Cvičení před sportem jako prevence před úrazy a zranění kloubů

Není vhodné se do sportu pustit jen tak bezhlavě. Rozhodnout se sportovat, může být spontánní rozhodnutí, ale pokud chcete vámi vybraný sport dělat dlouho nebo na profesionální úrovni, neměli byste opomenout péči o vaše tělo.
Mluvíme především o kloubech, které jsou při sportu nejvíce náchylné k poranění. Jeden špatný pohyb a zranění může být na světě.
Sportovat chcete s radostí, a ne s obavou o své zdraví. Nejen vrcholoví sportovci mají tajemství, které stojí za to znát. Je to jednoduchá věc. Mluvíme zde o cvičení a strečinku.
Strečink vám nezabere více než 10 minut a rozhodně se nebude jednat o ztrátu času.
Před samotným cvičením a strečinkem, byste se měli zahřát. Vaše svaly pracují skvěle, ale nesmí být prochladlé nebo zmrzlé. K zahřátí často postačí lehký klus nebo rychlá chůze. Tělo se uvede do pohybu a připravíte ho na fyzickou zátěž.
Vrcholoví sportovci provádějí strečink vždy! Ne vždy to, ale televizní obrazovky zachytí. Pokud sledujete například tenis, říkáte si, že hráči přijdou jen na kurt, rozehrají se pár minut a začnou zápas. Vše ale začíná už ráno na tréninkových kurtech a zhruba hodinku před zápasem v šatně.
Ráno se hráči protáhnou, rozhýbají svaly a těsně před samotným zápasem provedou strečink v šatně. Každý hráč má svoje rituály a cviky, které provádí. Někteří hráči k rozhýbání těla a zahřátí svalů využívají švihadlo, jiní jen vlastní tělo.
Protahovací cvičení mají řadu předností. Při protahování se do svalů dostává více krve, což posiluje jejich pružnost. Protažení obecně slouží jako prevence proti úrazům ve sportu, ale nemusíte vůbec sportovat a vaše tělo může být v napětí. Napětí protažením krásně odstraníte a budete se cítit lépe.
Strečink ke sportu neodmyslitelně patří. Pokud se před sportovním výkonem neprotáhnete, nezahřejete, můžete si zadělat na velké problémy z hlediska kloubů i svalů.
Návodů, jak provádět strečink je na internetu celá řada. Vybrali jsme pro vás několik cviků, které byste mohli do strečinku před sportem zařadit.
Tip č. 1 – sed roznož zvaný lotos
Tento cvik se provádí v sedě. Plosky chodidel dejte k sobě a tlačte kolena směrem k zemi. Předloktí položte na vnitřní stranu stehen a kolena tlačte opatrně k zemi. Mírně se při této pozici naklánějte v bocích. Vydržte 5 vteřin a cvik opakujte 3 - 6krát.
Tip č. 2 – sed roznožný stranou
Sedněte si na zem a nohy roznožte. Rukama uchopte lýtko nebo kotník na základě kloubního rozsahu. Pokuste se přitáhnout bradu, co nejblíže ke kolenu. Nohy musí zůstat propnuté. Vydržte v této pozici 5 sekund a opakujte cvik 3 – 6krát. Cvičení musíte udělat na obou nohách.
Tip č. 3 – protažení v sedu
V sedu natáhněte nohy a chodidla tlačte směrem k sobě. Rukama uchopte kotník nebo lýtkovou kost. Bradu se pokoušejte přiblížit ke kolenům a v této poloze vydržte 5 sekund. I tento cvik opakujte 3 – 6krát.
Tip č. 4 – kolena k hrudi
Lehněte si na záda a ohněte kolena, uchopte je a s výdechem je tlačte směrem k podpaží. Vydržte 5 sekund. Opakujte cvik 3 – 6krát.
Tip č. 5 – výpad vpřed
Pravou nohou vykročte vpřed a levé koleno přibližujte k zemi až do lehkého doteku kolene a podložky. Poté pohyb udělejte v opačném pořadí až do počátečního rovného postoje. Záda musí být stále rovná. Pokud provádíte cvik správně, protažení byste měli cítit v oblasti třísel. V pozici vydržte opět 5 sekund. Stejně jako u předchozích cviků, opakujte 3 - 6krát. Nezapomeňte na druhou nohu.
Tip č. 6 – výpad stranou
Postavte se rozkročmo, pokrčte levé koleno a váhu přeneste na levou nohu. Trup mějte vzpřímený a nepředklánějte se. Pravou nohu musíte mít nataženou. Opakování 3 – 6krát a cvik opakujte i na druhou nohu.
Tip č. 7 – předklon křižmo
Postavte se, nohy zkřižte, mějte je těsně u sebe a natažené. V předklonu musíte dosáhnout na chodidla. Cvičení opakujte pro obě nohy.
Tip č. 8 – protažení čtyřhlavého svalu
Postavte se vedle opory. Uchopte pravou rukou pravý nárt a pomalu se přitahujte směrem k hýždím. Snažte se držet kolena blízko u sebe. Opakujte 3 – 6krát. Cvičení opakujte pro obě nohy.
...
K těmto osmi tipům by se dala přidat celá řada dalších. Článek by byl nekonečný a vás by už nebavilo jej číst. Berte seznam těchto cviků jako základ. Cvičení lze najít na internetu, můžete využít i návody s videi. Bude stačit vaše odhodlání to zkusit.
Závěr:
Strečink a protahovací cvičení jsou v našem životě důležitá. Nejen, že slouží jako prevence proti zranění plynoucího ze ztuhlosti, ale i jako čin, po kterém se cítíte mnohem lépe.
Jak bylo řečeno v našem článku. Nemusíte být sportovec, ale vaše tělo si vyžaduje vhodné protažení. Zkuste to a možná budete s výsledky překvapeni.