. V některých případech se otok může rozšířit do ruky nebo předloktí.
Otok šlachy může způsobit mírnou až střední ztuhlost šlachy. Tato tuhost může způsobit snížený rozsah pohybu v zápěstí.
V případech, kdy poranění přesahuje odpovídající sval šlachy, může dojít ke svalové únavě. Také mohou být zaznamenány svalové křeče.
Roztržení drobných krevních cév může způsobit, že kůže nad postiženou šlachou zčervená, zmodrá nebo zčerná. Tento jev se nazývá modřiny nebo také pohmoždění. Zvýšený průtok krve do této oblasti může také způsobit pocit tepla v postiženém zápěstí a částech ruky a předloktí.
Ať už sportujete nebo máte náročnou práci či práci s opakovanými pohyby, můžete být vystaveni zánětu zápěstí a kloubů ruky. Důležité je vždy důvod bolesti a zánětu správně určit a podle něj nastavit správnou léčbu. Některé případy budou řešeny odpočinkem, jiné zase návštěvou lékaře. Díky našemu článku byste měli být zase o něco blíže pochopení bolestí svého těla.